MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy gminy do udziału w darmowym projekcie

red
Rozmowa z Markiem Rybiańskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy

Czym zajmuje się stowarzyszenie?
Jesteśmy wyspecjalizowaną organizacją ekspercką, której celem jest kreowanie i wdrażanie innowacyjnych projektów z zakresu rozwoju regionalnego i przedsiębiorczości. Jesteśmy najstarszą tego typu organizacją w Polsce. Działamy na rynku od roku 1992 i współpracuje z nami przeszło 135 konsultantów. Od 17 lat zajmujemy się małymi i średnimi firmami. Projekty, które realizujemy, często wiążą się z pozyskiwaniem dotacji na ich realizacje. Nasze ostatnie dwa projekty, a mianowicie "Samorządowy Menedżer ds. Energii" oraz "Eko-Gmina" skierowane są do gmin, a tym samym bezpośrednio do ich pracowników. Naszym zadaniem jest przygotowanie administracji samorządowej do samodzielnego tworzenia i realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Nasza usługa, polegająca na przygotowywaniu specjalistów w gminach oraz opracowywaniu strategii energetycznych, będzie świadczona bezpłatnie.

Co Państwa skłoniło do stworzenia tych projektów?
Przed gminami stoi teraz bardzo poważne zadanie. Uzyskując pełnoprawne członkostwo w UE, Polska przyjęła na siebie obowiązek znacznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska poprzez wdrażanie odnawialnych źródeł energii do życia codziennego. To już nie luksus, tylko obowiązek, któremu musimy sprostać. Samorząd ma możliwości i obowiązki. Na jego terenie znajdują się odnawialne źródła energii. Ważne jest, aby prawidłowo określić potencjał gminy. Nowelizowane prawo energetyczne nakłada na gminy i powiaty obowiązki w zakresie przygotowania projektów założeń do planów zaopatrzenia w energię. Ustawa zakłada terminy na wykonanie takich założeń, jak i sankcje za ich brak.

Co gminy powinny zrobić w pierwszej kolejności?
Najpierw potrzebni są specjaliści od spraw ekoenergetycznych, co okazuje się problemem. Brakuje nam specjalistów, którzy potrafiliby analizować zasoby energetyczne, gromadzić informacje na temat zużycia energii w gminie, a następnie na ich podstawie budować projekty ekologiczne. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, iż projekty zaopatrzenia gmin w energię kosztują kilkaset tysięcy złotych, dlatego postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie naszego stowarzyszenia i zaoferować samorządom bezpłatną pomoc.

Czy dużo jest jeszcze do zrobienia na Dolnym Śląsku i czy gminy dadzą sobie radę?
Tak, sporo. Ale nigdy nie jest za późno na tego typu działania, choć przyznaję, że jest to ostatni dzwonek na wdrażanie tych rozwiązań. Gminy, które nie spełnią warunków odnośnie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego swoim mieszkańcom, poniosą poważne tego konsekwencje. Na Dolnym Śląsku na 169 gmin, projekty założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz ma 45 gmin. Tylko 9 z tego typu projektów powstało w ostatnich 3 latach. Pod tym względem zajmujemy 11. miejsce w kraju.

Co dziś jest największą przeszkodą dla gmin?
Brak wiedzy. Musimy zwiększyć świadomość samorządów. Zużycie energii trzeba ograniczyć - to już do wszystkich dotarło. Samorządy jednak boją się tego typu inwestycji, ale my dostarczamy dowodów, że to jest możliwe i pokazujemy wzorcowe przykłady gmin, które nie zwlekały z podjęciem tego typu wyzwań. Pokazujemy, że na tego typu rozwiązaniach można znacznie oszczędzić, powiem nawet więcej, można zacząć w szybkim czasie zarabiać. Jestem dobrej myśli i wiem, że władze samorządowe zdają sobie sprawę, jak istotnym dla nich zagadnieniem jest oszczędność energii i poszukiwanie alternatywnych źródeł jej pozyskania. Dowodem na to była ich liczna obecność na III Dolnośląskim Forum Energii Odnawialnej, którego byliśmy organizatorem. Wzięło w nim udział 176 osób, w tym ponad 130 przedstawicieli samorządów. Zjawili się najważniejsi gminni i powiatowi decydenci. W najbliższym czasie planujemy kolejne spotkania informacyje - seminaria, dotyczące już konkretnych typów źródeł energii odnawialnej.

Poza tym gminy, które są zainteresowane projektem, a jeszcze się do nas nie zgłosiły, prosimy o kontakt
Biuro Projektu, Świdnica, ul. Ofiar Oświęcimskich 1, tel./fax 74-852-22-27

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto