Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZEBRA przedstawia nutrie - jedne z większych gryzoni (ZDJĘCIA)

Opowiada Andrzej Miozga, kierownik Sekcji Małych Ssaków naszego zoo
Przypomina trochę bobra, a trochę szczura - stąd jego grecka naukowa nazwa od słów myos-szczur i castor-bóbr. Nutria to połudnowoamerykański gryzoń z rodziny nutriowatych.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Są to jedne z większych gryzoni, długość ich ciała sięga 40-65 cm a sam ogon,pokryty rzadkim włosem i łuskowatą skórą, osiąga długość 30-75 cm.Masa nutrii wynosi ok.9 kg, ale zdarzają się dorosłe samce mające ponad 12 kg. Przednie łapki nutrii są chwytne, dzięki ich pomocy zwierzę je. Gryzonie te są roślinożerne.

Ich tylne łapy mają po cztery palce spięte błoną pławną. Ciało nutri pokryte jest gęstym ciemnobrązowym włosem przez co niestraszny im jest nasz klimat. Doskonale nurkują i pływają. Pod wodą mogą wytrzymać do 5 minut. Z pyska wystają im duże siekacze w kolorze pomarańczowym. U osobników starszych one ciemnieją, a u chorych - bledną. Nutrie mają dobry słuch, gorzej jest ze wzrokiem (są dalekowidzami).

Zwierzęta te dbają o swoją sierść smarując ją wydzielinami specjalnych gruczołów zlokalizowanych w okolicy pyska. Nutrie kopią nory w zarośniętych brzegach rzek i jezior, mogą też zakładać gniazda w gęstych zaroślach.

ZEBRA - nasza pasiasta przyjaciółka czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Po około czteromiesięcznej ciąży samica 2 razy w roku rodzi od 4 do 6 prawie całkowicie rozwiniętych młodych. Co ciekawe, pięć par sutków zlokalizowanych jest na grzbiecie, co bardzo ułatwia karmienie młodych w wodzie.Nutrie żyją w parach lub w rodzinach składających się z rodziców i potomstwa z kilku miotów. Dojrzałość osiągają w wieku 6- 7 miesięcy, a żyją nawet ponad 10 lat.

Do Europy, Azji i Ameryki Północnej nutrie zostały sprowadzone celem hodowli na fermach dla pozyskiwania skór i mięsa. Obecnie moda na futra naturalne zanika, stąd i ferm jest coraz mniej. Mięso nutrii, podobno smaczne, ma handlową nazwę "bobrzyki". Polska jeszcze niedawno była potentatem w hodowli nutrii. Często w naturze można było spotkać osobniki zbiegłe z ferm. Nie przeżywały one jednak surowych zim.

We wrocławskim zoo rodzina nutrii zamieszkuje zabytkową altankę i basenik w pobliżu pawilonu akwarium. W przeszłości przebywał tam bóbr. Nasze nutrie są jedynymi jakie można spotkać w polskich ogrodach zoologicznych. Warunki im tu sprzyjają, co widać po stale powiększającej się rodzince.
Notowała: Weronika Skupin

Czytaj też: Salamandra - niezdarny płaz wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto