MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Görlitz: Niemcom za wysoko

Janusz Pawul
Na tym osiedlu w Görlitz domy będą wkrótce obniżane o dwa najwyższe piętra
Na tym osiedlu w Görlitz domy będą wkrótce obniżane o dwa najwyższe piętra Janusz Pawul
Wyburzą dwa ostatnie piętra w czteropiętrowych blokach, bo nie chce im się wchodzić po schodach, a windy są drogie

Puste okna pustych mieszkań w blokach z wielkiej płyty na wybudowanych w II połowie ub. wieku osiedlach mieszkaniowych to dla nas widok szokujący. Niemcy z Görlitz zdążyli się już do niego przyzwyczaić, po tym jak w latach 90-tych wyjechało z miasta na zachód kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Zostawili za sobą stare życie w DDR i właśnie puste mieszkania, których do tej pory nie udało się ponownie zasiedlić. To głównie lokale na ostatnich kondygnacjach kilkupiętrowych budynków, których nikt nie chce zajmować.

- Po co wchodzić na IV piętro schodami, skoro można wynająć w tym samym budynku takie samo mieszkanie na I piętrze - tłumaczy Zdravko Mulldorf z Görlitz. Dlatego właśnie bloki na największym osiedlu mieszkaniowym Koenigshufen będą obniżane. - To lepsze, niż budowanie wind - uważa Arne Myckert, prezes WBG Wohnungsbaugesellschaft Görlitz MBH, odpowiednika naszej Administracji Budynków Komunalnych. - Rozmawialiśmy już z mieszkańcami i oni wyrażają aprobatę dla naszych planów - dodaje. Poza tym, spółka na projekt kurczenia wielkopłytowych bloków otrzymała zewnętrzne dofinansowanie. - Do końca 2013 roku obniżymy dzięki temu kilka budynków likwidując w sumie ok. 800 mieszkań - zapowiada prezes Myckert.

Podobne działania jak WBG podejmują także inne firmy administrujące zasoby mieszkaniowe za Nysą. WGG, odpowiednik naszej spółdzielni mieszkaniowej, też radzi sobie z pustostanami obniżając budynki, ale przy kilku domach zainstalowano również windy. Dodatkowo, żeby uatrakcyjnić mieszkania w blokach, dostawiane są do budynków balkony, bo niemieccy najemcy mają do nich słabość.

Komunalnej spółce WBG nie zależy aż tak bardzo na uatrakcyjnianiu, bardziej na racjonalizacji kosztów utrzymania mieszkań. Niższe bloki to mniejsze opłaty za ciepło, dozór, czy sprzątanie. Poza tym, jak wyjaśnia Arne Myckert, spółka posiada sporo wolnych mieszkań także w śródmieściu, w starych, ale wyremontowanych kamienicach i zależy jej, żeby to właśnie te mieszkania w pierwszej kolejności znalazły najemców.
- I tak się powoli dzieje. Młodzi ludzie wolą mieszkać w śródmieściu. Poza tym, coraz więcej mieszkań wynajmujemy ludziom, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do Görlitz, w tym Polakom i Czechom - dodaje Arne Myckert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto