Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył sezon na borowiki! Nieśmiało zaczynają pojawiać się już w dolnośląskich lasach, a po deszczach będzie ich więcej! (ZDJĘCIA)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Borowiki usiatkowane i krasnoborowiki ceglastopore pojawiły się już w lasach. O tym, gdzie aktualnie występują dowiemy się ze strony grzyby.pl, ale też od zapaleńców, którzy do lasu chodzą nie tylko od święta, ale przez cały rok. Gdzie najlepiej szukać grzybów?

Choć w dolnośląskich lasach nie możemy spodziewać się prawdziwego wysypu grzybów, to pierwsze borowiki i kurki pojawiły się już w leśnej ściółce. Można je spotkać również w miejskich parkach, o czym przekonuje nas Arkadiusz Tyka, administrator grup dla grzybiarzy na Facebooku.

- Pierwsze borowiki możemy znaleźć już w maju. W tym roku mieliśmy jednak 2-3 tygodniowe opóźnienie. Teraz można ich już śmiało szukać w lasach. Warto szukać ich w miejskich parkach pod dębami, gdzie mają cieplej niż w górach. Na ten moment sporo osób zbiera już krasnoborowiki ceglastopore (kiedyś borowik ceglastopory) i borowiki usiatkowane, które łatwo pomylić z borowikami szlachetnymi, a te pojawią się wkrótce. Pod sosnami są już pierwsze maślaki i pierwsze koźlarze pod brzozami. W niektórych regionach ruszył zbiór pieprzników jadalnych, zwanych potocznie kurkami. - tłumaczy Arkadiusz Tyka.

To nie jedyne grzyby, które możemy zbierać w lesie, a które nadają się do spożycia.

- Z rzadszych gatunków (dla bardziej doświadczonych), pojawiły się gęśnice wiosenne i smaczne dzwonkówki tarczowate. Można też szukać już czarcich jaj (sromotnik smrodliwy) o smaku kalarepki. W większości kraju skończył się już sezon na smardze i piestrzenice olbrzymie, ale jest na nie szansa w górach Dolnego Śląska, gdzie jest chłodniej, przez co wegetacja jest opóźniona. - dodaje Tyka.

Przez cały rok można zbierać uszaki bzowe, które pojawiają się po deszczach i w większości znane są jako grzyby mun z mieszanek chińskich, a teraz udaje się wypatrzyć "grzyba kurczaka", czyli żółciaka siakowego, który swoją potoczną nazwę zawdzięcza temu, że jego smak przypomina smak drobiu.

Z najnowszych doniesień wynika, że pierwsze kurki i borowiki pojawiły się w powiecie jeleniogórskim, kłodzkimi i we Wrocławiu.

O tym, jakie smaczne potrawy przygotujemy z grzybów przeczytacie również u Marianny, na

pieprznik.pl

Zobaczcie, jak tegoroczne okazy wyglądają na zdjęciach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto