Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W Biurze Parlamentu Europejskiego pusto

Magdalena Kozioł
Sebastian Scholz pytał w Biurze przy ul. Widok, jak może się odwołać od wyroku sądu
Sebastian Scholz pytał w Biurze przy ul. Widok, jak może się odwołać od wyroku sądu Piotr Warczak
65 osób przez miesiąc pojawiło się w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. To niewiele. Bywa, że dziennie zagląda tu tylko jeden zainteresowany informacjami o Parlamencie i Komisji Europejskiej, czasem - pięciu, sześciu.

- Są wakacje - usprawiedliwia niską frekwencję Łukasz Kempara, dyrektor Biura. - Spodziewaliśmy się tego. Ten czas wykorzystujemy, by usprawnić działanie placówki. Jej otwarcie 1 lipca, kiedy Polska obejmowała prezydencję w UE, nie oznaczało jeszcze uruchomienia punktu informacyjnego - dodaje.

Dopiero od czwartku ma on bezpośredni numer telefonu. Tabliczka, z której dowiemy się o godzinach otwarcia (9-18), dopiero się pojawi. Część ludzi trafia tu przez przypadek, zwiedzając okolicę, albo - wiedząc o istnieniu tej unijnej instytucji nazwanej Domem Europy - wpada ją tylko zobaczyć. Z ciekawości.

Wczoraj do Biura przyszedł Sebastian Scholz. - Nie wiem, gdzie się odwołać od wyroku polskiego sądu - powiedział nam. Nie był wyjątkiem. Wrocławianie pytają najczęściej o Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Mają jakiś problem i liczą, że uda im się złożyć skargę. - U nas tego nie uczynią. Informujemy, gdzie mają się z tym zwrócić - zaznacza Kempara.

Okazuje się, że nie tylko takie sprawy interesują mieszkańców Wrocławia. Pytają o pracę i staże w innych instytucjach unijnych. Od 1 sierpnia przy ul. Widok jest też jedna pracująca bezpłatnie stażystka.

We wrześniu i październiku, kiedy do Wrocławia przyjadą studenci, pracownicy Biura będą musieli odpowiadać na wiele innych pytań. Na pewno liczne pojawią się ze szkół. Po wakacjach ruszą tu szkolenia dla uczniów o tym np., jak działa UE.

Wrocławski Dom Europy na początku września zorganizuje debatę z europarlamentarzystami (nie tylko z Polski) o przyszłości kultury europejskiej. Kolejna ma być poświęcona europejskiej kinematografii.

Otwarcie Biura we Wrocławiu było wydarzeniem. Jerzy Buzek, który przyjechał do Wrocławia, mówił 1 lipca, że z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w jednym Domu Europy ma nadzieję na jeszcze ściślejszą współpracę między instytucjami Unii Europejskiej i milionami obywateli mieszkających w południowo-zachodnim regionie Polski. I że to miejsce jest dla ludzi pierwszym punktem kontaktu z Unią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto