Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoopsycholog radzi: Bieg na orientację z psem

Marcin Wierzba, zoopsycholog
Zawodnicy mogli biec, maszerować lub pełzać. Technika była dowolna...
Zawodnicy mogli biec, maszerować lub pełzać. Technika była dowolna...
Pod koniec września na Torze Wyścigów Konnych Partynice zorganizowaliśmy bieg z psem na orientację, by pokazać ludziom, że można spędzić czas z psem w inny sposób niż tylko spacerowanie dookoła bloku, oraz by rozpocząć szereg działań rekreacyjnych i edukacyjnych z udziałem psów, które są zaplanowane we Wrocławskim Centrum Sportu Hippiki i Rekreacji na Partynicach.

Masz problem ze swoim czworonogiem? Poczytaj PORADY ZOOPSYCHOLOGA

Tak naprawdę zaczęliśmy od poprowadzenia półkolonii dla dzieciaków. Zajęcia odbywały się w sierpniu i łączyły zajęcia z psami z rekreacją konną. Pod koniec sierpnia ustaliliśmy trasę i zasady biegu na orientację z psem. Trasa wiodła zygzakiem poprzez tor wyścigowy, okoliczne zarośla i polanki leśne.

Przeczytaj: Wrocław: Powrót gigantów rodem z Indii (ZDJĘCIA)

Zawodnicy mogli biec, maszerować lub pełzać. Ważne było odnalezienie 11 punktów kontrolnych (w kolejności od 1 do 11 lub odwrotnej - zależnie od przyznanego numeru startowego), na których zawodnicy musieli wykonać proste zadania za swoimi psami. Za każde zadanie można było zdobyć od 0 do 2 punktów. Zadania były oceniane przez niezależnych sędziów. W klasyfikacji końcowej liczyły się trzy elementy: ukończenie biegu, zdobyte punkty za wykonane zadania i, na trzecim miejscu, całkowity czas pokonania trasy.

Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych ludzi: do 18 lat, od 18 do 55 roku życia i 55+. Rasa, wiek i rozmiar psa nie miał żadnego znaczenia. Pobiegły tylko psy przebadane uprzednio przez weterynarza. Wśród nich były dwa psiaki szukające nowego domu, a przygarnięte tymczasowo przez Eko Straż Wrocław. Najmniejszy był pies rasy chihuahua, a największym psim zawodnikiem - alaskan malamute. W zawodach brały też udział przepiękne "wielorasowce" z kochającymi opiekunami. Każdy uczestnik biegu mógł zrobić sobie portret z psem w profesjonalnym studiu fotograficznym, przygotować zwierzaka do biegania po specjalistycznej bieżni dla psów, zasięgnąć porad weterynarza i zoopsychologa, obejrzeć lub kupić produkty oferowane przez firmę Husse oraz wspomóc działalność adopcyjną Fundacji "2+4" oraz Eko Straży.

Wybierasz się w podróż z psem? Sprawdź jak zadbać o pupila przed i w czasie podróży

Zadania na punktach kontrolnych miały na celu nie tyle sprawdzenie poziomu wyszkolenia zwierząt, co rodzaj relacji nawiązanej między psem i jego opiekunem. A te relacje były najciekawsze. I tak na przykład podczas wykonywania zadania "Nakłoń psa do przejścia przez tunel" duża część właścicieli sama przepełzywała przez tunel, by pokazać psu, jak się to robi. Bieg obfitował w wiele innych zabawnych sytuacji. Na przykład jedna z zawodniczek zapomniała o jednym punkcie kontrolnym, który odnalazła po półtorej godzinie "odpoczynku na mecie", a w najniższej kategorii wiekowej biegła cała rodzina z dziećmi, przy czym dzieci biegły z yorkiem od punktu do punktu, a rodzice biegali po trasie, żeby wskazać dzieciakom lokalizację tych punktów.

Do biegu zarejestrowaliśmy w sumie 80 par (człowiek + pies), ale prawdopodobnie, z powodu niekorzystnej tamtego dnia prognozy pogody, wystartowało 47 teamów.

Nasze miasto naprawdę może zaistnieć jako "Stolica kultury" również przez miłe spędzanie czasu z czworonogiem.

Co sądzicie o takim spędzaniu czasu z czworonogiem? A Wy jak organizujecie czas swoim pupilom? Czekamy na Wasze propozycje

Zobacz też: Zoopsycholog radzi: Pies na rehabilitacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto