Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o oświetlenie w samochodzie?

Leopold Pantol
Korzystajmy z korektora ustawienia świateł samochodu
Korzystajmy z korektora ustawienia świateł samochodu Fot. Maciej Mrzygłocki
Nawet najlepsze reflektory, źle ustawione nie będą spełniać swojego zadania. Droga przed nami oraz pobocze mogą nie być wystarczająco doświetlone, a co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że oślepimy kierowcę nadjeżdżającego z naprzeciwka. Złe ustawienie lamp samochodowych może być nawet przyczyną spowodowania wypadku, np. potrącenia pieszego, którego dojrzymy zbyt późno.

W teorii raz ustawione światła powinny zachować swoją geometrię. Niestety, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Nasze auto regularnie pracuje, zawieszenie zmienia swoją sztywność, a śruby mocujące reflektory się luzują. Dość często przyczyną zmian ustawień są też wszelkie naprawy wykonywane w pobliżu reflektorów.

Regulacji oświetlenia naszego samochodu można dokonać ręcznie, ale najlepiej, by zrobili to specjaliści, przy użyciu odpowiedniej aparatury. Koszt takiej usługi to około 30 zł, a możemy ją wykonać na każdej stacji diagnostycznej.

Pamiętajmy też, że mimo prawidłowego ustawienia reflektorów, auto zapakowane bagażami uniesie się nam z przodu. Automatycznie spowoduje to, że snop światła będzie padał wyżej. Na szczęście każdy kierowca może temu zapobiec, używając pokrętła do regulacji ustawienia oświetlenia. Korekcja ta pozwala nam zmniejszyć ich zasięg. Jeśli jednak chcielibyśmy poprawić w ten sposób ustawienie tylko jednej z lamp, to możemy się zawieść, gdyż układy do regulacji sterują zawsze obiema jednocześnie.

Jeśli światła są prawidłowo ustawione, a według nas jest to niewystarczające, zawsze możemy zmienić żarówkę na mocniejszą. Jednak jeśli odbłyśniki lamp są zardzewiałe, to musimy pomyśleć o wymianie takiego reflektora.

Mandat za brak wymaganego oświetlenia to koszt od 100 do 200 zł. Za brak sprawnego oświetlenia lub nieprzepisowe jego ustawienie możemy stracić nawet dowód rejestracyjny naszego pojazdu.

Warto w podróż zabrać ze sobą również żarówki zamienne do naszego auta. W większości przypadków wymiany można dokonać samemu, choć istnieją modele aut, w których jest to prawie niewykonalne. Dodatkowo, posiadając zapasową żarówkę, możemy ją wymienić przy policjancie, unikając w ten sposób mandatu. W Hiszpanii i Słowenii przepisy wymagają od nas posiadania zapasowego zestawu.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę, sprawdźmy, jakie są różnice w obowiązujących tam przepisach dotyczących oświetlenia naszego auta.

Na koniec pamiętajmy, by od czasu do czasu przetrzeć nasze lampy, by świeciły jaśniej i mocniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto