Książka na start. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Materiał informacyjny Instytutu Książki
W świecie, w którym tablet czy smartfon często stają się „elektroniczną nianią”, warto przypomnieć o tradycyjnej, ale wciąż aktualnej metodzie wspierania rozwoju dziecka – czytaniu książek. Ta z pozoru prosta aktywność może przynieść maluchom nieocenione korzyści edukacyjne, emocjonalne i społeczne. Podkreśla to kampania „Mała książka – wielki człowiek”.

Książka – siła napędowa dla wyobraźni i kreatywności

Kiedy dzieci słuchają opowieści, ich mózg pracuje na wysokich obrotach, łącząc słowa z obrazami i emocjami. Dzieje się tak, nawet gdy historie są abstrakcyjne lub fantastyczne – to właśnie one mogą najwięcej zaoferować młodemu umysłowi. Bohaterowie pokonujący smoki, podróże w kosmos, spotkania z magicznymi stworzeniami – wszystkie te opowieści są nie tylko ekscytujące, ale również pobudzają dzieci do myślenia: „Co by było, gdyby...?”.

To siła napędowa dla kreatywności. Poprzez książki dzieci uczą się nowych sposobów widzenia świata i radzenia sobie z wyzwaniami. W świecie, który szybko się zmienia i wymaga zdolności adaptacyjnych, kreatywne myślenie jest nieocenioną umiejętnością.

Narzędzie rozwoju języka

Książki są potężnym narzędziem wspomagającym rozwój językowy dziecka. Pozwalają one dzieciom nie tylko wzbogacać słownictwo, lecz także trenować słuch – dzieci uczą się dzięki temu, jak skupić uwagę na słowach i ich znaczeniu. To kluczowa umiejętność w przyswajaniu mowy, która przekłada się na lepsze zrozumienie języka w codziennych sytuacjach.

Budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem

Czytanie książek to nie tylko edukacja i rozwój umysłowy, ale także wyjątkowa okazja do zbudowania głębokiej więzi między dzieckiem a rodzicem. Te wspólnie spędzone chwile z książką w ręku to bezpieczna przestrzeń dla obu stron, która pozwala zbudować most zaufania, zrozumienia i bliskości. Książki często poruszają tematy, które wywołują emocje. Przeżywanie ich razem, komentowanie zachowań postaci, dzielenie się własnymi refleksjami i uczuciami sprzyja zrozumieniu między rodzicem a dzieckiem, a także uczy malucha, że dom jest bezpiecznym miejscem do wyrażania swoich emocji.

Kształtowanie empatii

Książki są niezwykłymi nauczycielami, które otwierają przed dziećmi drzwi do świata innych perspektyw. Kiedy słuchają opowieści, identyfikują się z postaciami i spotykającymi je sytuacjami, ucząc się rozumieć emocje, jakie towarzyszą różnym doświadczeniom. Wspólne czytanie daje też okazję do rozmowy o uczuciach i zachowaniach. Dzięki temu dzieci uczą się analizować i rozumieć motywacje i postępowanie innych. Ta umiejętność przenosi się z kolei na relacje z prawdziwymi ludźmi, gdzie empatia staje się kluczem do zdrowych relacji społecznych.

Poznaj więcej zalet czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

„Mała książka – wielki człowiek”

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2017 roku przez Instytut Książki i od tamtego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest prezentowana na międzynarodowych targach książki, ostatnio m.in. w Hiszpanii. Wszędzie budzi ogromne zainteresowanie. Bezpłatnie rozdaliśmy 5 mln odpowiednio dobranych do wieku czytelników i wspaniale wydanych książek. Robimy to po to, aby uwrażliwiać najmłodszych na literaturę, aby dzieci były mądrzejsze i miały wybór. W tych trudnych czasach wielu zagrożeń cywilizacyjnych w obszarze kultury globalnej bronimy tego, co wartościowe – podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Inicjatywa dedykowana jest dzieciom w trzech grupach wiekowych: noworodkom, przedszkolakom oraz uczniom rozpoczynającym edukację szkolną. Otrzymują one dopasowane do wieku Wyprawki Czytelnicze. Do każdego zestawu dołączone są również broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawkę na oddziałach położniczych w prawie 320 szpitalach w całej Polsce. Znajduje się w niej książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, czyli zbiór wierszy cenionych autorów: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje do publikacji stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki mogą otrzymać książkę „Krasnal w Krzywej Czapce”, która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną w jednej z niemal 6 770 bibliotek publicznych, które biorą udział w akcji. Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej.

Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Pierwszoklasiści są grupą, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W szkołach podstawowych czeka na nich nowa książka Justyny Bednarek, „Wnuczka antykwariusza”, z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która zabiera najmłodszych w podróż do przeszłości, pokazując ważną rolę odkrywania rodzinnych korzeni. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Książka na start. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka? - Gazeta Wrocławska

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto