Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Argus przyciąga samicę setkami oczu na pięknym ogonie

Radosław Ratajszczak
Argus ma najdłuższe pióra ze wszystkich ptaków, mają  nawet ponad metr
Argus ma najdłuższe pióra ze wszystkich ptaków, mają nawet ponad metr FOT. piotr warczak
Argus malajski przypomina pawia. Na skrzydłach i ogonie ma setki plamek o perłowym blasku, udających oczy. Dlatego swoją nazwą nawiązuje do mitologicznej postaci Argusa - olbrzyma o stu wiecznie otwartych oczach.

U spokojnego samca jednak plamek nie widać. Można je zobaczyć dopiero wtedy, gdy rozstawi ogon w czasie prezentacji przed samicami. Argus szczyci się najdłuższymi piórami wśród ptaków. Rosną kilka lat, a u samca osiągają długość ponad metra. Ptaki te mają ciemny tułów i jasny tył ciała. Samiec ma nieopierzoną, ciemnoniebieską głowę, a brązowa samiczka, jak to w świecie przyrody bywa, niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Argusy to ptaki z rodziny kurowatych. Żyją w Azji południowo-wschodniej, na obszarach od Tajlandii, przez Malezję, aż po po wyspy Borneo. Zamieszkują tereny dżungli nizinnych i górskich. Żywią się głównie jagodami, owocami, które spadły z drzew, i znalezionymi w ziemi i ściółce bezkręgowcami.

Argusy mają bardzo donośny głos, podobny do sygnału karetki pogotowia. By przypodobać się upatrzonej samicy, samiec tokuje. Po popisach wokalnych pokazuje swoje inne talenty: tańczy drobnymi kroczkami i rozpościera swój piękny ogon. Argusy są romantyczne i żyją w parach, łącząc się zwykle na całe życie. Samice składają dwa jaja w gnieździe na drzewie, wysiadują je przez trzydzieści dni. W tym czasie samiec zdobywa pożywienie, karmi samicę i pilnuje terytorium.
Pisklęta argusów są bardzo samodzielne, po 3-4 dniach od wyklucia już podfruwają. Z rodzicami spędzają około roku. Następnie zaczynają samodzielne życie. Argus to rzadki ptak w ogrodach i w naturze. Często ginie podczas polowań, bo przez swój donośny głos jest łatwym celem. Wycinka drzew w dżunglach też robi swoje, bo ptak mieszka i śpi w konarach drzew.

We wrocławskim zoo jest jedna parka ponaddwuletnich argusów. Samiec prezentuje już ogon długości 80 cm i powoli zaczyna tokować. Na pierwsze małe trzeba jeszcze poczekać. Pełną dorosłość argusy osiągają w wieku czterech lat i wtedy mają młode.
Notowała: MGE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto