Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Przestawiamy zegarki, ale tak naprawdę po co?

Ewa Wilczyńska
Przestawiamy zegarki w nocy z 25 na 26 października. O godzinie 3.00 przesuwamy wskazówkę na godzinę 2.00
Przestawiamy zegarki w nocy z 25 na 26 października. O godzinie 3.00 przesuwamy wskazówkę na godzinę 2.00
Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Czas z letniego na zimowy zmienimy w nocy z soboty na nadzielę. 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00, dzięki czemu będziemy mogli spać dłużej. Ale tak naprawdę po co to wszystko?

Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, ale powoduje też niemałe problemy. Przekonali się o tym terroryści, którym przestawianie zegarków udaremniło zamach. Do zabawnych sytuacji dochodziło także w krajach, w których obowiązuje kilka stref czasowych. A to nie koniec wad zmieniania czasu.

ZMIANA CZASU - JAK JEST NA ŚWIECIE

Z Pionierami w przestawianiu zegarków na czas letni byli Niemcy, którzy w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech przesunęli wskazówki o godzinę do przodu , a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo później pomysł ten zaadoptowali także Brytyjczycy. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, a nieprzerwanie obowiązuje ona od 1977 roku.

Obecnie w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W tym roku po trzech latach przerwy zegarki na zimowy przestawią także Rosjanie. Na początku lipca 2014 roku obowiązek ten przywróciła Duma Państwowa po tym, jak w lutym 2011 roku zrezygnował z niego ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew. Narzucenie permanentnego czasu letniego przez Miedwiediewa nie zostało bowiem dobrze przyjęte przez wielu Rosjan, m.in. dlatego, że zimą zmuszało miliony ludzi do rozpoczynania pracy w ciemnościach - w grudniu słońce nie pojawiało się w Moskwie nad horyzontem do godziny 10 rano.

Podział na czas letni i zimowy stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. Zegarków nie przestawia się na Islandii i w Białorusi. Czasu letniego nie stosuje się także w większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach. Zegarki przestawiają jedynie w niektórych krajach Bliskiego Wschodu m.in w Izraelu, Syrii i Iranie. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni obowiązuje z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia.

ZMIANA CZASU - WADY I ZALETY

Czas zimowy jest naszym czasem naturalnym, dlatego mówi się nawet, że zmiana na letni jest... odwołaniem czasu zimowego. Przestawianie zegarków o godzinę do przodu sprawia, że dłużej możemy cieszyć się światłem słonecznym, oszczędzając tym samym prąd. Dzięki temu jest także mniej wypadków samochodowych, ale zużywa się więcej paliwa. Dłuższy dzień sprawia bowiem, że częściej i chętniej wybieramy się na wycieczki.

Poza tym przestawianie zegarków to utrapienie dla osób, które prowadzą uregulowany tryb życia. Potrzeba około tygodnia, by znów dopasować swój zegar biologiczny do tego na ścianie. W tym czasie spada także efektywność pracowników. Badania wykazały, że przestawianie zegarów na czas letni wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Ale przestawiając czas na zimowy ryzyko to spada - w końcu można spać o godzinę dłużej.

NA DRUGIEJ STRONIE PRZECZYTASZ JAK ZMIANA CZASU UDAREMNIŁA ZAMACH TERRORYSTYCZNY, KTO MUSIAŁ PRZESTAWIAĆ ZEGAREK 7 RAZY JEDNEGO DNIA I CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO Z POCIĄGAMI W POLSCE W NOCY Z 25 NA 26 PAŹDZIERNIKA

ZMIANA CZASU - BYWA I TAK
Zmiana czasu przyczyniła się także do udaremnienia zamachu terrorystycznego w Izraelu. W 1999 roku we wrześniu, kiedy planowano zamach, na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu przestawiono już zegarki na czas zimowy. Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowując ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków. Ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego. Zamiast potencjalnych ofiar śmierć poniesli sami terroryści.

Problemy ze zmiana czasu odczuwali też mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych XX wieku. Zmiana czasu była wtedy ustalana lokalnie według uznania lokalnych władz. Jednego roku doprowadziło to do tego, że w różnych obszarach stanu Iowa obowiązywały łącznie 23 różne daty zmian czasu. Prowadziło to do kuriozalnych sytuacji, w których pasażerowie dalekobieżnych linii autobusowych w trakcie podróży przestawiali zegarki nawet siedmiokrotnie.

W Polsce kiedy zmienia się czas z letniego na zimowy, pociągi stają na najbliższej stacji na godzinę, tak by do celu dotrzeć zgodnie z rozkładem jazdy. Pasażerowie spędzają tym samym więcej czasu w podróży, a PKP odnotowuje straty. W nocy z 25 na 26 października przymusowy postój będzie miało 18 składów PKP Intercity.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto