18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z gazetą wśród zwierząt: Uratował je holenderski zoolog

Radosław Ratajszczak
We Wrocławiu przyjdzie wkrótce na świat młody daniel mezopotamski
We Wrocławiu przyjdzie wkrótce na świat młody daniel mezopotamski fot. tomasz hołod
Kiedyś daniele mezopotamskie żyły na wielkim obszarze - od Turcji aż po Iran i Afganistan; można je było spotkać także na północy Afryki. Jednak ich imponujące poroża sprawiły, że zwierzęta stały się ofiarami kłusowników.

W połowie XX w. naukowcy sądzili, że daniele mezopotamskie całkowicie wyginęły. W 1955 r. okazało się jednak, że żyją w Iranie, w niewielkiej prowincji Hormuz. By uchronić zwierzęta przed kłusownikami, dla bezpieczeństwa przeniesiono je stamtąd na wyspę Dasht-e-naz, tuż przy granicy z Irakiem. W 1978 r., gdy zaczął się konflikt Iraku z Iranem, a wyspa, na której mieszkały daniele mezopotamskie, znalazła się w strefie walk, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość tych zwierząt w ogóle.

Wszystko potoczyło się trochę jak w hollywoodzkim filmie - do akcji wkroczył pewien zoolog z Holandii, któremu udało się uśpić pięć danieli mezopotamskich, przenieść je do samolotu i ostatnią, odlatującą z Iranu maszyną, przewieźć do Izraela. To on uratował te ogromne ssaki przed całkowitym wyginięciem. W tej chwili na wolności, w Izraelu, gdzie daniele mezopotamskie zostały objęte specjalnym programem ochrony, w rezerwatach żyje ich około 50.

Zjadają gałęzie i liście; żyjąc w suchym klimacie, nie mogą sobie pozwolić na wybrzydzanie. Gdy przychodzi susza, nie gardzą nawet korą drzew. Czym różnią się od swoich europejskich kuzynów? Są dużo większe - ich waga dochodzi nawet do 200 kg. Szczycą się pięknym ubarwieniem - latem są jasnopłowe, w cętki. W zimie ich sierść przybiera szarawy kolor.

U danieli mezopotamskich, tak jak u ludzi, zazwyczaj rodzi się jedno młode - bliźniaki zdarzają się niezwykle rzadko. Maleństwem, które wyglądem przypomina jelonka Bambi z bajki Disneya, opiekuje się matka - ojciec chodzi własnymi drogami i zupełnie nie interesuje się potomstwem. Po pół roku młode daniele mezopotamskie rozpoczynają życie na własną rękę.
W ogrodach zoologicznych na całym świecie mieszka w tej chwili około 100 danieli mezopotamskich. Najwięcej - w Niemczech.

Trzy z nich - dwie samice i samiec - od dwóch lat mieszkają we wrocławskim zoo. Przyjechały do nas z ogrodu w niemieckim Kronenbergu. Ogród zoologiczny w stolicy Dolnego Śląska był pierwszym w Polsce, w którym pojawiły się te niezwykłe zwierzęta. I wszystko wskazuje na to, że właśnie tu, we Wrocławiu, przyjdzie wkrótce na świat młody daniel mezopotamski.
MKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto