Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztat Terapii Zajęciowej w Somoninie świętował 15-lecie ZDJĘCIA, WIDEO AKTUALIZACJA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Warsztat Terapii Zajęciowej w Somoninie świętuje w tym roku 15 lat działalności. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się w Kartuskim Centrum Kultury. Sławomir Matkowski, kierownik WTZ Somonino, przybliżył historię placówki, realizowane projekty, osiągnięcia. Z głośników popłynęły nagrane wypowiedzi podopiecznych warsztatu, którzy powtarzali zgodnie, że WTZ Somonino to jak ich drugi dom, gdzie czują się jak w rodzinie. Gośćmi gali byli m.in. Stanisław Lamczyk, senator RP, Bogdan Łapa, starosta kartuski, Marian Kowalewski, wójt gminy Somonino, Andrzej Sołtysek, przewodniczący Rady Gminy Somonino.

Przepiękna zimowa scenografia wprowadzająca w klimat Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła uroczystej gali z okazji 15-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Somoninie.
W obecności zacnych gości i przyjaciół warsztatu, jego szef - Sławomir Matkowski, przypomniał najważniejsze wydarzenia, w których uczestniczyli podopieczni WTZ Somonino, a także ludzi związanych z placówką przez minione 15 lat.

Jak to wszystko się zaczęło?

W marcu 2003 roku śp. Gabriela Gołata, ówczesna dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, spotkała się ze starostą Janiną Kwiecień i zaproponowała, by w powiecie Kartuskim powstała placówka organizująca zajęcia, w tym terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Chodziło o to, aby ci ludzie uczyli się różnych rzeczy, a przede wszystkim integracji z osobami zdrowymi. Nie bez znaczenia było to, aby przebywali przez kilka godzin dziennie w swoim towarzystwie, dając tym samym rodzinom możliwość zajęcia się swoimi sprawami. Śp. Mieczysław Flisikowski, wójt gminy Somonino, od razu podjął wyzwanie proponując, by taka placówka powstała właśnie w Somoninie, w budynku dawnego gimnazjum, gdzie mnóstwo przestrzeni wciąż było do zagospodarowania. I tak się stało – w lipcu 2004 powstał Warsztat Terapii Zajęciowej w Somoninie. Jego kierownikiem, decyzją wójta, został Sławomir Matkowski. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wójt Mieczysław Flisikowski, starosta Janina Kwiecień, Gabriela Gołata i Dariusz Majorek, szef pomorskiego oddziału PFRON. Rok później wójt Mieczysław Flisikowski otrzymał Perłę Kaszub za pozyskanie rekordowej ilości środków pozabudżetowych i utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, pierwszej takiej placówki w Kartuskiem. Przez minione 15 lat podopieczni WTZ Somonino uczestniczyli w ponad 850 wydarzeniach, z czego znaczną część sami organizowali. W roku 2004 uczestników zajęć było 30, obecnie 40.
- Praca w warsztacie jest pracą trudną, wymagającą poświęcenia i zaangażowania - mówił podczas gali Sławek Matkowski. - To nie jest łatwy kawałek chleba.

Kolorowa Orkiestra – promocja gminy Somonino, powiatu kartuskiego i Kaszub w całym kraju

Pierwszym artystycznym dzieckiem WTZ Somonino i Sławka Matkowskiego była Europejska Kolorowa Orkiestra Osób Niepełnosprawnych. Ten projekt nie z winy warsztatu nie do końca się udał i przez kolejne lata zespół występował pod nazwą Kolorowa Orkiestra.
- Podczas koncertu w Bydgoszczy poznałem Darka Wilińskiego – mówił Sławek Matkowski. - Od razu zrozumiałem, że mamy podobne spojrzenie na problem egzystencji w Polsce osób niepełnosprawnych, że nadajemy na tych samych falach, że obu nam zależy, aby ta sytuacja się zmieniła i żeby osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom żyło się w naszym kraju
lepiej. Darek został menadżerem Kolorowej Orkiestry oraz naszym przyjacielem, którym jest to dziś. Za pracę, wszystkie starania i wysiłek, który włożyłeś w sprawne funkcjonowanie Kolorowej Orkiestry, m.in. udział w wielu wydarzeniach w całym kraju, serdecznie ci Darku dziękujemy.
Te podziękowania były dla nas szczególnie cenne, zważywszy, że Darek Wiliński jest naszym redakcyjnym kolegą, od wielu lat dziennikarzem „Dziennika Bałtyckiego”.
Kolorowa Orkiestra ma wielu przyjaciół wśród polskich artystów. Od wielu lat są wśród nich Michał Wiśniewski i Justyna Majkowska z Ich Troje, Piotr Rubik czy Grzegorz Skawiński z zespołu Kombi. Pierwszą artystką, która odwiedziła warsztat była Alicja Majewska. Kolorowa Orkiestra z WTZ Somonino występowała również w ramach festiwalu Zaczarowana Piosenka, projektu Anny Dymnej. Aktorka również odwiedziła warsztat i w pobliskim Goręczynie współorganizowała koncert kolęd. Można by tu wymieniać bez końca. Kolorowa Orkiestra znana jest dziś doskonale nie tylko w powiecie kartuskim.

Nie tylko Kolorowa Orkiestra…

WTZ w Somoninie to nie tylko Kolorowa Orkiestra. Warsztat w ciągu minionych lat, poza terapią zajęciową zrealizował wiele projektów. Były wśród nich m.in. takie jak „Zaczarowane Anioły”, realizowany wspólnie ze stowarzyszeniem Jesteśmy Razem czy „Metamorfozy”, mający na celu zmianę wizerunku i postrzegania osób niepełnosprawnych.

Podziękowanie dla pracowników - byłych i obecnych

Niektóre osoby – terapeuci, pracownicy administracji, pracują z niepełnosprawnymi w Somoninie od samego początku utworzenia warsztatu. Podczas gali 15-lecia Sławomir Matkowski uhonorował różą, dyplomem wszystkich swoich pracowników. Każdy z nich usłyszał słowa, które widnieją na dyplomie: „ Za zaangażowanie, dyspozycyjność, lojalność, uczciwość, a także wielkie serce okazywane tym, którzy na co dzień najbardziej go potrzebują”.

Koncert zespołu Free Willy rozłożył na łopatki!

Bartosz Łapa, psycholog w WTZ Somonino jest cennym nabytkiem dla placówki, z uwagi na to, że jego pasją pozazawodową jest muzyka. Utworzył zespół Free Willy, w którego skład wchodzą muzycy – podopieczni WTZ Somonino. Prezentują tzw. mocniejsze brzmienie i grają na żywo. Wiele osób podczas wieczornej gali 15-lecia WTZ Somonino, po wysłuchaniu koncertu musiało podnosić szczęki z podłogi. Wow, ale to był czad!

Wypowiedzieli się goście

- Dzięki inicjatywie powiatu i wójta Flisikowskiego, a także dyrektora PFRON, pana Majorka, udało się 15 lat temu rozpocząć działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Somoninie – mówił starosta Bogdan Łapa. - Był to pierwszy nie tylko w powiecie, ale też województwie tak ważny projekt. I to dzięki temu projektowi zaczynaliśmy rozumieć, że niepełnosprawność jest obok nas, że ci ludzie są wśród nas, że powinniśmy zauważać drugiego człowieka, który nie miał szczęścia być tak zdrowy jak my. Ci ludzie z WTZ Somonino, razem z panem kierownikiem Matkowskim, robią wszystko, aby osoby niepełnosprawne znalazły swój świat, aby mogli realizować swoje pasje i być potrzebni w życiu. Cieszę się bardzo, że ten powiat sprostał temu wyzwaniu. Obecnie mamy już trzy warsztaty terapii zajęciowej w powiecie, jesteśmy liderem w województwie. Możemy być dumni, że mamy ludzi, którzy są otwarci i mają wielkie serca na potrzeby drugiego człowieka.
Prezentem urodzinowym od Powiatu Kartuskiego jest nowa zmywarka, która uzupełni wyposażenie kuchni WTZ Somonino. Głos zabrał również senator Stanisław Lamczyk.
- Nie chce się wierzyć, że to już 15 lat minęło, bo od samego początku kibicowałem powołaniu tego warsztatu właśnie w Somoninie – mówił senator Lamczyk. - Dla mnie najważniejsze było i jest, że te osoby wyszły ze swoich domów, że mają zajęcie i realizują się w coraz to innych projektach, że czują się potrzebni. Życzę wam dalszego rozwoju i realizacji planów i wyzwań, które przed sobą stawiacie. Jestem dumny, że w mojej miejscowości działa taka placówka.
Marian Kowalewski, obecny wójt gminy Somonino, nie zakładał warsztatu, ale współpracował przy tym projekcie jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie, wspólnie z wójtem Flisikowskim.
- Pan starosta wspomniał o zmywarce, a my z panem przewodniczącym Rady Gminy Somonino pragniemy poinformować, że zdecydowaliśmy się w ramach urodzinowego prezentu dla warsztatu ufundować wyposażenie całej kuchni w nowe meble – powiedział Marian Kowalewski. Jak szybko dodał Sławek Matkowski, gmina Somonino nie poprzestała na nowych meblach, ale również remoncie kuchni, łącznie z malowaniem i cekolowaniem ścian.
- Dzięki samorządowi gminy Somonino mamy teraz pięknie odnowioną kuchnię, a jak dodamy do tego dzisiejsze prezenty, to nasza kuchnia będzie również nowocześnie urządzona – dodał Sławek Matkowski.

Kwiaty, życzenia, upominki

Z serdecznym słowem podchodziło do Sławka Matkowskiego wiele osób, m.in. przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stężycy i Chmielnie. Życzenia i gratulacje przekazali również przedstawiciele WTZ ze Szczecina, zaprzyjaźnieni z somonińską placówką. Przedstawiciel tego warsztatu podarował Sławkowi swój tomik wierszy, a następnie zaśpiewał z zespołem Free Willy. Co to był za wykon! Nie brakowało na sali wzruszonych tym występem osób.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Somoninie wkracza w 16. rok działalności. Czy za pięć lat w tym samym gronie będziemy świętować 20-lecie? Czas pokaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto