Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyne węże boa, które żyją na Madagaskarze, spotkasz też u nas

Radosław Ratajszczak
Madagaskar zamieszkują trzy gatunki boa - madagaskarski, dumerili oraz sanzinia. Dwa pierwsze to gatunki naziemne. Największe okazy mogą osiągać nawet cztery metry długości, choć zwykle mierzą 2-2,5 metra. Ich ciało jest masywne i silnie umięśnione, a głowa w sercowatym kształcie jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Wolny czas węże te spędzają w trawach i liściach na dnie suchych oraz wilgotnych lasów.

Boa oraz pytony to dwie duże grupy węży należące do dusicieli. Pierwsze z nich zamieszkują gęste lasy tropikalne Ameryki Południowej, drugie - Afrykę oraz Azję.

W każdej z grup występuje po kilka gatunków. Wśród boa są zarówno duże i groźne anakondy, jak i małe, nadrzewne węże. Podobnie u pytonów (największe rozmiary osiąga pyton siatkowany - dorasta do 10 metrów długości i może ważyć nawet 100 kilogramów).

Na Madagaskarze, choć leży u wybrzeży Afryki, żyją jednak nie pytony, a węże boa. Dlaczego tak się dzieje? Miliony lat temu wyspa ta była połączona właśnie z Ameryką Południową. Potem, pływając po oceanie, dobiła w pobliże Czarnego Lądu.

Madagaskar zamieszkują trzy gatunki boa - madagaskarski, dumerili oraz sanzinia. Dwa pierwsze to gatunki naziemne. Największe okazy mogą osiągać nawet cztery metry długości, choć zwykle mierzą 2-2,5 metra. Ich ciało jest masywne i silnie umięśnione, a głowa w sercowatym kształcie jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Wolny czas węże te spędzają w trawach i liściach na dnie suchych oraz wilgotnych lasów. Często polują na lemury (małpiatki) oraz tenreki (kolczaste ssaki, podobne do jeży).
Węże boa madagaskarski i dumerili różnią się od siebie liczbą i wielkością młodych. Samice pierwszych wydają na świat mniej młodych, ale za to większych. Drugiego - mają więcej potomstwa, za to mniejszej wielkości.

Trzeci gatunek - boa sanzinia - różni się dla odmiany od pozostałych trybem życia. Zamieszkuje nie na dnie lasów, w trawach, ale nad powierzchnią ziemi, spędzając czas w koronach drzew oraz krzewów.
Węże boa, które żyją na ziemi, są zwykle koloru brązowego, dzięki czemu z łatwością maskują się z otoczeniem. Dokładnie z tego samego powodu sanzinia jest w odcieniach zieleni. Jego młode natomiast przybierają barwy czerwone oraz kasztanowe - tak, jak dorosłe osobniki - zielone. Pozwala im to pozostać niewidocznymi pośród liści, kwiatów czy gałęzi. Boa sanzinia żywią się głównie ptakami, gekonami (małe jaszczurki) i kameleonami.

Węże te aktywne są głównie nocą i o zmierzchu, wtedy właśnie polują. W dogodnych warunkach żyją od kilkunastu do nawet dwudziestu lat!

Boa wpisany jest do I załącznika Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dlatego też nie może stanowić przedmiotu handlu, a jedynie wymiany w celach hodowlanych.

W naszym wrocławskim ogrodzie zoologicznym żyją wszystkie gatunki madagaskarskich dusicieli. Wyróżnia nas to spośród pozostałych ogrodów zoologicznych w Polsce. Mamy obecnie u siebie cztery węże sanzinia, sześć dumerili oraz trzy dorosłe i siedem młodych boa madagaskarskich.

Serdecznie zapraszam nie tylko fascynatów tych niezwykłych zwierząt do ich oglądania i podziwiania w Pawilonie Zwierząt Madagaskaru.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto