Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta dolegliwość często towarzyszy nam podczas świąt. Poznaj 6 ukrytych objawów świątecznej choroby. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Święta to czas, kiedy w końcu trochę zwalniamy tempo, spędzamy czas z bliskimi i… dużo jemy. Jedzenie to jeden z najważniejszych punktów świętowania, ale niestety często razem z obfitością różnych potraw u wielu osób pojawiają pewne dokuczliwe dolegliwości. Dowiedz się, jakie są objawy świątecznej choroby i kiedy należy zwrócić się po pomoc.

Spis treści

Świąteczna choroba, która odbiera radość z jedzenia

W Boże Narodzenie dużo jemy, pijemy i naginamy zasady zdrowego stylu życia. Nawet jeżeli wiemy, czym kończy się przejedzenie albo że następnego dnia będzie nam dokuczał kac, to ulegamy wielu pokusom. Jedną z najczęstszych świątecznych dolegliwości jest zgaga. Przynajmniej raz w życiu doświadczyła jej ponad połowa Polaków.

Mężczyzna kaszle i trzyma się za klatkę piersiową, w tle choinka
Choć zgaga zazwyczaj nie jest groźną dolegliwością, to w niektórych przypadkach może wskazywać na coś poważniejszego. Należy wtedy zgłosić się po pomoc medyczną. Liubomyr Vorona/Getty Images

Zgaga pojawia się, gdy mięsień umożliwiający przepływ pokarmu z przełyku do żołądka nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku i podrażnia gardło. Zwykle nie jest to szkodliwe i przechodzi po kilku godzinach, a jedyną dolegliwością jest bolesne uczucie. Do wystąpienia zgagi mogą przyczynić się potrawy, po które częściej sięgamy w czasie świąt, takie jak:

Zgaga może być też spowodowana innymi czynnikami. Mogą to być:

 • stres,
 • nadwaga,
 • palenie tytoniu,
 • ciąża,
 • wrzody żołądka.

Zobacz: Domowe sposoby na zgagę. 5 sprawdzonych metod na pozbycie się pieczenia w przełyku. Co pić i jeść na zgagę?

Jakie są objawy zgagi? 6 ukrytych symptomów zgagi

Zgaga może być odczuwana jako nieprzyjemny lub piekący ból w klatce piersiowej. Objawy zgagi, jakie mogą wystąpić, to:

 1. uczucie pieczenia w środkowej części klatki piersiowej,
 2. kwaśny, cierpki lub gorzki smak w ustach,
 3. ochrypły głos,
 4. nieświeży oddech,
 5. powracający kaszel lub czkawka,
 6. wzdęcia i mdłości.

Jeśli zgaga nie ustępuje, należy skonsultować się z farmaceutą, który może zalecić leki zobojętniające sok żołądkowy lub alginiany w celu złagodzenia objawów. Warto jednak podkreślić, że chociaż leki te mogą złagodzić objawy zgagi, to nie wyleczą one problemu.

Ważne są zmiany stylu życia, takie jak:

Ryzyko wystąpienia zgagi jest większe też przy nadwadze, dlatego tak ważne jest utrzymanie umiarkowanej wagi. Dokładny mechanizm nie jest jeszcze do końca zrozumiały, ale naukowcy uważają, że dodatkowy tłuszcz wokół brzucha zwiększa nacisk na żołądek, wypychając kwas żołądkowy do przełyku.

Kiedy iść ze zgagą do lekarza? Tych objawów nie ignoruj

Choć zgaga zazwyczaj nie jest groźną dolegliwością, to w niektórych przypadkach może wskazywać na coś poważniejszego. Należy wtedy zgłosić się po pomoc medyczną.

Zgłoś się do lekarza ze zgagą, jeżeli:

 • zgaga nie ustępuje,
 • objawy zgagi nasilają się lub występują częściej,
 • zgaga powoduje wymioty,
 • przełykanie jest trudne lub bolesne,
 • nastąpiła nieoczekiwana utrata masy ciała,
 • występuje chrypka lub świszczący oddech,
 • leki zobojętniające dostępne bez recepty były przyjmowane przez ponad dwa tygodnie i zgaga nie ustępuje,
 • objawy zgagi występują nawet po zażyciu leków na receptę.

Jakie choroby mogą się wiązać ze zgagą?

Kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, może powodować uszkodzenie tkanek. Może to zwiększać ryzyko zachorowania na raka krtani i przełyku. Jak podaje portal Medycyna Praktyczna, w Polsce co roku odnotowuje się około 2400 nowych zachorowań na raka krtani. Z jego powodu rocznie umiera ok. 1600 Polaków i Polek.

Nagromadzenie kwasu żołądkowego może powodować podrażnienie lub zapalenie strun głosowych lub ból gardła, co może wywoływać nieszkodliwe objawy, takie jak chrypka, kaszel i przekrwienie.

Kwas żołądkowy może też dostać się do płuc, powodując potencjalne problemy z oddychaniem. Może to doprowadzić do takich schorzeń jak:

 • zapalenie krtani,
 • astma,
 • zapalenie płuc,
 • świszczący oddech.

Zgaga może być też efektem ubocznym wrzodów żołądka. Kwas żołądkowy może tworzyć bolesne otwarte rany, które mogą krwawić. Mogą też wystąpić nudności, wymioty, piekący ból i odbarwiony stolec z powodu krwawienia. W większości przypadków nie są one zbyt poważne. Lekarz może przepisać leki łagodzące objawy i pomagające w gojeniu się wrzodów, jednak w niektórych przypadkach mogą się okazać niebezpieczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ta dolegliwość często towarzyszy nam podczas świąt. Poznaj 6 ukrytych objawów świątecznej choroby. Kiedy zgłosić się do lekarza? - Strona Zdrowia

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto