Wirtualny spacer po krainie żubra w Gołuchowie [ZDJĘCIA i FILMY]

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Ośrodek Kultury Leśnej w uroczej miejscowości Gołuchów w powiecie pleszewskim odwiedziliśmy w minioną niedzielę. A tutaj - otwarty od 20 kwietnia park książęcy, zagrodę żubrów, danieli i koników polskich oraz ponownie otwarty w sobotę 23 maja ogród kwiatowo-ziołowy. Od wtorku 26 maja czynne będzie tutejsze Muzeum Leśnictwa. Zobacz naszą fotorelację i filmy z wędrówki po parku.

Naszą wędrówkę po tym potężnym parku-ogrodzie, jednym z najstarszych i największych ogrodów założonych w stylu angielskim w II połowie XIX wieku, rozpoczęliśmy od budynku administracyjnego Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Twórcami parku są hrabina Izabella Działyńska z książąt Czartoryskich, hrabia Jan Działyński oraz zatrudniony przez nich utalentowany ogrodnik Adam Kubaszewski. Gołuchowski park jest znakomitym przykładem ogrodów naturalistycznych, wzbogaconych kolekcjami dendrologicznymi. Teren parku-arboretum obejmuje blisko 3-kilometrowy odcinek Doliny Rzeki Ciemnej, będącej dopływem Prosny, a jego obszar wynosi 158,05 ha – informuje na stronach Lasów Państwowych Alicja Antonowicz.

Park w Gołuchowie i jego wszystkie przyrodnicze eksponaty, a także przedmioty edukacyjne, są doskonale opisane. Mnóstwo tutaj ciekawostek, a krajobraz jest mocno zróżnicowany. Rośnie tu około 80 tys. drzew, z czego 262 to pomniki przyrody. Mamy tu 600 gatunków drzew i krzewów, pięć zabytkowych alei: lipowo-grabowa, lipowa, świerkowa, daglezjowa oraz dębowo-grabowa. Aleja lipowa prowadząca do zamku powstała w 1856 roku. Wędrując tą właśnie aleją możemy zboczyć do ogrodu kwiatowo-ziołowego. W tej zabytkowej szkółce rośnie ponad 200 gatunków roślin w postaci drzew, krzewów oraz bylin, m.in. azalie-różaneczniki. Na terenie szkółki znajduje się także odrestaurowana w 2009 roku ananasarnia i zabytkowe winnice.

Ogród czynny jest od soboty codziennie w godzinach od 8 do 18. Park natomiast czynny jest „od świtu do zmierzchu”. Wstęp do ogrodów jest oczywiście bezpłatny

Zamek Czartoryskich

Kierując się od wejścia aleją na wprost, docieramy do renesansowego zamku Czartoryskich, którego potężna bryła wznosi się nad rzeką Trzemną. W roku 1560 stanął w tym miejscu pałac obronny. To z XVI wieku pochodzą piwnice obiektu, wybudowanego w stylu renesansu francuskiego. Obiekt wzniesiony został przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform – Rafała Leszczyńskiego. Potem majątek przejął jego syn Wacław, który rozbudował pałac. W 1853 roku pałac zakupił dla syna Jana Tytus Działyński. Jan Działyński poślubił w 1857 roku Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert. I to właśnie księżna rozbudowała zarówno zamek, jak i ogród, sprowadzając tutaj francuskich artystów. Czy nie przypomina Wam ta budowla słynne zamki królewskie znad Loary? No właśnie - to efekt starań Izabelli.

">

To Izabelli Czartoryskiej zawdzięczamy też powszechny i nieustanny, aż do 1939 roku, dostęp do jej prywatnych zbiorów muzealnych, gromadzonych w Hotelu Lambert. Po to właśnie 20 maja 1893 roku utworzyła Ordynację Rodziny Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Do dziś zachowała się tradycja, iż zbiory należące dziś do Muzeum Narodowego w Poznaniu, dostępne są we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków.

Izabella zmarła w 1899 roku we Francji, ale została pochowana we wzniesionej w pobliżu oficyny zamkowej kaplicy grobowej, w miejscu kaplicy wybudowanej w XVII wieku. Gołuchów nazywała swym rajem na ziemi.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10-16, a w niedziele od 10 do 18. Koszt biletów: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, dla ucznia – 1 zł

Budynek dawnej oficyny

Na samym początku funkcjonowała tu najzwyklejsza w świecie gorzelnia, którą dopiero na polecenie Izabelli Czartoryskiej i jej męża zaadaptowano na funkcje mieszkalne. Dziś obiekt ma jeszcze inne zastosowanie. W jego murach od 1986 roku mieści się kolejne z gołuchowskich muzeów - Muzeum Leśnictwa, gdzie prezentowane są dwie ekspozycje stałe: „Kulturotwórcza rola lasu” oraz „Dzieje leśnictwa w Polsce”. Obok mała ptaszarnia, w której mieszkają pawie.

Oficyna czynna będzie dla zwiedzających od wtorku 26 maja. Zwiedzanie oficyny będzie możliwe codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10-15 (ostatnie wejście), w grupach 10-osobowych z częstotliwością co 30 minut. Zwiedzający będą zobowiązani poruszać się po muzeum w maskach oraz w rękawiczkach, z uwagi na zabytkowe elementy wyposażenia wnętrz wrażliwe na stosowane środki dezynfekujące powierzchnie

Mijając oficynę, która dziś wygląda nie mniej imponująco, jak sam zamek, dochodzimy do kawiarenki i restauracji Muzealnej, urządzonej w myśliwskim stylu. Lokal jest otwarty i można śmiało zamawiać np. pyszny jabłecznik czy sernik, a do tego kawę.

Leśniczówka, Dybul, owczarnia, powozownia

Domek leśniczego znajduje się przy alei prowadzącej do Pokazowej Zagrody Zwierząt i udostępniony jest do zwiedzania od 2014 roku. Odtworzono tu typowe mieszkanie leśnika z lat 1945-1955. Jest więc kancelaria i pokój mieszkalny wyposażony w meble i przedmioty z tamtego okresu, a nawet piec kaflowy. Obok podziwiać można eksponaty związane z pszczelarstwem, różne konstrukcje uli.

Dybul to budynek, w którym Muzeum Leśnictwa urządziło kolejną wystawę: w budynku prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona ochronie lasu oraz wszystkich zagadnień z tym związanych, można tutaj też usłyszeć odgłosy różnych ptaków żyjących w Polsce. Nazwa Dybul wywodzi się z lokalnej tradycji. W XVII wieku zamieszkiwał w tym miejscu młynarz, na którego mówiono Dybuł. Z czasem mianem tym zaczęto określać również wszystkie zabudowania znajdujące się w pobliżu jego chaty. Nie inaczej było również ze stajnią i oborą, które po gruntownym remoncie zaadaptowano do funkcji muzealnych.

Obok powstaje nowy obiekt - wyłuszczarnia nasion. Po drugiej stronie alei na dzieci czekają drewniane cymbały i urządzenia edukacyjne, niestety dziś niedostępne z powodu epidemii.

Muzeum Leśnictwa to także pochodzące z XIX wieku budynki dawnej powozowni oraz owczarni. Można w nich podziwiać między innymi maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle drzewnym oraz wystawę prezentującą 256 występujących w Polsce gatunków flory i fauny wpisanych do Czerwonej Księgi, czyli zagrożonych wyginięciem. W owczarni z kolei można zobaczyć maszyny służące do wyrobu dziegciu, węgla drzewnego, czy smoły oraz urządzenia geodezyjne.

Gołuchów słynie z żubrów

W Pokazowej Zagrodzie Zwierząt żyją sobie żubry, dziki, daniele oraz koniki polskie. Zagroda powstała w 1977 roku, lecz przez długi czas hodowano w niej tylko i wyłącznie żubry. Pozostałe trzy gatunki sprowadzono znacznie później. Jako drugie, w 1997 roku, do Gołuchowa zawitały daniele, przywiezione pierwotnie z wrocławskiego ZOO. Natomiast koniki polskie pochodzą z Roztoczańskiego Parku Narodowego a dziki z ośrodka w Czempiniu - można je podglądać od 2004 roku.

Na terenie parku znajduje się jeszcze jedna zagroda danieli (koło ogrodu z ziołami) oraz dwie ptaszarnie – woliery z pawiami – jedna – przy oficynie, a druga w ogrodzie kwiatowo-ziołowym.

Park-arboretum w Gołuchowie nigdy się nie nudzi. Zawsze wracam tutaj z radością, czy to słońce, czy deszcz, czy burza. Podróż z Sycowa trwa niecałą godzinę. Jedziemy przez Ostrzeszów i Ostrów Wielkopolski drogą numer 11, omijając oczywiście Ostrów Wlkp. Warto dodać, że boczne drogi wiodące do Gołuchowa są w trakcie remontu lub po, dlatego dojazd od drogi krajowej nr 11 jest zdecydowanie bardziej komfortowy niż jakiś czas temu. I ważna rzecz - jest gdzie parkować!

SPACER PO PARKU W OŚRODKU KULTURY LEŚNEJ W GOŁUCHOWIE:

WIZYTA W OGRODZIE KWIATOWO-ZIOŁOWYM W GOŁUCHOWSKIM PARKU:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie