MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd roślin: Fiołki i ich mieszanki, czyli bratki

Elżbieta Węgrzyn
fot. wikipedia.org
Działkowcy kochają wiosnę, bo ich ogrody odżywają w tej porze i odwdzięczają się za pracę pierwszymi kwiatami. Jednym z najwdzięcznieszych, choć niewielkim przedstawicielem wiosennych bylin kwiatowych, jest fiołek. Jego rodzina, szacowana na ok. 500 gatunków, rośnie dziko w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym półkuli północnej.

Choć kolor "fiołkowy" kojarzy się z odcieniem niebieskiego i jasnego fioletu, to nie wszyscy przedstawiciele tej grupy mają płatki kwiatów w tych kolorach. Popularny w ogrodach i parkach jest fiołek biały i mokradłowy (białe płatki), drobny (płatki jasnoróżowe), polny, żółty, dwukwiatowy i sudecki (płatki żółte), zaś fiołek Kitaibela ma kwiaty kremowe. Mało tego - fiołki wyniosłe są dwubarwne i mają płatki biało-niebieskie, zaś trójbarwne, jak wskazuje ich nazwa, mają płatki w trzech kolorach, czyli biało-fioletowe z żółtym akcentem.

Najpopularniejszą ozdobą naszych rabatek, łąk i wykrotów są pachnące fiołki wonne (Viola odorata), znane w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i farmaceutycznym jako komponenty specyfików na kaszel. Rośliny w zwartych grupach dorastają do 10-15 cm wysokości, kwitną od końca marca do wczesnego lata.
Fiołki pachnące mają owalne, sercowate, ciemnozielone liście i ciemnofioletowe kwiaty. Fiołki z pojedynczych roślinek rozrastają się w zwarte kępy. Najlepiej czują się w wilgotnym półcieniu, zatem rosną pod drzewami i w towarzystwie iglaków. Fiołek wonny rozsiewa się wokół roślin macierzystych i jesienią tworzą zwartą zieloną darń kwitnącą na przyszłą wiosnę.

Ze skrzyżowania trzech odmian "dzikich" fiołków powstał mieszaniec - fiołek ogrodowy, zwany bratkiem.

Bratki to rośliny dwuletnie, dorastające do 25 cm, doskonale nadające się do parków, ogrodów, a także skrzynek balkonowych. Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe, a feeria barw dużych, jaskrawych, często dwubarw-nych kwiatów i długi okres kwitnienia rekompensuje ich krótką żywotność. Wielość kolorów i łatwość przesadzania w czasie kwitnienia czyni bratki idealnymi kandydatami do sadzenia w barwne dywany. Takie kompozycje z udziałem innych kwiatów i barwne plamy ozdabiające trawniki potrafią zachwycić najbardziej wybrednego działkowca. Bratki są mrozoodporne, lubią słoneczne i półcieniste stanowiska, nasadzamy je wiosną. Nasiona wysiewamy z końcem lata i jesienią pikujemy sadzonki do rozsadnika lub wsadzamy na stałe miejsce. Po letnim kwitnieniu kwiaty usuwamy lub zostawiamy na drugi rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto