Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew Wrocław. Czy to konieczne?

Aleksandra Zienkiewicz
Wycinka drzew Wrocław. Stare drzewa na wrocławskich wałach idą pod topór
Wycinka drzew Wrocław. Stare drzewa na wrocławskich wałach idą pod topór Tomasz Hołod
Wycinka drzew Wrocław. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wyciął w tym roku ponad 3 tys. sztuk drzew, a w planach jest wycięcie kolejnych 2700. To prawie tyle, ile w ciągu całego 2011 roku usunięto w całym mieście. Czy to konieczne?

Wycinka towarzyszy modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego. W ramach tej samej inwestycji drzewa wycina też Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Te ostatnie wycinki szczególnie zbulwersowały mieszkańców okolic Wyspy Opatowickiej, gdzie lubią chodzić na spacery.

Wycinka drzew Wrocław: Budują wały

Od wiosny spotykali tam pnie wyciętych drzew. Do usunięcia zakwalifikowano prawie 600 drzew, w tym również takie o wymiarach pomnikowych (największe miało obwód pnia - 430 cm).

- Usuwane są tylko te egzemplarze, które zagrażają bezpośrednio stateczności wałów - twierdzi Anna Sieradzka z DZMiUW.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych nie musiały mieć pozwoleń na wycinkę drzew, gdyż inwestycje przeciwpowodziowe tego nie wymagają. Nie można się też spodziewać zasadzenia nowych drzew. Zabrania tego ustawa Prawo wodne, bo drzewa mogą negatywnie wpływać na szczelność i stabilność wałów przeciwpowodziowych. Jeśli przepisy się nie zmienią, to wzdłuż rzek znikną wszystkie drzewa.

Tymczasem dr Monika Ziemiańska z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego tłumaczy, że fakt sadzenia przez Niemców drzew na wałach wcale nie wynikał z ich małej wiedzy.

- Wały były traktowane po trosze jak budowle militarne, sadzono więc na nich drzewa, by z lotu ptaka nie można było wypatrzyć różnic w poziomie terenu - mówi.

Zwraca uwagę, że na zachodzie Europy nie usuwa się bezpowrotnie drzew z wałów, lecz je uzupełnia.
- Gdy drzewo wchodzi w fazę starczą i przestaje korzeniami przewodzić wodę i sole mineralne, może rozluźniać konstrukcję wałów. To moment, by w odległości 2-3 m od pnia posadzić nowe drzewko, tego samego gatunku i odmiany, które przejmie funkcję starego drzewa - tłumaczy przyrodniczka.

Od momentu posadzenia nowego drzewka do wycięcia starego, od którego przejęło funkcje, może minąć nawet kilkanaście lat.

- Żeby zastosować tę metodę, trzeba umieć przewidywać - dodaje naukowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto