Sezon rowerowy czas zacząć!

Artykuł sponsorowany
Jak zadbać o stan naszego jednośladu oraz prawidłowo trenować, jeżdżąc – pisze Kamil Wołoszyn

Marzec to miesiąc wiosennych porządków, a także początek sezonu rowerowego. Wprawdzie w tym roku zima za oknem towarzyszy nam dłużej niż zwykle, jednak warto przygotować swoje jednoślady już teraz.

Jazda rowerem to świetny rodzaj transportu w dużych, zatłoczonych miastach o zwiększonym ruchu drogowym. We Wrocławiu znajdziemy wiele ścieżek, którymi będziemy mogli poruszać się niemal po całym mieście. Dzięki temu jazda jednośladami ni musi wiązać się z niekończącą się podróżą do pracy. Rower, poza tym, że świetnie spełnia role komunikacyjną, jest także częstym sposobem spędzania wolnego czasu podczas rodzinnych wycieczek poza granie miasta.

Korzyści z jazdy
Poruszanie się na dwóch kółkach to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także rodzaj efektywnego treningu aerobowego. Częsta jazda wzmacnia dolne partie mięśni, korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz poprawia kondycję.

- Systematyczne korzystanie z roweru poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia, co sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu – mówi Marcin Traszka trener personalny z Be Fit. – Ma to korzystny wpływ na pracę serca, zwiększa jego wydolność, a także poprawia samopoczucie i dodaje energii.

Jak się okazuje, jazda na rowerze sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na zmęczenie oraz lepiej znosimy stres. Dodatkowo chroni przed miażdżycą, chorobami układu krążenia i obniża poziom złego cholesterolu. W trakcie pedałowania, w wyniku lepszego przepływu krwi w dolnych partiach ciała, zmniejsza się ryzyko powstania żylaków.

Trening aerobowy
Taka forma aktywności fizycznej jest najskuteczniejsza wtedy, gdy jest równomierna i intensywna. Jazda na rowerze nie musi być bardzo wyczerpującym ćwiczeniem. Przeciętna osoba jest w stanie przejechać kilka godzin, jednak jak zależy nam na sportowym rozwoju, to należy się do jazdy przyłożyć. Nasze trasy powinny być dobrane do naszych możliwości, co sprawi, że będą one równomierne. Nie wybierajmy miejsc, gdzie znajduje się zbyt duża liczba skrzyżowań, przejazdów kolejowych, świateł i innych spowalniających nas przeszkód.

- Wrocław to miasto, które jest zróżnicowane pod względem tras rowerowych. Do wyboru mamy zarówno szosy, jak i miejsca przeznaczone do jazdy górskiej – mówi Łukasz Kopczyński ze sklepu Im-Motion., – Jeżeli nie możemy się zdecydować, jakie miejsce wybrać, to zaopatrzmy się w przewodniki, w których na pewno znajdziemy trasy odpowiednie dla nas i naszych możliwości.

Ćwiczyć powinniśmy przynajmniej dwa, najlepiej trzy lub więcej razy w tygodniu. W przeciwieństwie do biegania, rower nie męczy organizmu w takim stopniu, więc możemy zdecydować się na jazdę rowerem częściej. Dodatkowo w trakcie intensywnego treningu nie obciążamy naszych stawów kolanowych, skokowo-goleniowych tak bardzo jak w przypadku biegania. Nie zapomnijmy także o regeneracji organizmu. Jeżeli odczujemy zbyt wielkie zmęczenie, zatrzymajmy się na chwilę.

Jak się przygotować?
Skoro już wiemy, jak zbawienne korzyści niesie ze sobą jazda na dwóch kółkach, to warto zastanowić się, jak powinny wyglądać przygotowania. Zanim wsiądziemy na rower, rozgrzejmy organizm dzięki ćwiczeniom rozciągającym.

Wymachy ramion, wypady nóg, przysiady i skłony potrafią nas uchronić przed naderwanymi ścięgien – dodaje Marcin Traszka. Nie wybierajmy się na dłuższe wycieczki bez kilkudniowego przygotowania. Do wymagających tras należy przyzwyczaić organizm do wzmożonego wysiłku, co sprawi, że nie zmęczymy się już po pierwszym kilometrze – dodaje.

Nie tylko nasz organizm potrzebuje przygotowań, ale również sprzęt, na którym będziemy jeździć. Po przerwie zimowej rower wymaga dokładnego sprawdzenia jego stanu.

- Oczywiście wilgotna szmatka poprawi tylko aspekt wizualny, który nie jest tak istotny, jak stan techniczny – mówi Tomasz Kopeć z Bergsport. - Czasem rower wymaga gruntownego remontu. Warto zwrócić uwagę na konkretne części roweru, bez których jazda jest niemożliwa. Mowa o ogumieniu, hamulcach czy łańcuchu, które mogły ulec uszkodzeniu w trakcie „zimowania” w garażu lub piwnicy.

Zanim wyruszymy na pierwszą trasę w nowym roku, sprawdźmy czy faktycznie nadaje się on do intensywnego użytkowania. Co należy wpisać na listę niezbędnych zadań?

• Sprawdzenie stanu ogumienia – ważne jest, czy dętki wymagają dopompowania oraz czy są szczelne. Jeżeli opona jest pęknięta, a bieżnik starty, to koniecznie wymieniamy ją na nową.

• Konserwacja łańcucha – w przypadku, gdy jest brudny, czyścimy go szmatką oraz benzyną ekstrakcyjną. Następnie smarujemy ogniwa łańcucha specjalnym środkiem do konserwacji (nie zaleca się stosowania olejów samochodowych).

• Skontroluj stan hamulców – sprawdzamy czy klocki hamulcowe nie są starte i czy dobrze przylegają do felg. Muszą one działać bez zarzutu.

Dodatki do rowerów

Na rynku znaleźć można wiele usprawnień, które uprzyjemnią nam jazdę i sprawią, że nic nie zaskoczy nas w trasie. Sam rower to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się w takiego typu wyposażenia, które sprawdzi się zarówno w ruchu miejskim, jak i na wymagających trasach szosowych i górskich.

• Oświetlenie – jest niezbędne do poruszania się o zmroku lub w przypadku ograniczonej widoczności. Każdy rower musi być wyposażony w lampę z przodu oraz światło odblaskowe lub pulsujące z tyłu. Na rynku dostępne są trzy typy oświetlenia: bateryjne halogenowe, diodowe i korzystające z energii wytworzonej przez dynamo (prądnicę).

• Kask – w wielu przypadkach chronią zdrowie, a nawet życie rowerzystów. Poza bezpieczeństwem powinien gwarantować odpowiednią wentylację (przez otwory rozmieszczone w skorupie kasku). Pamiętajmy by kupować tylko takie, które posiadają atest. Warto kupić kaski markowe, które są prawidłowo zaprojektowane oraz gwarantują odpowiednie zapięcia, jakość materiałów oraz dopasowania do głowy.

• Licznik – niezbędny gadżet każdego rowerzysty. Dobry model oblicza: prędkość, dystans, czas jazdy oraz dystans zaplanowanej trasy. Bardziej zaawansowanymi funkcjami są: prędkość średnia, obliczanie tętna, temperatura otoczenia.

• Błotnik – zdarzyć się może, że rower nie został wyposażony w niego od nowości. Do rowerów górskich i szosowych stosuje się te robione z tworzywa sztucznego. Nie osłaniają one wprawdzie całego koła, ale ich zadaniem jest zapobieganie oślepieniu błotem, a nie zabrudzeniu odzieży. Rowery miejskie i trekingowe mają w standardzie błotniki na koła przednie i tylne. Jeżeli jednak ulegną one zniszczeniu, zaopatrzmy się w taki sam model lub inny pasujący.

- Poza podstawowymi dodatkami, warto zaopatrzyć się w bidon z mocowaniem i rękawiczki rowerowe, które poprawią komfort jazdy – radzi Jerzy Kwieciński z S.S.C.

- Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami na trasie, powinny zakupić zestaw łatek, dętki, spinacze łańcucha i zestaw kluczy imbusowych. Dzięki tym przyrządom będziemy w stanie naprawić uszkodzony rower w każdym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto