MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Święto Niepodległości w Goleniowie odsłonięto Pomnik Rotmistrza Pileckiego

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: Urząd Miejski w Goleniowie
Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się w dniu Święta Niepodległości. Udział w uroczystości wzięła wojskowa kompania honorowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odegrany został hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy jednostek wojskowych i innych służb bezpieczeństwa publicznego, parlamentarzyści oraz duchowieństwo.

Postać rotmistrza Pileckiego jest personifikacją niezłomności - mówił Burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz na uroczystym odsłonięciu pomnika rotmistrza Pileckiego. Powiedzieć, że Witold Pilecki jest człowiekiem wartości i zasad, to niewiele. To absolutny symbol, który swoją postawą i zachowaniem przemawia do wyobraźni publicznej.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Burmistrz Robert Krupowicz i dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.

Pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Goleniowie to wspólne dzieło szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansował pomnik, oraz Gminy Goleniów, która głosami radnych zagłosowała za jego umieszczeniem właśnie na Placu Rotmistrza Pileckiego i przygotowała godne otoczenie pomnika.

Odsłaniając ten pomnik bezsprzecznego bohatera walk o niepodległość, a potem zamordowanego przez komunistyczne władze w Polsce Rotmistrza wypełniamy jako Instytut Pamięci Narodowej nasz statutowy obowiązek wobec Ojczyzny i jej obywateli - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. Wierzę, że mieszkańcy Goleniowa będą chętnie odwiedzali to miejsce i w ten sposób poznawali postać rotmistrza oraz jego czyny dla Ojczyzny.

Autorem pomnika - popiersia, odlewu z brązu jest Dawid Wawrzyniak. Jego dziełem jest m.in. pomnik - ławeczka Mikołaja Kopernika we Fromborku a także wiele dzieł o tematyce i przeznaczeniu sakralnym. Jak sam mówi, przygotowanie popiersia było wyzwaniem. Z jednej strony tworząc projekt dzieła brał pod uwagę uwarunkowanie przestrzenne, z drugiej, chciał by pomnik nie był patetyczny, ale przepełniony ludzkim ciepłem i radością.

Tylko człowiek pełen uczuć, tego ciepła, kochający innych mógł zdobyć się na czyny, których dokonał rotmistrz Pilecki - mówi Dawid Wawrzyniak. Dlatego za pierwowzór projektu wybrałem zdjęcie rotmistrza z 1946 roku. Z żoną, na spacerze w lesie w okolicach Legionowa. Na tym zdjęciu jest uśmiechnięty, pogodny, pełen ludzkich namiętności. Chciałem, aby na takiego Witolda Pileckiego patrzyli mieszkańcy Goleniowa.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goleniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto