Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Planowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Kamil Gross
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross.

Jakiś czas temu pisałem o przepisach ustawy o ochronie zwierząt. W ostatnim czasie do Sejmu RP wpłynął poselski projekt zmian tej ustawy. Z uzasadnienia projektu wynika, że celem projektowanej regulacji jest między innymi wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu, ponadto wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, w szczególności pod względem ich celowości i ostatecznego przeznaczenia.

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt obejmują między innymi: wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru, rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami, doprecyzowanie obowiązków straży gminnej oraz policji w przypadku konieczności interwencyjnego odbioru zwierzęcia, doprecyzowanie obowiązków gminy w zakresie pokrywania kosztów zapewnienia tymczasowej opieki zwierząt odebranych interwencyjnie, wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na łańcuchach, a w okresie przejściowym wydłużenie łańcucha do 5 metrów, wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego w celu wyeliminowania istnienia pseudo-hodowli, doprecyzowanie obowiązków gmin dotyczących realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go, wprowadzenie sankcji za naruszenie zakazu posiadania zwierząt oraz wprowadzenie możliwości dożywotniego zakazu posiadania zwierząt w przypadku skazania sprawcy za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem lub zabicie zwierzęcia, wzmocnienie uprawnień organizacji społecznych w inicjowaniu i przystępowaniu do postępowań sądowych, wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Proponowane są między innymi zmiany w art. 6 ust. 2 ustawy dotyczącym znęcania się nad zwierzętami.

Po zmianach znęcaniem się nad zwierzętami będzie między innymi: zadawanie albo dopuszczanie do zadawania bólu i cierpień, a w szczególności bicie zwierząt, w szczególności przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenie obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn, używanie uprzęży, pęt, stelaży więzów, kolczatek lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji lub realizację naturalnych zachowań zwierzęcia z wyjątkiem utrzymywania zwierzęcia w trakcie transportu, a także transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie zapewniającej dobrostan, utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi, świadome i bez przyczyny zaniechanie podjęcia lub kontynuowania leczenia zwierzęcia, w przypadku stanu lub choroby, które powodują ból lub cierpienie lub prowadzą, albo mogą prowadzić do jego śmierci, montowanie na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów.

Zmianie ma ulec także art. 9 ustawy, który w nowym brzmieniu zabraniać będzie utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi. Kto natomiast utrzymuje psa w kojcu, będzie miał obowiązek zapewnić zwierzęciu odpowiednią do wielkości psa powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 9 m2. Kto utrzymywać będzie w kojcu więcej niż jednego psa, będzie miał obowiązek zapewnić pierwszemu psu powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 12 mkw oraz każdemu kolejnemu psu powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 4 m2. Kto utrzymywać będzie psa w kojcu lub na innej otwartej przestrzeni, znajdującej się w obrębie terenu prywatnego, będzie miał obowiązek zapewnić zwierzęciu ocieploną budę lub inne pomieszczenie chroniące przed warunkami atmosferycznymi.

Zwierzęciu domowemu utrzymywanemu w kojcu będzie trzeba co najmniej dwa razy dziennie zapewnić możliwość ruchu poza kojcem. Ponadto zamierza się wprowadzić zakaz organizowania i uczestniczenia w konkursach, loteriach, aukcjach lub licytacjach, w których zwierzę domowe stanowi nagrodę, jest przedmiotem loterii, aukcji albo licytacji, prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych, sprzedaży i nabywania rzeczy i dóbr niematerialnych w przypadku, gdy zwierzę domowe jest nieodpłatnie przekazywane wraz ze sprzedawaną rzeczą lub dobrem. Zabronione ponadto będzie sprzedaż zwierząt domowych osobom małoletnim. Na terenie całego kraju psy będą podlegały obowiązkowemu oznakowaniu.

Oznakowania psów dokonywać będą: lekarz weterynarii, osoba, która posiada tytuł technika weterynarii lub osoba która posiada tytuł zootechnika. Psy poddane oznakowaniu podlegać będą wpisowi do rejestru zwierząt oznakowanych. Koszty oznakowania, ponosić będą posiadacze psa. Wysokość opłaty ponoszonej przez posiadacza zwierzęcia za oznakowanie zostanie określona w drodze rozporządzenia.

W wyniku zmiany ustawy utworzony zostanie centralny rejestr zwierząt oznakowanych, który prowadzić będzie Główny Lekarz Weterynarii. Ponadto, o czym było głośno w ostatnich dniach w ogólnopolskich środkach przekazu, zabroniony będzie chów i hodowla zwierząt, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2007r.133.921, z późn. zm.), z wyjątkiem królika, hodowanych w celu pozyskiwania z nich futer. Chodzi w tym przypadku o zwierzęta futerkowe - lisa pospolitego, lisa polarnego, norkę amerykańską, tchórza, jenota, nutrię, szynszylę utrzymywanych w celu produkcji surowca dla przemysłu futrzarskiego, mięsnego i włókienniczego. Budzi niepokój natomiast zmiana planowana w treści art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, który ma otrzymać następujące brzmienie: „warunki występów, treningów i tresury oraz metody postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi do celów widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych nie mogą zagrażać ich życiu lub zdrowiu”. W porównaniu z obecnym brzmieniem tego przepisu różnica polega na usunięciu w projekcie zmian ustawy słów: „ani powodować cierpienia”.

Uchylone mają zostać także ustępy 2 i 4 art. 17 ustawy o ochronie zwierząt, które zabraniały prowadzenia tresury zwierząt do celów widowiskowo-rozrywkowych i obronnych w sposób powodujący ich cierpienie, a także zmuszania zwierząt do wykonywania czynności, które powodują ból lub są sprzeczne z ich naturą. Powyższa planowana zmiana dziwi dlatego, że projekt zmian ustawy, co należy pochwalić, został przygotowany w duchu zwiększenia ochrony zwierząt, w tym w szczególności zwierząt hodowanych, natomiast ta zmiana zmniejsza ochronę zwierząt wykorzystywanych do tresury oraz celów widowiskowych, filmowych i specjalnych. Należy jednak zakładać, że ustawodawca jest racjonalny i jeżeli wprowadzi zmiany w zaproponowanym kształcie, będą one uzasadnione. Zabronione natomiast będzie wykorzystywanie w celach widowiskowych zwierząt dzikich lub należących do gatunków zwierząt dzikich, urodzonych w niewoli, co jest niewątpliwie zmianą pozytywną. Projekt zmiany ustawy zabrania także organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz podobnych widowisk lub pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych. Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrąci zwierzę, obowiązany będzie do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb.

Zaostrzone zostaną także przepisy karne. I tak, kto zabije, uśmierci zwierzę, dokona uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy, albo naruszy zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 4. Kto natomiast naruszy zakazy organizowania i uczestniczenia w konkursach, loteriach, aukcjach lub licytacjach w których zwierzę domowe stanowi nagrodę, jest przedmiotem loterii, aukcji lub licytacji, a także wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych oraz wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli podlegać będzie karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

PORADY PRAWNE

Masz problemy natury prawnej, z którym sam nie możesz sobie poradzić? Możemy Ci pomóc!

W naszej redakcji czytelnicy mogą skorzystać z fachowej i co ważne, bezpłatnej porady prawnej

Raz w miesiącu udziela ich adwokat Kamil Gross z Kancelarii Adwokackiej z ul. Słodowej na Starym Mieście.

Najbliższe spotkanie z prawnikiem zaplanowane jest na wtorek, 12 grudnia. Zapraszamy o godz. 17. Nie trzeba się zapisywać, liczy się kolejność zgłoszeń.

Czekamy na Państwa w naszej redakcji przy ul. Słodowej 8 na Starym Mieście.

Warto skorzystać, to nic nie kosztuje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto