Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drygas i Paladino na finał AFD

AS
W ostatnim tygodniu kwietnia pokazami filmów „La Machina” Thierry’ego Paladino i „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa zakończy się drugi sezon Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Dodatkowo Maciej Drygas zaszczyci Wrocław swoją obecnością.

Thierry Paladino przyszedł na świat w lipcu 1981 roku w Nicei. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Marsylii, a potem rozpoczął naukę sztuki dokumentu w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W trakcie pobytu w Polsce założył z Maciejem Cuske, Piotrem Stasikiem i Marcinem Sauterem „Zespół Filmowy Paladino”, będący jednym z najciekawszych wydarzeń we współczesnym polskim kinie. Twórcy współpracowali i wspierali się wzajemnie, czego ukoronowaniem był zrealizowany w kwartecie reżyserskim dokument o Andrzeju Wajdzie „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”.

Sam Paladino nakręcił „W sklepie” i „Na działce”, obydwa filmy dobrze przyjęte, szczególnie drugi spotkał się ze znakomitymi reakcjami publiczności oraz festiwalowych jurorów. Zabawny dokument o weekendzie rodziny głuchoniemych zdobył główne nagrody m.in. w Rio de Janeiro, Belgradzie, Nowym Jorku. Na ten moment zwieńczeniem dokumentalnej kariery Thierry’ego jest „La Machina”, polsko-francuski film opowiadający o lalkarzu, który chce nauczyć trudnej sztuki lalkarstwa swojego młodego podopiecznego.

Właśnie ten obraz będą mieli okazję zobaczyć widzowie AFD „MovieWro” 27 kwietnia (wyjątkowo w środę) w sali NOT wrocławskiego Kina Warszawa. „La Machina” była szeroko komentowana na poprzednim Plus Camerimage, a z ubiegłorocznego Planete Doc Review film wyjechał z Nagrodą Publiczności, zawsze jedną z ważniejszych dla twórcy.

28 kwietnia z kolei podczas absolutnego finału Akademii zaplanowane zostało spotkanie z dokonaniami ważnego polskiego dokumentalisty, bo nie sposób inaczej wypowiadać się o Macieju Drygasie. Reżyser urodził się w roku 1956, filmowe szlify zdobywał w moskiewskim WGIK-u. Czas jego dokumentalnego debiutu przyszedł dość późno – w roku 1991, już w wolnej Polsce. Drygas przedstawił historię Ryszarda Siwca, który w 1968 r. dokonał publicznego samospalenia, ale fakt ten długo nie przedostawał się do świadomości opinii publicznej. Reżyser szuka motywacji księgowego z Przemyśla, który zdecydował się na ten gest. O takim debiucie wielu może tylko marzyć. „Usłyszcie mój krzyk” zdobyło nagrody w Polsce i na zagranicą, w tym Europejską Nagrodę Filmową (wtedy: Felix) dla najlepszego filmu dokumentalnego, a także Golden Gate Award na festiwalu w San Francisco.

Drygas jest znany z tego, że pracuje nad swoimi filmami bardzo powoli. Do dziś ma na koncie 5 dokumentów (plus „Cudze listy”, które będą miały światową premierę w maju na Planete Doc), które jednak pozwoliły rozpoznać jego autorski styl. Twórca lubi zagłębiać się w materiałach archiwalnych, odtwarzając z nich historię, a czasem nadając archiwaliom nowy sens. W taki właśnie sposób powstał „Jeden dzień z PRL”, który zostanie pokazany na zamknięcie drugiego sezonu AFD „MovieWro”.

Film z 2005 r. został w całości skonstruowany z materiałów archiwalnych i w porządku chronologicznym pokazuje nam jeden, zwyczajny dzień – 27 września 1962 r. Niesłychana jest zarówno cierpliwość Drygasa, jak i efekt osiągnięty przez niego i jego liczny zespół podczas dokumentacji i montażu tego właśnie filmu. W rezultacie powstał godzinny dokument, w którym autor stworzył „coś z niczego”. „Jeden dzień w PRL” otrzymał Srebrnego Smoka dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2006. W uzasadnieniu jury podało, że laur przyznało za: błyskotliwy humor i mistrzowski montaż materiałów archiwalnych. Film tworzy przekonującą wizję absurdów systemu totalitarnego w Polsce.

Maciej Drygas przyjedzie na spotkanie z publicznością, które odbędzie się bezpośrednio po pokazie filmu „Jeden dzień w PRL”. Dyskusję z nim poprowadzi Lech Moliński, dziennikarz filmowy, jeden z organizatorów AFD „MovieWro” oraz członek zespołu „Miasta w Komie”. Dzień wcześniej, po projekcji „La Machiny”, zamiast standardowej dyskusji, na widzów czeka filmowa niespodzianka.

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” odbywa się zawsze o godz. 19:00 w sali NOT wrocławskiego kina Warszawa. Pokazy poprzedzają prelekcje ekspertów, a po projekcjach odbywają się dyskusje lub spotkania z twórcami, co stanowi nawiązanie do nieco zapomnianej tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Organizatorami AFD „MovieWro” są Fundacja Visionica i Odra-Film. Partnerami projektu są Wrocław2016, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Media Desk Polska.

Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”: „La Machina”
Gdzie: Kino Warszawa sala „NOT”, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
Kiedy: 27 kwietnia, godz. 19.00
Za ile: 10 PLN

Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”: „Jeden dzień w PRL”
Gdzie: Kino Warszawa sala „NOT”, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
Kiedy: 28 kwietnia, godz. 19.00
Za ile: 10 PLN

Źródło: materiały prasowe

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto