Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekscytujące odkrycie archeologiczne w Świdnicy. Wykopano tam naczynia sprzed 750 lat p.n.e! To amfory ukryte na dawnym cmentarzu łużyckim

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Znalezisko archeologiczne w Świdnicy na dawnym cmentarzu łużyckim
Znalezisko archeologiczne w Świdnicy na dawnym cmentarzu łużyckim W. Bąkiewicz UM Świdnica
Urząd Miasta w Świdnicy poinformował o ekscytującym znalezisku podczas prac przy remoncie drogi. Robotnicy wykopali tam amfory z epoki żelaza. To naczynia datowane na 750 lat p.n.e, które ukryte były na dawnym cmentarzu łużyckim.

Ekscytujące odkrycie podczas remontu ulicy Kraszowickiej w Świdnicy. Jak informuje Urząd Miasta w Świdnicy, robotnicy natrafili tam na niezwykłe znalezisko historyczne. Wykopali dwie czarne, lśniące amfory, zdobione rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii, zostały odkryte. Pochodzą one z kultury łużyckiej, ze starszej fazy okresu epoki żelaza, ok. 750 – 650 r. p. n. e.

Cmentarz łużycki na terenie linii kolejowej ze Świdnicy do Dzierżoniowa

Naczynia poddane zostaną teraz dalszej specjalistycznej ekspertyzie. Po zakończeniu badań, mają zostać wystawione na ekspozycji w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

- Miejsce, w którym znaleziono amfory, jest niezwykle ważne z punktu widzenia archeologicznego. To stary cmentarz łużycki, odkryty po raz pierwszy w 1854 roku podczas budowy linii kolejowej do Dzierżoniowa. Badania archeologiczne na tym terenie rozpoczęto w 1903 roku, podczas przebudowy tej trasy. Kontynuowano je w okresie powojennym. Wówczas zbadano kilkadziesiąt grobów, w których znaleziono urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże - wylicza Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miasta w Świdnicy.

Remont ul. Kraszowickiej w Świdnicy zakończy się w listopadzie 2024 r.

Jak dodaje rzeczniczka, remont ulicy Kraszowickiej, w ramach którego odkryto amfory, jest jednym z większych projektów miejskich. Prace obejmują odcinek ponad jednego kilometra, od przejazdu kolejowego przez ulicę Torową do ulicy Bystrzyckiej. W ramach inwestycji przewidziana jest:

  • przebudowa jezdni
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego
  • kanalizacji deszczowej i oświetlenia

Prace na ulicy Kraszowickiej w Świdnicy wykonuje firma - HYPMAR Hypta Mariusz. Projekt jest częściowo finansowany przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Świdnica otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 proc. Koszt inwestycji to 7 361 584,67 zł, a planowane zakończenie prac to koniec listopada 2024 roku.

Jak zaznacza Magdalena Dzwonkowska, odkrycie amfor jest niezwykle ważne dla lokalnej społeczności i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania historią regionu.

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto