Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Victoria w Wałbrzychu liczy w setkach tysięcy złotych utracony zarobek po ewakuacji. Będą konsekwencje dla rodziców?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Ewakuacja Galerii Victoria w Wałbrzychu. Zdaniem dyrektora galerii, utracone korzyści to 200 000 zł
Ewakuacja Galerii Victoria w Wałbrzychu. Zdaniem dyrektora galerii, utracone korzyści to 200 000 zł Czytelnik Krzysztof
Galeria Victoria w Wałbrzychu wyliczyła na ponad 200 000 zł utracone korzyści w wyniku ewakuacji galerii 20 stycznia br. Stało się tak po wybryku dwóch 14-letnich uczniów szkół w Wałbrzychu i Świebodzicach, którzy podpalili papier toaletowy w kabinie wc. Dyrektor Galerii przesłał pismo do Kuratorium Oświaty w tej sprawie. A jego treść trafiła do szkół. Domaga się w nim organizacji rozmów i spotkań z uczniami. Czy galeria będzie też żądać zadośćuczynienia od rodziców lub podejmie jakieś inne kroki w tej sprawie?

W piśmie do Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu, dyrektor Galerii Victoria Grzegorz Samczuk pisze o tym, że jest zaniepokojony postawą 14-letnich uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wałbrzychu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach. Nastolatkowie dla żartu podpalili papier w toalecie galerii, czym spowodowali niewielki pożar i zadymienie. Na szczęście straż pożarna i policja zadziałały błyskawicznie i nikomu nic poważnego się nie stało.

Dyrektor Samczuk podkreśla jednak, że mogło. Jak zaznaczył, w Galerii Victoria policzono także utracone korzyści przez ewakuację (nie straty). To ponad 200 000 zł.

Ten incydent nie tylko narażał na niebezpieczeństwo życie i zdrowie w centrum handlowym, ale także stworzył zagrożenie dla mienia publicznego. Chciałbym podkreślić, że utracone korzyści związane z ewakuacją centrum handlowego po incydencie oszacowano na ponad 200 000 zł .

- czytamy w piśmie.

Czy Galeria Victoria w Wałbrzychu będzie domagać się od rodziców zadośćuczynienia?

Dyrektor galerii nie odpowiada wprost na to pytanie, jakie będą dalsze kroki w tej sprawie i czy poza pismem do kuratorium, w ogóle będą.

- Na dziś nie zapadła decyzja czy spółka będąca właścicielem Galerii Victoria wystąpi na drogę sądową przeciwko sprawcom. Straty około 200 000 zł dotyczą utraconych korzyści i nie odzwierciedlają faktycznie poniesionych kosztów związanych z ewakuacją - podkreśla Grzegorz Samczuk.

Na taki krok nie zdecydowali się także właściciele poszczególnych sklepów wynajmujący powierzchnie handlowe w wałbrzyskiej galerii.

Na razie przedstawiciele galerii ograniczyli się do poinformowania kuratorium.

- Tak, Zależało nam na rozpowszechnieniu tej informacji wśród dyrektorów, nauczycieli oraz rodziców. Bardzo istotne jest, aby wszyscy byli świadomi powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie grożą za podobne działania. Warto również podkreślić, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo publiczne spoczywa na nas wszystkich, a edukacja w tym zakresie jest kluczowa - przekonuje dyrektor Samczuk.

Ewakuacja Galerii Victoria w Wałbrzychu po zadymieniu w toalecie

Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło 20 stycznia po godz. 17:00. Wałbrzyskich strażaków i policjantów zaalarmowano o kłębach dymu wydobywających się z jednej z toalet. Na kilkadziesiąt minut ewakuowano pracowników galerii oraz klientów. Mówiło się wówczas o 1000 osób, które musiały opuścić sklep. Pożar szybko ugaszono. I nikomu nic się nie stało.

- Kryminalni II komisariatu, przy współpracy z policjantami z komendy jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch 14-latków, którzy doprowadzili do niewielkiego pożaru w kabinie toalety - informuje rzecznik prasowy policji, Marcin Świeży.

I przypomina, że

wg Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne (po ukończeniu lat 13, ale nie ukończeniu lat 17) mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Do sprawy wrócimy.

Czytaj też
Pożar w Galerii Victoria w Wałbrzychu. Duże zadymienie - ewakuacja tysiąca osób! Zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto