Do najważniejszych elementów umowy należą:
1. Strony umowy: tu podajemy dane osobowe z dowodu osobistego bądź paszportu każdej ze stron przystępującej do umowy. Warto zaznaczyć, aby zostały wpisane wszystkie osoby, które będą przebywały w danej nieruchomości.
2. Przedmiot umowy: w tym miejscu wpisujemy adres, metraż oraz cel, na jaki jest wynajmowana nieruchomość.
3. Kwota najmu: określana jest zazwyczaj w złotówkach. Wpisywana jest w cyfrach oraz słownie. Określamy tutaj także czas, na jaki będzie obowiązywać w/w stawka.
4. Kaucja: podana jest kwota słownie i cyframi. Zazwyczaj wpłaca jest w dniu podpisania umowy. Jej wielkość określana jest w stosunku do czynszu. Bardzo często jest to kwota jedno- lub dwumiesięcznego czynszu najmu.
5. Warunki: w tym miejscu określamy sposób zapłaty czynszu najmu, datę kolejnych wpłat, wpisujemy także wszystkie słowne warunki, jakie ustaliły strony (określenie warunków konserwacji, ewentualnie naniesienia przeróbek lub bieżących napraw). Warto określić sposób i formę wizyt w nieruchomości właścicieli.
6. Czas: mamy tutaj do wyboru dwie formy, które określą nam czas, na jaki będzie wynajmowana nieruchomość. Może to być czas określony z możliwością przedłużenia lub na czas nie określony z okresem wypowiedzenia. Zazwyczaj okres wypowiedzenia to od jednego miesiąca do pół roku.
7. Stan nieruchomości: tutaj wpisujemy wszystkie usterki znajdujące się w nieruchomości oraz sprzęty, jakie pozostawia najemca właściciel.
Wszystkie wyżej wymienione elementy muszą być bardzo dokładnie spisane, ponieważ stanowią zabezpieczenie dla jednej, jak i drugiej strony.
Czytaj także: ABC wynajmu - porady dla wynajmujących mieszkanie
Dane stron ułatwią nam w momencie jakichkolwiek kwestii spornych ustalić tożsamość strony poszukiwanej. Kaucja to zabezpieczenie właściciela w przypadku zniszczeń, niezapłaconych rachunków czy innych nieprzewidzianych kosztów związanych z najmem nieruchomości danej osobie.
Spisanie wszystkich warunków jest zabezpieczaniem dla obu stron. Pozwala uniknąć jakikolwiek niedomówień lub roszczeń jednej ze stron. Usterki warto spisać bardzo skrupulatnie i o każdej nowo powstałej informować właściciela. Wówczas unikniemy niemiłych sytuacji.
Należy też pamiętać, że każdą umowę można anektować. Wystarczy tylko dobra wola obu stron.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International