Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbójnickie zdobywanie Chełmca w Górach Wałbrzyskich (GALERIA I ARTYKUŁ)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Po raz 11. członkowie i sympatycy Międzyborskiego Stowarzyszenia Turystyczno-Krajoznawczego Zbójnik wybrali się na wyprawę w góry. Tym razem postanowili zdobyć Chełmiec w Górach Wałbrzyskich. Zdjęcia © Beata Samulska

Wyprawę „Tylko dla orłów!” zorganizował 3 listopada zarząd stowarzyszenia wraz z prezesem Witoldem Lechowiczem i jego małżonką Ewą. Wzięło w niej udział 50 miłośników górskich wędrówek.
Wesoły autobus wyruszył o godzinie 6 spod ośrodka kultury w Międzyborzu. O godzinie 9.30 weszliśmy na szlak w rejonie Boguszowa-Gorców. Przywitała nas dosyć ponura aura. Tego dnia, niestety, siąpiło od rana. Dodatkowo złotej polskiej jesieni nie dane nam było zobaczyć z powodu gęstniejącej mgły. Mimo to dziarskim krokiem podążaliśmy szerokim gościńcem w kierunku szczytu, czyli na 869 metr nad poziomem morza. W grupie tym razem pojawiło się wiele nowych osób, m.in. sycowianka Bogusia Skrętkowicz. Po drodze podziwialiśmy m.in. 45-metrowy Krzyż Milenijny oraz kamienną Drogę Krzyżową Trudu Górniczego. W latach 1887-88 na wierzchołku Chełmca wzniesiono z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV i finansowaną przez Hochbergów kamienną 22-metrową wieżę widokową stylizowaną na ruinę - z gospodą i schroniskiem. Obecnie wieżą zarządza Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Pod wieżą w poczet członków Zbójnika została przyjęta 7-letnia Pola Ilińska oraz Anna Juszczak. Warto dodać, że dziś Zbójnik liczy 132 członków plus 10 honorowych.
Po powrocie do Wałbrzycha udaliśmy się na obiad w Polskich Smakach, a następnie do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, w którym mieści się Kopalnia Julia. Tutaj podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedną z nich oprowadził po zabytku pan Andrzej Partyka, który w zajmujący sposób opowiedział o dziejach kopalni i pracy górnika. Budynki, które zachowały się na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, zostały wzniesione pomiędzy 1867 a 1924 rokiem, gdy na terenie kopalni „Fuchs” (potem Julia) wdrażano i rozwijano model kopalni głębinowej. Wcześniej wydobycie węgla prowadzone było metodą odkrywkową w pobliżu podnóża góry Chełmiec oraz w rejonie Lisiego Wzgórza. Początki tej kopalni to rok 1770, kiedy ustanowiono w Prusach nowe prawo górnicze. Górniczą okolicę podziwialiśmy z wieży widokowej, potem zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu i Techniki, a na końcu przy Kawiarni Sztygarówka zaopatrzyliśmy się w pamiątki.

Zwieńczeniem naszej wyprawy był oczywiście konkurs na znawcę regionu Gór Wałbrzyskich przeprowadzony w drodze powrotnej do domu. Po zaciętej walce zwycięzcą okazał się Andrzej Ligęza, któremu Witold Lechowicz wręczył certyfikat znawcy. Bonusem w konkursach jest zawsze 50-procentowa zniżka przy kolejnej wyprawie Zbójników.

Jakie pytania usłyszeli uczestnicy konkursu? Oto one (wraz z odpowiedziami):
- Zbójnik powstał 13 grudnia. Którego roku? - 2011
- W tym roku jako Zbójnik zorganizowaliśmy 3 wyprawy górskie. Jakie szczyty zdobywaliśmy oraz w jakich pasmach one się znajdują? – Wysoka – Pieniny, Skalnik - Rudawy Janowickie, Chełmiec – Góry Wałbrzyskie
- Wędrowaliśmy na szczyt Chełmca pewną trasą, która ma swoją nazwę. Jaka to nazwa? - Droga Krzyżowa Górniczego Trudu
- Ile schronisk turystycznych znajduje się w Górach Wałbrzyskich? - Jedno: Bacówka pod Trójgarbem
- Do Korony Gór Polski zaliczany jest Chełmiec, ale od pewnego czau wiadomo, że nie ten szczyt jest najwyższy w tym pasmie. Jak nazywa się najwyższy szczyt tych gór? - Borowa
- Na Chełmcu znajduje się wieża widokowa. Jaka jest jej wysokość? - 22 m
- Na Chełmcu stoi Krzyż Milenijny. Jaka jest jego wysokość? - 45 m
- Do tej pory zorganizowaliśmy 11 wypraw górskich pod hasłem „Tylko dla Orłów ”. Gdzie odbyła się pierwsza taka wyprawa i który to był rok? - Ślęża – 2013 r.
- Zwiedziliśmy kopalnię w Wałbrzychu. Jaka jest jej aktualna nazwa? - Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – dawna Julia i Thorez
- Ilu aktualnie członków liczy Stowarzyszenie Zbójnik? - 132 (plus 10 honorowych)
- W ciągu 6 lat zorganizowaliśmy już szereg imprez. Która z kolei jest wyprawa na Chełmiec? - 38

Witold Lechowicz poinformował na końcu, iż w tym roku odbędzie się zabawa sylwestrowa Zbójnika zorganizowana w ośrodku kultury w Międzyborzu i już dziś można się na nią zapisywać pod numerem telefonu 606-368-148. Odbędzie się też tradycyjne spotkanie opłatkowe Zbójników, a o terminie poinformujemy w kolejnych wydaniach gazety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto