Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej: Grają po angielsku

Przemysław Wronecki
Uczniowie często mają kontakt z żywą historią. Co roku są na paradzie z okazji 11 listopada
Uczniowie często mają kontakt z żywą historią. Co roku są na paradzie z okazji 11 listopada Fot. Przemysław Wronecki
Odwiedziliśmy Gimnazjum nr 18 przy ul. Kłodnickiej. Tutaj wiedzą, jak ciekawie można się uczyć o kulturze innych krajów

Uczniowie Gimnazjum nr 18 przy ul. Kłodnickiej bez problemu grają w przedstawieniach teatralnych po angielsku i włosku. Niemcowi w jego języku wytłumaczą, jak powinien zatańczyć poloneza. A już wkrótce swobodnie porozmawiają z Chińczykiem o pogodzie.

- Jesteśmy na finiszu rozmów z Instytutem Konfucjusza we Wrocławiu i od drugiego semestru ruszą w naszej szkole dodatkowe zajęcia z języka chińskiego - tłumaczy dyrektorka szkoły Anna Krupowicz.

Powstanie co najmniej jedna grupa, która będzie liczyć maksymalnie 15 osób. W razie większego zainteresowania powstaną kolejne. Lekcje będą bezpłatne i mają się odbywać dwa razy w tygodniu.

W gimnazjum uczniowie mogą poznać Europę od podszewki. Od 2003 roku współpracuje ono ze szkołami w różnych częściach kontynentu. W czerwcu w niemieckim mieście Coburg zakończył się projekt "Europejska Drużyna Sukcesu - drogi do sukcesu". Młodzież z Polski spotkała się ze swoimi rówieśnikami z Bułgarii, Niemiec, Rumunii oraz Włoch. W maju 2009 przez tydzień gościli we Wrocławiu. Celem spotkań było poznanie kultury krajów, które brały udział w przedsięwzięciu. Ale nie tylko.

- Niemcy uczyli nas różnych sztuczek cyrkowych, my pokazaliśmy, jak się tańczy poloneza, zagraliśmy też przyjacielski mecz piłki nożnej - wspomina Alicja Tokarz, anglistka.

Inny projekt to współpraca z Norwegami. Uczniowie mieli sobie nawzajem pokazać zabytki. We Wrocławiu skupiono się przede wszystkim na mostach. Norwescy uczniowie nie tylko poznali ich historię, ale też je szkicowali. A podczas rewizyty w Skandynawii z drewnianych klocków budowali miniatury tamtejszych zabytków.
Dyrekcja ma już gotowy projekt wymiany sportowej z Czechami, Słowakami i Węgrami, nawiązujący do Grupy Wyszehradzkiej, łączącej nasze kraje. Chodzi o koszykówkę. W tej dyscyplinie wrocławska szkoła ma się czym pochwalić. W tym roku drużyny chłopców i dziewcząt były najlepsze wśród gimnazjów we Wrocławiu.

W "osiemnastce" pielęgnuje się pamięć o historii. - Patronem szkoły jest Armia Krajowa. Często zdarza się, że na lekcje historii przychodzą byli żołnierze AK - opowiada dyrektor Anna Krupowicz.

Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej

Liczba uczniów: 570
Liczba nauczycieli: 70
Liczba klas: 19
Liczba sal lekcyjnych: 28, w tym dwie pracownie informatyczne, biblioteka z częścią multimedialną, po dwa gabinety fizyczne, chemiczne i biologiczne. Ponadto duża sala sportowa, dwie małe salki do gimnastyki oraz dwa boiska do gry w piłkę plażową.

Języki obce w szkole: angielski, niemiecki, włoski.
Zajęcia pozalekcyjne: koło wędkarskie, turystyczne - wycieczki po Dolnym Śląsku, języka włoskiego, teatralne, ekologiczne.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2010:
Do egzaminu przystąpiło
203 uczniów
Część humanistyczna: 34,4
Cześć matematyczno-przyrodnicza: 26,9
język angielski: 36,8
język niemiecki: 35,8.

Adres internetowy szkoły: www.gim18.wroclaw.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto