Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o okulary?

Dorota Domienik
Najważniejszy w korekcji wzroku jest  odpowiedni dobór szkieł.
Najważniejszy w korekcji wzroku jest odpowiedni dobór szkieł. Fot. Marcin Osman
Każdy okularnik wie doskonale, że nawet najdrobniejsze zabrudzenie czy zarysowanie na powierzchni szkieł znacznie obniża komfort widzenia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że wiele z podejmowanych przez nich prób czyszczenia niszczy szkła i oprawki.

Rzadkie, ale intensywne czyszczenie szkieł przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Możemy doprowadzić w ten sposób do nieodwracalnych zarysowań. Soczewki należy więc czyścić często i delikatnie, najlepiej za pomocą miękkich ściereczek z mikrofazy. Chusteczki higieniczne czy rąbek koszuli mogą zaszkodzić szkłom.

Dobre szkła są odporniejsze na uszkodzenia
Wybierając szkła okularowe, warto zastanowić się nad zamówieniem specjalnych powłok, które zwiększą ich wytrzymałość.
- Powłoki antyrefleksyjne są konstruowane z kilku warstw, odpowiadających za dodatkowe utwardzenie i odporność na szczególnie trudne do uniknięcia mikrozarysowania - mó-wi Monika Krygier, optyk z firmy JZO. - Mogą też ułatwiać czyszczenie szkieł, zmniejszać ilość refleksów świetlnych oraz elektrostatyczność, co ogranicza przyleganie drobnych zabrudzeń. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno czyścić soczewek na sucho! Za każdym razem należy użyć bieżącej wody oraz odpowiedniego detergentu, np. delikatnego mydła (nie zaleca się chemii gospodarczej). Najbardziej skuteczny i najbezpieczniejszy będzie specjalny środek do pielęgnacji okularów, dostępny w punktach optycznych.

Uważaj jak trzymasz okulary - diabeł tkwi w nawykach
Podczas czyszczenia okularów, należy trzymać je w odpowiedni sposób, by nie zniszczyć oprawek. Podobnie, gdy zakładamy oraz zdejmujemy okulary.
- Źle wypracowane nawyki są częstą przyczyną odkształcenia oprawy okularowej - mówi Monika Krygier. - Okulary należy chwytać obiema rękami w połowie długości zauszników. To ważne - zniekształcone okulary, zamiast korygować, mogą jeszcze bardziej pogłębić wadę wzroku. Odkształcone oprawki można naprawić wyłącznie z pomocą optyka.

Odpowiedni chwyt to nie jedyny nawyk, który powinniśmy w sobie wyrobić, jeśli chcemy, aby okulary służyły nam przez lata. Odkładanie ich szkłami do dołu albo długotrwałe wystawianie na działanie promieni słonecznych (np. na desce rozdzielczej samochodu) również zmniejsza ich żywotność. Soczewki nie powinny być narażone na gwałtowne zmiany temperatury, ponieważ może to źle wpłynąć na ich wewnętrzną strukturę oraz trwałość powłok uszlachetniających. Najlepiej przechowywać je w sztywnym futerale wyłożonym miękkim materiałem.

W przypadku okularów, pielęgnacja pomaga zadbać o ich walory estetyczne oraz komfort i jakość widzenia. W przypadku szkieł kontaktowych jeszcze w większym stopniu odpowiada ona za nasze zdrowie - pomaga bowiem wyeliminować co najmniej 90 procent znajdujących się na nich bakterii. Do czyszczenia szkieł kontaktowych niezbędny jest specjalny płyn. Zabieg wykonujemy bezpośrednio po ich zdjęciu. Kładziemy szkła na czystej, suchej dłoni. Następnie aplikujemy kilka kropli płynu do czyszczenia i małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieramy obie strony soczewek. Dokładnie spłukujemy soczewki płynem i wkładamy do pojemniczka. Obie komory pojemniczka wypełniamy płynem, zamykamy i zostawiamy soczewki do czasu wymiany preparatu.
Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na etykiecie specyfiku. Po założeniu soczewek należy wylać płyn z pojemniczka, wypłukać świeżym płynem dezynfekującym i zostawić do wyschnięcia.

Chcesz okulary szyte na miarę - zdradź optykowi swoje hobby
Najważniejszy w korekcji wzroku jest odpowiedni dobór szkieł. Optycy biorą pod uwagę nie tylko wadę, ale także tryb życia pacjenta, na przykład jego hobby czy rodzaj pracy, jaką wykonuje.
- Inne szkła zaproponujemy osobie w średnim wieku, inne kierowcy, a jeszcze inne narciarzowi lub osobie spędzającej większość dnia przed komputerem - mówi Anita Krawaritis, optyk. - Każde powinny posiadać antyrefleks, bo zwiększa on ilość światła docierającego do oczu, przez co widzimy lepiej.
Jeżeli chcemy używać jednej pary okularów w różnych warunkach oświetlenia, możemy wybrać soczewki fotochro-mowe, które zaciemniają się i rozjaśniają w zależności od tego, gdzie przebywamy.

Gdzie znaleźć dobrego okulistę? Sprawdź w KATALOGU FIRM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto