Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław – aktualności sprzed lat. W 1853 roku Wrocław nawiedziła epidemia cholery, uruchomiono również nocne pociągi do Berlina. Zapraszamy!

Redakcja
W zaułkach Starego Miasta epidemia cholery zbierała największe żniwo
W zaułkach Starego Miasta epidemia cholery zbierała największe żniwo fotopolska.eu
Wrocław w XIX wieku nie był miastem nieznanym w Polsce. Tym co się dzieje w śląskiej stolicy interesowano się nie tylko w Wielkopolsce, ale także w Warszawie. Artykuły na temat różnych wydarzeń (ważnych i mniej ważnych) ukazywały się w prasie polskiej we wszystkich trzech zaborach. Przedstawiamy dzisiaj fragmenty tekstów o Wrocławiu, które ukazały się w roku 1853. Wszystkie pochodzą z książki Andrzeja Zielińskiego „Wrocławskie Aktualności sprzed lat”, wydanym nakładem Ossolineum w 1976 roku.

Z kronik zarazy

Wrocław

Od czterech dni cholera sprząta mnóstwo ofiar, dotąd zaś tylko sporadycznie działała. Od 23 do 24 bm. zachorowało 37 osób, a jedenaście umarło. Od 24 do 25 bm. liczba ofiar była daleko większa, w przeciągu tych 24 godzin w samym klasztorze urszulinek umarło jedenaście osób. [...] Cholera wciąż się wzmaga. Epidemia ta tym jest okropniejszą, że na małej przestrzeni skupiła swą siłę. W ostatnim czasie panowała w okręgu miasta około Schuhbrücke (ul. Szewskiej) i na ulicy Urszulinek (Uniwersyteckiej).

W innych częściach miasta pokazała się tylko w niektórych domach. Na Przedmieściu Świdnickim z powodu dochodzącego świeżego powietrza i zdrowych zabudowań dotąd się nie pokazała. Na Przedmieściu Oławs­kim w jednym domu zachorowało w jednym dniu 5 osób, jedna z nich umarła, a przy Vorwerkstrasse (Komuny Paryskiej) umarło w jednym domu osób 21 w przeciągu 8 tygodni. Najwięcej cholera sprząta ofiar po ciasnych i brudnych zaułkach Starego Miasta, gdzie z ulicy do ulicy przechodzi powolnym krokiem śmierci.[...]

Jeżeli tak dalej będzie, nasze miasto stanie wkrótce pustkami, bo bogatsze rodziny wynoszą się z miasta albo do dóbr swoich, albo do innych stolic, jak Berlina i Drezna.

Gazeta Wielkiego księstwa Poznańskiego, 27 lutego 1853 r.

Nowiny kolejowe

Wrocław

Pomiędzy Berlinem i Wrocławiem urządzone będą nocne pociągi kolei żelaznej, co niezmiernie przyspieszy komunikację z Berlinem. Na wszystkich dworcach kolei żelaznej niższo­śląskiej ukończono założenie szyn podwójnych i nowe pompy wodne celem wprowadzenia z dniem 15 września poś­piesz­nych pociągów kurierskich między Berlinem i Wrocławiem. Po­ciągi kurierskie na kolei górno­śląskiej zaprowadzone będą do­piero w styczniu 1854 r, bo jeszcze nie ma po temu urządzenia.

Czas , 1853 r.

Z Wrocławia donoszą, że od 13 lutego wielkie zaspy śniegu zu­pełnie wstrzymały ruch na kolejach żelaznych. W dniu 14 pociag do Mysłowic całkiem odejść nie mógł, podobnież do Wiednia; pociągi odeszłe w drodze zatrzymać się musiały

Kurier Warszawski, 1853 r.

Dom obłąkanych

Wrocław

Liczbę dobroczynnych instytucji powiększył nowo otworzony zakład dla obłąkanych w odległości dwóch wiorst od miasta Wrocławia w posiadłości Pőpelwitz (Popowice).

Zakład ten poruczony został doktorowi Neumann, profesorowi w Uniwersytecie
Wrocławskim.

Tenże profesor raczył zaszczycić pana Studenckiego, lekarza I klasy i akuszera w Warszawie swoim zaufaniem, przesyłając mu statuta tego instytutu, a to w celu udzielenia pewnych objaśnień chorym tego rodzaju, chcącym być tamże umieszczonymi.

Kurier Warszawski, 1853 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto