Jesień to czas intensywnych poszukiwań na rynku najmu. Potencjalni lokatorzy często otrzymują od właścicieli nieruchomości propozycje okazyjnego obniżenia czynszu najmu, gdy zapłacą za kilka miesięcy z góry. Często jest to warunek w przypadku nieruchomości atrakcyjnych, np. apartamentów, już bez obniżki zasadniczej ceny. Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla lokatora, który może sobie na to pozwolić (np. firmy, która poszukuje lokalu dla kadry menadżerskiej i koszty najmu chciałaby by zaksięgować jeszcze w tym roku)? O poradę zapytaliśmy Henryka Jankowskiego, rzeczoznawcę majątkowego.
Czytaj także: Wskazówki dla planujących wynająć mieszkanie
Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, zawierając umowę najmu nieruchomości: lokalu mieszkalnego, użytkowego, domu - wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy nieruchomość do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, najczęściej w formie pieniężnej.
Przy umowie dzierżawy - wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy nieruchomość do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz, który może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może też być oznaczony w ułamkowej części pożytków.
Zapisz termin płatności w umowie najmu
Termin płatności czynszu przy umowie najmu powinien być określony w umowie. Jeżeli nie jest, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie:
- gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu
- gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.
Przy umowie dzierżawy, termin płatności czynszu jest płatny:
- zgodnie z treścią umowy,
- jeżeli nie jest w umowie oznaczony, z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym
- w przypadku braku takiego zwyczaju - półrocznie z dołu.
Czytaj także: Kupno mieszkania opłaca się bardziej niż najem
Na co zwrócić uwagę, wynajmując nieruchomość
Wynajmując lub wydzierżawiając nieruchomość od właściciela (wynajmującego) należy zwrócić uwagę, czy nieruchomość nie jest zadłużona i czy nie toczy się przeciwko właścicielowi postępowanie egzekucyjne. Czasami zadłużony właściciel, zanim dojdzie do zajęcia nieruchomości przez komornika, ściąga od najemcy czy dzierżawcy czynsz z góry za kilka miesięcy aby osiągnąć z nieruchomości jak największe przychody, zanim nieruchomość zostanie sprzedana przez komornika. Pomimo zapłacenia czynszu z góry za dłuższy okres, najemca (dzierżawca) zapłaci czynsz po raz drugi na rzecz komornika.
Zmiany w prawie
3 maja 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 233 z 2011 roku poz. 1381).
Czytaj także: Kiedy i w jaki sposób właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania
Zgodnie z art. 929 § 11 KPC "Pobranie z góry przez dłużnika przed zajęciem czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, a czynszu dzierżawy za czas dłuższy niż sześć miesięcy, licząc w obu przypadkach od dnia zajęcia, nie zwalnia najemcy lub dzierżawcy od obowiązku zapłaty czynszu do rąk komornika".
Ponadto art. 930 § 3 i 4 reguluje m.in. następujące sprawy:
"Obciążenie nieruchomości przez dłużnika po jej zajęciu oraz rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym jest nieważne. W razie wpisania hipoteki przymusowej po zajęciu nieruchomości zabezpieczona niż wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności zabezpieczonych hipotecznie. Oddanie zajętej nieruchomości w użyczenie, leasing, najem lub dzierżawę jest bezskuteczne wobec nabywcy nieruchomości w egzekucji."
Najemca i dzierżawca, jeżeli dwukrotnie zapłacili czynsz: raz - dla wynajmującego a drugi - dla komornika, mogą wystąpić do sądu z roszczeniem o zapłatę przeciwko byłemu właścicielowi ale wobec nieposiadania pieniędzy przez dłużnika (w wyniku przeprowadzonej egzekucji przez komornika), zaspokojenie ich roszczeń będzie raczej wątpliwe.
Precyzyjna umowa
Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, że dla obu stron - właściciela i najemcy mieszkania - najlepszą gwarancją na przyszłość jest niezwykle precyzyjnie spisana umowa. Powinny być w niej omówione również kwestie opłacania czynszu - w tym sprecyzowane jego czynniki oraz określony sposób i termin płacenia należności. W ten sposób unikamy nieporozumień.
Zobacz także: Wzór umowy najmu
Uwaga na opłaty za media
Jak można się przekonać na forach internetowych - wiele emocji budzą rozliczenia za media. W momencie przejęcia wynajmowanego mieszkania obie strony powinny komisyjnie spisać stan liczników i - od tego momentu - rozliczać zużycie i należne za to kwoty. Lepiej sprawdzić (w spółdzielni, u dostawcy mediów), bilans nadpłat i dopłat!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International