W sobotę 2 września w stołowogórskiej gminie Radków Kłodzki odbyła się kolejna edycja redyku pod nazwą "Skąd bierze się wełna?".
Relacja z pierwszej edycji tej imprezy
Jeszcze przed południem, grupa turystów wraz z okolicznymi mieszkańcami, pod czujnym okiem przewodnika sudeckiego, przewędrowała urokliwą trasą z Karłowa do owczarni w Pasterce, by czynnie uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu pełnym tradycji pasterskich.
Redyk Stołowogórski to niezwykła w tej części Sudetów impreza, poprzedzona powrotem owiec z górskich hal po wiosenno-letnim wypasie. Prowadzone przez specjalnie do tego celu wyszkolone psy, które bez trudu radziły sobie z nie tylko z czarnymi owcami, stawiającymi opór, by choć jeszcze trochę skosztować sycącej soczystej trawy, wraz z pasterzami przybyły na spotkanie z ciekawskimi tych uroczych stworzeń ludzkimi przedstawicielami, zarówno najmłodszymi kochającymi te zwierzęta bezwarunkowo, jak i dorosłymi, których częściej cieszy ciepły owczy sweterek lub solidna strawa z baraniny. Ci drudzy kochają inaczej, ale równie mocno, co nasze pociechy.

Nie obyło się rzecz jasna bez pokazu strzyżenia owiec, opowieści o historycznych metodach obróbki wełny, które kultywowane są po dzień dzisiejszy w radkowskich stołowogórskich sceneriach, warsztatów kaletniczych, gdzie wprawni rzemieślnicy prezentowali swoje umiejętności i owoce pracy w postaci skórzanych torebek, pasków, portmonetek czy ozdobnych opasek na rękę, które cieszyły oczy nie tylko niewiast, ale równie często twardych, można by rzec nieokrzesanych aczkolwiek życzliwych tego dnia "wojów" tudzież spragnionych wędrowców.
Ci zaś, nie omieszkali kosztować wybornej baraniny z grilla, serwowanej w miłym towarzystwie napitku z domowej roboty chlebem i innymi specjałami.
Każdy miał możliwość obcowania z tymi przyjaznymi puszystymi zwierzętami, jak i uzyskania informacji na nurtujące wielu pytanie skąd się wziął wełniany sweter, jakże przydatny na chłodne jesienno-zimowe wieczory.
Czekać tylko kolejnej edycji!
Karłów - miejsce Redyku Stołowogórskiego
Skąd bierze się wełna?
Wełna jest naturalnym włóknem pochodzenia białkowego pozyskiwanym z sierści owiec lub jagniąt. Ten naturalny surowiec znany jest ludzkości od ponad 2000 lat. Podczas strzyżenia owiec pozyskany materiał włókiennicy najpierw jest odpowiednio składowany. Następnie za pomocą przędzalni uzyskujemy wełniane włosy (nici) różnej grubości w zależności od potrzeb czy przeznaczenia. Swetry wełniane grzeją w naturalny, przyjemny sposób jednocześnie pochłaniając wilgoć i odparowując ją z ciała. To wyjątkowy materiał, który nie wymaga częstego prania, ma właściwości antybakteryjne i niekoniecznie "gryzie" - to zależy bowiem od grubości nici. Sweter wełniany wyprany w lanolinie nie będzie sprawiał aż takich dokuczliwych trudności.
Zobaczcie galerię zdjęć z redyku
Gmina Radków: Redyk w Górach Stołowych. Zobacz skąd się wzię...
Organizatorami eventu “Skąd się bierze wełna? 2023” byli: Michał Peszek – rolnik z Ratna, Gmina Radków oraz Park Narodowy Gór Stołowych.
Miejscem imprezy było Centrum szkoleniowo-Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych w Karłowie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Śmiertelny wypadek w Ścinawce Średniej koło Nowej Rudy ZDJĘCIA, FILM
- Kandydaci do Sejmu z ramienia PiS z Dolnego Śląska? Znamy nazwiska i miejsca
- Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji
- TOP 11 najpiękniejszych miejsc w Kłodzku, które powinien zobaczyć nie tylko turysta

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?