18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wskazówki dla planujących wynająć mieszkanie

Portal nieruchomości domy.pl
Polskapresse
Udostępnij:
Na rynku najmu trwa najgorętszy w roku okres - intensywne poszukiwania mieszkań prowadzą licznie przybywający do miast akademickich studenci. Ponieważ na tych, którzy wynajmować będą mieszkanie po raz pierwszy, ale nie tylko nich, czyha sporo pułapek, portal nieruchomości domy.pl przygotował specjalny przewodnik ze wskazówkami, jak z morza ofert wybrać tę najlepszą i jak postępować, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Studencie, jeżeli chcesz bezpiecznie wynająć fajne mieszkanie i spokojnie w nim mieszkać przynajmniej do następnych wakacji, skorzystaj z tych 19 porad:

1. Zrób dogłębne rozeznanie rynku

Zanim rozpoczniesz poszukiwania sprawdź, jak kształtują się stawki za najem lokali w interesującym cię mieście. Porównaj oferty z różnych lokalizacji, przy różnych ulicach. Sprawdź też, ile musiałbyś zapłacić za pokój, ile za kawalerkę, a ile za większe mieszkanie. Zwykle korzystniej jest wynająć większe mieszkanie w kilka osób (nawet dwa pokoje we dwójkę), niż samodzielnie wynająć kawalerkę.

Czytaj także: Zanim wynajmiesz, sprawdź, kto jest właścicielem nieruchomości

2. Wystrzegaj się „wyjątkowych okazji” i agencji-krzaków

Duży popyt na rynku najmu mieszkań generowany głównie przez studentów to wielka pokusa dla wszelkiej maści cwaniaków, w szczególności firm-krzaków, które wabią klientów wyglądającymi niezwykle atrakcyjnie ofertami. Cudów nie ma - pięknego, wyposażonego mieszkania w świetnej lokalizacji nie wynajmiesz za cenę znacząco niższą od średniej. Nie daj się zwieść bajkom. Unikaj korzystania z usług firm, które pobierają opłaty „za udostępnienie adresów ofert i kontaktu do oferentów”; zwykle są to te same oferty, które sam(a) możesz znaleźć w internecie.

3. Bądź szybki jak błyskawica

W okresie wzmożonego popytu działaj szybko – jeżeli znajdziesz ciekawą, wiarygodnie wyglądającą ofertę, to natychmiast dzwoń do ogłoszeniodawcy, zbierz dodatkowe informacje o mieszkaniu i jak najszybciej umów się na jego obejrzenie. Pamiętaj, że takich szukających jak ty jest teraz wielu i najlepsze oferty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Uprzedź konkurentów.

4. Przetestuj elementy wyposażenia i instalacji

Oglądając oferowane do wynajęcia lokale, zwracaj uwagę na wszelkie usterki; odpadającą nogę w stoliku, niesprawny telewizor, cieknący kran, niedomykające się okna, itp. Bez skrępowania przetestuj elementy wyposażenia oraz instalację wodną, elektryczną i gazową. Pamiętaj, że do wielu niedogodności można się przyzwyczaić, jednak ich nadmiar może skutecznie uprzykrzyć ci życie.

5. Dowiedz się, kto mieszka za ścianą

Święty spokój w mieszkaniu, także wynajmowanym, to podstawa. Dlatego myśląc o wynajmie danego lokalu, nie zawadzi porozmawiać z mieszkańcami budynku, w którym lokal się znajduje. To od nich najprędzej dowiesz się, kto mieszka na klatce, czy nie ma awantur lub innych uprzykrzających życie zdarzeń. Jeżeli nie przeszkadzają ci głośni i często imprezujący sąsiedzi, hałasujące dzieci albo studenci szkoły muzycznej ćwiczący dniami i nocami pasaże na waltorniach – w porządku. Jeśli jednak nie wykazujesz zbyt dużej tolerancji dla nadmiernej liczby decybeli lub nocnych awantur, płaczu itd., to poszukaj innego lokum.

Czytaj też: Wynajmowanie mieszkań studentom w tym roku opłaca się bardziej

6. Pamiętaj o niezbędnej infrastrukturze

Zorientuj się, czy w pobliżu lokalu, którego najem rozważasz, znajdują się podstawowe punkty handlowe i usługowe, takie jak: sklep spożywczy, kiosk, poczta, bankomat, piekarnia, apteka, itp. Wystrzegaj się „pustyń”, na których życie nie należy ani do łatwych ani do przyjemnych.

7. Wnikliwie sprawdź komunikację

Bardzo istotna dla wygodnego funkcjonowanie w mieście jest dobre połączenie komunikacyjne z centrum, uczelnią lub miejscem pracy. Jeśli masz swój samochód to OK, ale zważywszy na korki, płatne parkingi i rosnące ceny paliwa, lepiej mieć alternatywę w postaci autobusu, tramwaju, trolejbusu lub metra. Sprawdź więc nie tylko to, czy będziesz mieć blisko do przystanku/ów komunikacji miejskiej, ale także to, czy, czym i w jakim czasie będziesz mogła/mógł dotrzeć do wybranego celu. Sprawdź też możliwość i czas dojazdu do centrum – to ono najczęściej jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rozrywki.

8. Obejrzyj mieszkanie w godzinach szczytu

Oglądasz lokal późnym wieczorem i w zasadzie wydaje się być OK? Świetnie, ale w takiej sytuacji zastanów się jeszcze, jak jest usytuowany względem stron świata, czy za dnia wpadają do niego promienie słoneczne i czy rano wokół budynku jest równie pusto i cicho. Może się okazać, że o innych porach dnia mieszkanie nie jest już takie fajne. Okna skierowane na północ lub wysoki blok naprzeciwko mogą sprawić, że będzie ciemne jak nora, a cicha wieczorem ulica może zamieniać się w zakorkowaną, hałaśliwą i duszącą spalinami arterię.

9. Uważaj na kłopotliwe punkty usługowe

Bliskość sklepu ucieszy każdego, tym bardziej bliskość supermarketu, gdzie przeważnie kupimy większość produktów w niższej cenie. Mniej pocieszające może się jednak okazać sąsiedztwo sklepu monopolowego otwartego całą dobę, a co za tym idzie – teoretycznie częstsze spotkania z miejscową „elitą” szukającą kogoś, kto dorzuci się do taniego wina, czy poratuje groszem spragnionego piwa „sąsiada”. Nie mniej uciążliwy może się okazać fast food z kebabem, czynna całą dobę stacja benzynowa czy ulokowany w budynku „salon masażu”.

10. Dowiedz się, czy możesz podnajmować komuś pokój

Jeżeli chcesz wynająć większe mieszkanie po to, by w przyszłości podnająć komuś jego część, zapytaj właściciela, czy nie będzie miał nic przeciwko. Bez jego zgody, najlepiej wyrażonej na piśmie (w umowie), taki manewr byłby bardzo ryzykowny.

11. Upewnij się, czy możesz trzymać zwierzęta

Jeżeli szczęśliwie dzielisz życie z kotem, psem lub innymi zwierzętami, dowiedz się, czy w nowo wynajmowanym lokum będziesz mogła/mógł z nimi zamieszkać. Ustalenie tego już na początku pozwoli na uniknięcie ewentualnych późniejszych problemów. Pamiętaj, że o ile ty nie masz problemu z przebywaniem ze swoim pupilem, to już właściciel mieszkania lub inny potencjalny lokator może mieć np. alergię na sierść.

12. Koniecznie sprawdź łóżko

Może nie myślisz o tym na co dzień, ale przesypiasz aż 1/3 swojego życia. Dlatego ważne jest łóżko na którym się śpi, o czym świetnie wiedzą np. hotelarze, ale nie zawsze właściciele oferowanych do wynajęcia mieszkań. Oglądając wyposażenie lokalu, zwróć szczególną uwagę na łóżko - czy jest odpowiedniej długości, czy jest odpowiednio miękkie/twarde, czy nie skrzypi podczas przekręcania się na bok, czy leży się na mim komfortowo, itd. Nie ryzykuj tym, że co rano będziesz wstać niewyspana/y albo obolała/y.

Czytaj także: Kupno mieszkania opłaca się bardziej niż najem

13. Upewnij się, czy możesz palić w mieszkaniu

Nie palisz? To bardzo dobrze - spokojnie możesz przejść do następnego punktu. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem tytoniowych używek, dowiedz się, czy właściciel zgadza się na palenie w mieszkaniu, czy np. tylko na balkonie. A może wynajęcie lokalu, w którym obowiązuje taki zakaz będzie dobrą okazja do zerwania z nałogiem?

14. Miej oko na niechcianych „współlokatorów”

Pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki, etc. – to niezbyt często, ale jednak spotykani lokatorzy mieszkań. Niestety, jeśli są, to trudno ich dostrzec nawet w trakcie długich oględzin lokalu. Koniecznie porusz ten temat z właścicielem, ale sam(a) też zwróć uwagę, czy mieszkanie jest czyste i zajrzyj w miejsca, które najchętniej zamieszkują te stworzenia (pod łóżko, do szafek w kuchni, pod dywan, itd.).

15. Uważaj na igloo

Sprawdź w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane i czy dane źródło ciepła będzie dla ciebie wystarczające. Szukając lokum w sierpniu bądź wrześniu łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem w zimie nawet sporych rozmiarów piecyk może okazać się niewystarczający, nie mówiąc o tym, że ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Dwa razy przemyśl wynajem mieszkania, które nie ma centralnego ogrzewania z sieci miejskiej.

16. Sprawdź, czy oferent jest właścicielem

Jeżeli już znajdziesz pokój lub mieszkanie, którego lokalizacja, cena oraz pozostałe cechy są dla ciebie satysfakcjonujące, sprawdź, czy oferent jest faktycznym właścicielem lokalu, a jeśli nie, to czy ma odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela. Poproś go o okazanie dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego jego prawo do lokalu (lub pełnomocnictwo), a w razie wątpliwości sprawdź na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ekw.ms.gov.pl) wpis do księgi wieczystej – w ten sposób uzyskasz niezbędne informacje na temat interesującego cię mieszkania i jego właściciela.

Czytaj także: Czy przy wynajmie potrzebny jest pośrednik?

17. Sprawdź, czy w umowie uwzględnione zostały twoje prawa

Nie zapominaj, że jesteś równorzędną stroną umowy najmu. Przed podpisaniem wnikliwie ją przeczytaj i nie wahaj się zwrócić uwagi na zapisy budzące twoje wątpliwości. Żądaj też dodania tych, na których tobie zależy. Przede wszystkim: zapisz stan liczników i opisz wszelkie usterki wykryte w mieszkaniu i jego wyposażeniu (np. rozdarta tapicerka, zepsuta pralka czy cieknący kran). Unikniesz w ten sposób nieporozumień, zarówno w czasie obowiązywania umowy najmu, jak i po jej zakończeniu, kiedy będziesz zdawać mieszkanie. Właściciel nie będzie mógł obciążyć cię zapłatą za naprawę starej pralki, która zepsuje się podczas pierwszego prania czy za usterki, które były już w lokalu, zanim się do niego wprowadziłaś/eś.

18. Ustal dokładnie, co zawiera czynsz za najem

Życie, czy to we własnym, czy w wynajmowanym mieszkaniu, wiążę się z rozmaitymi opłatami: czynszem dla spółdzielni, opłatami za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, internet, telewizję kablową, itd. Aby nie było żadnych nieporozumień, upewnij się na wstępie i zapisz w umowie, co obejmuje czynsz płacony właścicielowi, a za co i komu musisz płacić dodatkowo; czy np. rachunki za prąd masz opłacać samodzielnie, czy będzie to robił właściciel, a ty będziesz mu zwracać należności na podstawie okazanych faktur.

19. ...albo skorzystaj z pomocy licencjonowanego pośrednika

Jeżeli masz obawy co do tego, czy dasz radę samodzielnie znaleźć i wynająć odpowiedni dla siebie lokal, skorzystaj z pomocy profesjonalisty – wyspecjalizowanego w najmie, licencjonowanego pośrednika nieruchomości. Taka usługa wiąże się z opłatą (zwykle od 50 do 100 proc. wysokości ustalonego w umowie miesięcznego czynszu za najem), ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio HDC-700-3AVEF

381,36 zł199,00 zł-48%
miejsce #3

Orient

Orient Classic Automatic Ra-Ap0003S10B

1 500,00 zł832,00 zł-45%
miejsce #4

Delbana

Delbana 416016226064

1 169,00 zł799,20 zł-32%
miejsce #5

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 308,75 zł1 130,46 zł-14%
miejsce #6

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
Materiały promocyjne partnera

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie