Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mało znane - Wzgórza Trzebnickie

(SLK)
Pasmo to rozciąga się na północ od Wrocławia. Jest jednym z najcieplejszych rejonów w Polsce, gdzie kiedyś uprawiano winorośl, o czym świadczą nazwy niektórych wzgórz, jak choćby Winna Góra.

Pasmo to rozciąga się na północ od Wrocławia. Jest jednym z najcieplejszych rejonów w Polsce, gdzie kiedyś uprawiano winorośl, o czym świadczą nazwy niektórych wzgórz, jak choćby Winna Góra. Wzgórza Trzebnickie są centralną częścią tzw. Kocich Gór – wzniesień mających postać ogromnego, szerokiego na około dziesięć kilometrów wału, ciągnącego się na przestrzeni ponad dwustu kilometrów (od granicy z Niemcami).

Geografowie dzielą Wzgórza Trzebnickie na pięć mikroregionów. Północnozachodnią część stanowią Wzgórza Wińskie. Od sąsiadujących od wschodu Wzgórz Strupińskich oddziela je Obniżenie Pełczyńskie. Środkową część stanowi mikroregion zwany Grzbietem Trzebnickim, z najwyższym wzniesieniem całych Wzgórz Trzebnickich – Ciemną Górą (258 m n.p.m.). Najbardziej wschodnim krańcem wzgórz jest Brama Malerzowska – obniżenie oddzielające Wzgórza Trzebnickie od Twardogórskich. Wzgórza Trzebnickie są obszarem stosunkowo mało poznanym. Ciągle odkrywa się tu nowe stanowiska rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
W 1991 roku na Wzgórzach Wińskich odnotowano pierwszy na Śląsku i w zachodniej Polsce przypadek lęgu dzięcioła syryjskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto