MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer wśród pomników przyrody

Tomasz Zawadzki
Piotr Kawaliło
Spacer to jedna z najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku i nie wymagająca przy tym żadnych nakładów finansowych i specjalnych przygotowań. Warto połączyć ją z możliwością zdobycia odrobiny wiedzy. Dlatego zapraszamy na spacer ulicami Wrocławia śladem pomników przyrody.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Moście Zwierzynieckim łączącym centrum miasta z osiedlami Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice. Jeden z najpiękniejszych zabytków architektury w mieście znajduje się niedaleko najobszerniejszych terenów zielonych Wrocławia - Parku Szczytnickiego. Zanim jednak do niego wkroczymy warto zboczyć w ulicę Bartla, na teren pobliskiego skweru. Przy placu zabaw przedszkola nr 48 rośnie piękny cyprysik Lawsona (obw. 136 cm), a przed budynkiem Akademii Medycznej zobaczymy dziesięciometrowego cisa pospolitego i żywotnika zachodniego (obw. pnia 217 cm).

W samym Parku Szczytnickim ustanowiono kilka pomników przyrody. Dąb nazwany imieniem średniowiecznego wrocławskiego przyrodnika, przyrodoznawcy i lekarza Jana Stanki znajduje się przy przewężeniu stawu koło mostu. Został on uderzony piorunem, który spowodował uszkodzenie pnia, a burza w maju 2005 roku połamała połowę gałęzi drzewa. W asfaltowej alejce rośnie dąb szypułkowy o symetrycznej koronie (obw. pnia: 432 cm). Natomiast w alejce od strony placu zabaw dostrzec można wyjątkowego kasztana jadalnego o obwodzie pnia 257 cm. Kawałek dalej, przy rozwidleniu dróg warto zatrzymać się jeszcze przy Jarząbie brekinia (obw. pnia 102 cm).

Alternatywą jest droga wzdłuż Odry. Warto wówczas zwrócić uwagę na jedną z dwóch alei-pomników przyrody we Wrocławiu. Mijając ZOO na pewno przejdziemy pomiędzy dziesięcioma dębami o obwodzie pni od 263 cm do aż 529 cm. Niestety, część z nich, zasiedlonych przez kozioroga, zamiera. Kolejnym przystankiem powinno być skrzyżowanie ulic Wróblewskiego i Tramwajowej. Możemy przyjrzeć się tam kolejnemu cennemu przyrodniczo obiektowi - otoczonemu metalowym płotem dębowi Piotra Włosta. Swoją nazwę zaczerpnął od możnowładcy śląskiego z przełomu XI i XII wieku i zarządcy dworu królewskiego Bolesława Krzywoustego, a także właściciela wyspy Piasek oraz ziem wokół góry Ślęży. Samo drzewo liczy 510 cm w obwodzie, a na jednym z konarów znajduje się dwudziestocentymetrowa dziupla.

Obie proponowane trasy łączą się przy ulicy Kopernika. Przed znajdującym się tam budynkiem ośrodka szkoleniowego Państwowej Inspekcji Pracy rośnie Dąb Dziadek. Drzewo, uznane w 1953 roku za pomnik przyrody, mierzy 644cm w obwodzie i ma 20 metrów wysokości. Nadkładając trochę drogi możemy przejść się ulicą Różyckiego. Przy torowisku tramwajowym znajdziemy grupę trzech dębów o obwodzie pni od 306 do 427cm. W koronach tych drzew widać ubytki, a na konarach dostrzec można dziuple oraz ślady po żerowaniu kozioroga i rozwiertkach. Mniej więcej dwadzieścia metrów od drogi znajduje się też druga wrocławska aleja będąca pomnikiem przyrody, czyli nieregularnie ułożone 15 dębów o obwodzie pni od 238 do 370 cm.

Niezależnie od tego czy wybraliśmy dłuższą, czy krótszą trasę, przy Moście Szczytnickim skręcamy w ulicę Parkową. Na skarpie przy kanale Odry rośnie dąb Jana Dzierżonia o obwodzie 660 cm. Drzewo nazwane zostało na cześć księdza i "ojca współczesnego pszczelarstwa" (odkrył on m.in. zasady konstrukcji ula z ruchomą zabudową i zasady partenogenezy - dzieworództwa). Pomnik przyrody nie jest niestety w najlepszym stanie - zaatakowany przez kozioroga i paśniki pień jest wypróchniały i wieje w nim otwór o wysokości trzech metrów. Niedaleko wejścia do II Liceum Ogólnokształcącego znajduje się jeszcze dąb szypułkowy o obwodzie pnia wynoszącym 500 cm.

Naszego spacer kończymy na terenie wokół Biblioteki Głównej Akademii Medycznej przy ulicy Parkowej 1/3. Znajdują się tam dwa nadzwyczajne okazy, czyli nieuszkodzony cyprysik groszkowy (obwód pnia 141 cm) i dąb błotny (obwód pnia 352 cm).
Każde z opisywanych drzew jest pomnikiem przyrody i znajduje się pod specjalną ochroną. Bardzo często mijamy je jednak nie zwracając szczególnej uwagi na te wyjątkowe przyrodniczo elementy naszego krajobrazu. Mam nadzieję, że spacer ten zachęci Was do częstszych wycieczek tropem cudów natury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto