Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o łyżwy, żeby dobrze bawić się na lodowisku (PORADY)

fachowiec Maciej Mroczko, kierownik działu marketing WCT Spartan
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Marcin Obara
Wystarczy tylko stosować się do podstawowych zasad, by zabawa zimą na lodowisku była przednia i bezpieczna

Przy odpowiedniej opiece łyżwy (jeśli nie są "po starszym bracie") powinny służyć przez dłuższy czas. Jednak gdy tylko porzucimy program pielęgnacyjny, nasze nowe, "drogie cacka" szybko będą do niczego.

Na początku każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w ochraniacze płóz. Najczęściej są one plastikowe i służą do tego, by poruszać się w nich po twardych powierzchniach typu beton. Chronią one łyżwy przed twardymi, mogącymi je stępić, powierzchniami. Warto trzymać ochraniacze przy krawędzi lodowiska i zakładać je nawet wtedy, gdy chcemy zrobić poza nim kilka kroków.

Nie należy przechowywać łyżew w założonych plastikowych ochraniaczach, gdyż pod nimi może zbierać się wilgoć. Ostrza, z racji tego, że przez kontakt z lodem są wciąż na nią narażone, a gdy tylko raz zajdą rdzą, naprawa będzie bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa.

Suszenie
Ostrza łyżew powinno się osuszać ręcznie, zaraz po jeździe. Najlepiej użyć do tego małego frotowego ręcznika, by przetrzeć zarówno but, mocowania i ostrza, jak i usunąć wodę. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić metalowym częściom. Nigdy nie zostawiajmy osuszania łyżew na później.

Od czasu do czasu nasmarujmy łyżwy woskiem lub specjalnym olejem, chroniącym przed rdzą. Chowając je na lato, starajmy się też znaleźć najmniej wilgotne miejsce z możliwych.

Przechowywanie
Łyżwy należy przechowywać oddzielnie, każda w materiałowej torbie, tak by miały swobodny dostęp powietrza i nie uszkodziły siebie nawzajem. Sztywne futerały są stworzone tylko do transportu. Unikaj wieszania łyżew za ostrza, gdyż może to doprowadzić do odciągnięcia ich od podeszwy. Nie przechowuj też ich na ostrzach na dnie ciemnej szafy. Może to spowodować wypaczenie buta.

Skórzane części łyżew należy konserwować tak samo jak zwykłe buty, zależnie od rodzaju skóry, z której je wykonano. Najczęściej wystarczy przetrzeć lekko wilgotną szmatką, a następnie zapastować je.

Profesjonalne etui na łyżwy jest wyposażone w specjalną poszewkę, która wchłania wszelką wilgoć, odciągając ją od metalowych części. Chroni też sprzęt przed obiciami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Pamiętaj, by po każdym powrocie z lodowiska, natychmiast wyjąć łyżwy z torby podróżnej, a także rozsznurować je. Pozwoli to skórze i metalowym częściom lepiej wyschnąć.

Oprac. Maciej Mrzygłocki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto