Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Jest chętny na dzierżawę hałdy

Artur Szałkowski
Hałda Wiesław po kopalni Julia w Wałbrzychu zajmuje powierzchnię około 16 hektarów
Hałda Wiesław po kopalni Julia w Wałbrzychu zajmuje powierzchnię około 16 hektarów Dariusz Gdesz
Olbrzymia hałda górnicza Wiesław, po zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Julia w Wałbrzychu, stała się przedmiotem zainteresowania inwestora z Wielkiej Brytanii. Prowadzi on zaawansowane rozmowy ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu w sprawie dzierżawy zwałowiska.

Hałda należy do Skarbu Państwa. Reprezentujące go starostwo zasłania się tajemnicą handlową i nie chce na razie ujawniać szczegółów rozmów. Nie zdradza też nazwy kontrahenta. Tłumaczy, że szczegóły związane z transakcją powinny zostać ustalone do końca czerwca. Wówczas również będzie można je ujawnić.
- Inwestor jest zainteresowany wydzierżawieniem hałdy na okres jednego miesiąca z opcją przedłużenia na kolejne trzy miesiące - wyjaśnia Monika Bisek-Grąz, rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego starostwa. - Wpływy z użytkowania hałdy w jednej czwartej będą zasilały budżet powiatu wałbrzyskiego, a w trzech cwartych budżet państwa.

Na razie starostwo powstrzymuje się od udzielania informacji dotyczących wysokości tych ewentualnych wpływów. Nie zdradza również, co zainteresowało Brytyjczyków w wałbrzyskiej hałdzie pokopalnianej.

Osoby, które były zawodowo związane z wałbrzyskim górnictwem, twierdzą, że surowiec ze zwałowiska nadaje się przede wszystkim jako materiał pod budowę dróg. Hałda składa się bowiem przede wszystkim z łupków.

- Badania wykluczyły obecność w hałdzie Wiesław metali - tłumaczy Zdzisław Polak, ostatni dyrektor Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu. - Jest więc mało prawdopodobne, by ktoś chciał zamierzał ją użytkować na przykład w takim celu.

Decyzję o zawarciu umowy z Brytyjczykami starosta wałbrzyski będzie mógł podjąć samodzielnie, bez czekania na stosowną uchwałę rady powiatu. Ewentualna umowa będzie jednak obwarowana obostrzeniami. Dotyczą one położenia hałdy w pobliżu masywu góry Chełmiec, która jest objęta programem Natura 2000. Inwestor użytkujący hałdę będzie musiał również przestrzegać wytycznych... konserwatora zabytków.

- W sąsiedztwie hałdy znajduje się stanowisko archeologiczne odkryte około 20 lat temu - mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - To pozostałości osady z epoki kamienia łupanego. W obrębie tego stanowiska żadne prace związane z eksploatacją hałdy nie mogą być prowadzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto