Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować rośliny cebulowe do zimy. Zasady i wskazówki

Bogdan Stachulec, Specjalista ds. sprzedaży ŚOR
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Dariusz Gdesz
Pierwsza połowa października to czas sadzenia niektórych roślin cebulowych, które zaczną kwitnąć już wczesną wiosną.

Do najbardziej znanych należą:
- śnieżyce i przebiśniegi - to jedne z najwcześniej kwitnących roślin. Mają kwiaty w kolorze białym (śnieżyca większe i bardziej kuliste). Coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się przebiśniegi o pełnych kwiatach. Niewielkie cebule w kolorze jasno-brązowym najlepiej sadzić w grupach po kilka sztuk. Kwiaty śnieżycy nadają się na kwiat cięty. Warty przypomnienia jest fakt, że przebiśniegi są pod ochroną.

- krokusy - podobnie jak przebiśniegi są prawnie chronione w Polsce, dlatego cebule krokusów należy kupować w sklepach i centrach ogrodniczych. Mają kształt kulisty lub lekko spłaszczony. Kwitną na początku marca. Kwiaty w kolorze białym, żółtym, fioletowym i liliowym; liście z charakterystycznym białym paskiem. Sadząc je grupowo, uzyskamy na wiosnę kolorowy kobierzec. Ciekawostką jest fakt, że nasiona krokusów są jedną z najbardziej cenionych i zarazem najdroższych przypraw świata - szafranu. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się odmiany botaniczne i kwitnące jesienią. W przypadku tych pierwszych, kwitnienie przypada na drugą połowę lutego. Odmiany jesienne zakwitają zwykle 3 tygodnie po posadzeniu.

- tulipany - różnorodne pod każdym względem. Praktycznie kwiaty w prawie całej gamie kolorów. Wysokość roślin od 10 do 70 cm. W zależności od odmiany kwitnienie od początku marca do połowy kwietnia. Rośliny te uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. Cebule średnie o wielkości 1,5-2,5 cm pokryte zwykle brązową łuską. Obecnie największą popularność mają tulipany karłowe używane do nasadzeń na ogródkach skalnych. Na kwiat cięty coraz częściej uprawia się tulipany papuzie.

hiacynty - atutem tych roślin jest wielkość kwiatów i ich zapach. Białe, różowe i fioletowe kwiatostany mające wysokość 10-12 cm coraz częściej przeznaczane są na kwiat cięty. Jednak zawsze jest on kojarzony jako dominujący kwiat wśród roślin pędzonych. Cebule hiacyntów są bardzo charakterystyczne: okrągłe o wielkości ok. 3 cm ze srebrną lub fioletową łuską. Wśród nowości ostatnich lat wyróżniają się odmiany o kwiatostanach w kolorze błękitnym i żółtym.
narcyzy - wśród roślin pędzonych największy konkurent hiacyntów. Odmiany charakteryzują się różnymi kolorami okwiatu i przykoronką. Dominują barwy białe, łososiowe i żółte. Poleca się sadzenie cebul (wielkość 2-3 cm; łuska brązowa, matowa) w grupie po 3-5 sztuk. Coraz większym powodzeniem wśród właścicieli ogrodów cieszą się odmiany o pełnym przykoronku.

- cebulice - to grupa roślin coraz częściej doceniana przez właścicieli ogrodów. Wysokość roślin 10-30 cm; kwitnienie marzec - maj najczęściej w kolorze białym, niebieskim i fioletowym. Zaletą tych roślin jest łatwość uprawy, odporność na choroby oraz łatwość pozyskania nowych roślin z uprzednio posadzonych.

Poza tymi najważniejszymi ww. roślinami coraz częściej na ogrodach można spotkać szachownice, szafirki, irysy i inne.

Przeczytaj też: Kwiatowy savoir-vivre, czyli o jakich zasadach pamiętać wręczając kwiaty

Aby uzyskać pięknie kwitnące rośliny, musimy przestrzegać pewnych zasad przy uprawie:
1) dobór miejsca uprawy. Miejsca cieniste i półcieniste lubią np. przebiśniegi i narcyzy; na miejsca słoneczne godne polecenia są krokusy i hiacynty.
2) podłoże - lekko kwaśne lub zasadowe, z dużą zawartością próchnicy. Jego najważniejszą cechą winna być dobra przepuszczalność wody. Zmniejsza się w ten sposób możliwość wystąpienia chorób grzybowych.
3) termin sadzenia - zgodnie z zaleceniami producenta; najczęściej jest to okres od września do połowy października. Cebule po posadzeniu muszą się dobrze ukorzenić do momentu wystąpienia mrozów.
4) zaprawianie cebul - najefektywniejsza jest metoda na mokro. Najczęściej używaną zaprawą jest Kaptan Zawiesinowy 50WP. Niedocenioną zaprawą jest Sadoplon 75WP, który oprócz dobrego zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi skutecznie swoim zapachem odstrasza nornice, dla których cebule kwiatowe jesienią są jednym z ważniejszych źródeł pokarmu.

Można też przygotować suche gałęzie. Zostaną one przeznaczone do przykrycia stanowisk roślin cebulowych w czasie przedwiośnia. Wiele gatunków ptaków chętnie żywi się częściami roślin cebulowych, wyrastającymi z ziemi z racji braku innych źródeł pokarmowych.

Więcej porad znajdziesz w serwisie dla każdego działkowicza: Z NAMI NA DZIAŁKĘ

Porad udzialeją Doradcy Zielonego Centrum

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto