18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z krzyżem przez Podzamcze (zdjęcia)

Fot. Dariusz Gdesz
Kilka tysięcy wiernych na czele z ks. biskupem Ignacym Decem przeszło drogą krzyżową przez największe wałbrzyskie osiedle mieszkaniowe Podzamcze.

Wspólne rozpamiętywanie męki Pańskiej to dla wiernych kościoła katolickiego głębokie duchowe przeżycie. Symboliczne odtwarzanie męki Zbawiciela nie tylko pełniej przygotowuje do zbliżającego się zmartwychpowstania, ale też przypomina o ludzkiej słabości i ułomności śmiertelnego ciała.

We wczesnym średniowieczu pielgrzymi do Ziemi Świętej podążali śladami Jezusa i wspominali jego przedśmiertne przejścia przystając w historycznych miejscach Jerozolimy. W miejscach tych wzniesiono sanktuaria, w których można się było zatrzymać, pomodlić i powspominać. Zwyczaj rozpamiętywania drogi pańskiej przywędrował do Europy wraz z pątnikami i zaadoptowali go mnisi franciszkańscy. Zaczęto w miejscach kultu wznosić kapliczki i miejsca pamięci, przy których wierni wspominali drogę Pana symbolicznie dzieląc ją na etapy. Liczba 14 stacji została uzgodniona w okresie baroku. Każda stacja ma odrębną symbolikę, każda specyficznie przedstawiana jest w bogatej ikonografii, zwłaszcza że powstał zwyczaj umieszczania stacji drogi krzyżowej (w postaci obrazów lub rzeźb) w nawach bocznych świątyni.

Adoracyjne nabożeństwo wielkopostne poświęcone przedśmiertnej męce Pana odbywa się w każdy piątek postu, ale Jan Paweł II odprawiał je przez cały rok w piątki, a w Wielkim Poście codziennie. Najbardziej uroczysta Droga Krzyżowa jest celebrowana w wieczór Wielkiego Piątku. To podniosła, refleksyjna uroczystość, w której wierni biorą mniej lub bardziej czynny udział poprzez odgrywanie ról, wspólne niesienie krzyża i modlitwę. Od końca XIX wieku Droga Krzyżowa jest uroczyście odprawiana przez Biskupa Rzymu w Amfiteatrze Flawiuszów, zwanego Koloseum.

Każda świątynia na własne tradycje dotyczące celebracji Triduum Paschalnego, w tym nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Często prezbiterowie dążą do pełnego włączania społeczności w przeżywanie męki Pańskiej poprzez wychodzenie z symbolicznym krzyżem poza świątynię, odwiedzanie miejsc kojarzonych z profanum codziennego życia, jak to ma miejsce w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze. Takie zwyczaje integrują lokalną społeczność i pogłębiają doznania religijne w okresie Wielkanocy. ELW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto