Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te koszule z Chełmska Śląskiego znał już dziki zachód! Produkowano je w Sudeckiej Lnianej Chacie

Krzysztof Krajewski
Wideo
od 16 lat
Sudecka Lniana Chata - szczególny zabytek w Chełmsku Śląskim, będące częścią kompleksu "dwunastu apostołów" - chat o tym samym wyglądzie. Domy zostały zbudowane w 1707 roku gdy Cystersi z Krzeszowa sprowadzili do Chełmska tkaczy z rejonu Czech. To tu mieszkali rzemieślnicy, których materiały znane były kowbojom na dzikim zachodzie.

- Kiedyś miasto, teraz wieś - jest co się napić i jest co zjeść - żartuje Właściciel Lnianej Chaty, Adam Antas.

Faktycznie, Chełmsko Śląskie było niegdyś miasteczkiem, które przeszło pół wieku należało do zamieszkujących opactwo w Krzeszowie Cystersów.

Teraz jest małą wsią, ale przed wojną można tu było spędzić czas w jednym z siedmiu hoteli, ulokować pieniądze w aż dwóch bankach, przeczesać księgozbiór trzystuletniej biblioteki, zwiedzić muzeum miejskie, potrenować na skoczni czy torach saneczkarskich.

- Mieszkańcy pracowali w fabrykach, których na miejscu było pięć. Uczęszczali też do jednego z trzech kościołów. 9 masarni produkowało tu kiełbasę, która była wędzona na jodłowych szyszkach - wymienia Adam Antas. - Były też cztery osiedla domów tkaczy. Produkowano w nich len. Część z tych domów istnieje do dzisiaj.

Chełmsko było tak dobrze znane, że w połowie XVIII w kowboje w Ameryce chodzili w chełmskich koszulach. Eksportowano stąd bowiem len, do wielu krajów na świecie. - Nawiązując do starych tradycji dzisiaj z żoną produkujemy tu rzeczy lniane. Sami je szyjemy. Tworzymy koszule, obrusy, torebki i wiele innych. Oprócz tego pieczemy też ciasto, którego receptura wywodzi się z lat 30.

Ciasto, o którym mówi Antys, wypiekane jest w kształcie... domów tkaczy. - To taka "Chełmska Bomba" - nawiązuje do Legnickiej Bomby. - Wymyślił je jeden z hotelarzy, ponieważ miasteczko miało rangę perły śląskiej architektury.

Chata w Chełmsku Śląskim znajduje się tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto