Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał w pracy? Zobacz jakie masz prawa!

Katarzyna Zimna
Janusz Wójtowicz
Włącz wentylator, pij dużo wody i nie przesadzaj z klimatyzacją W gorące dni możesz narzekać na złe samopoczucie, ale nie licz, że szef da ci wolne. Masz jednak prawo korzystać z przywilejów, które gwarantuje kodeks pracy i ministerialne rozporządzenia.

Zapewnienie ci chłodnych napojów to obowiązek pracodawcy, gdy wykonujesz pracę w warunkach szczególnie uciążliwych:
- na stanowiskach w obiektach budowlanych, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi wynosi powyżej 28 st. C,
- przy pracach na otwartej przestrzeni – powyżej 25 st. C.

Powinieneś wówczas dostawać napoje w ilości zaspokajającej twoje potrzeby, odpowiednio zimne, a nawet wzbogacone w sole mineralne i witaminy, jeśli wykonujesz ciężką, fizyczną pracę. Nie możesz jednak wybrzydzać, żądać soku ananasowego czy piwa. Musi ci wystarczyć woda mineralna – za to tyle, ile zdołasz jej wypić w ciągu dnia.

Jaka jest Twoja metoda na upały?

Oprócz napojów możesz też dostawać bezpłatny, ciepły posiłek (jeden w ciągu zmiany roboczej). Warunek – wysiłek fizyczny powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny twojego organizmu powyżej 1500 kcal (1000 kcal u kobiet), pracujesz w pomieszczeniach zamkniętych, a wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) przekracza 25 st. C. To, jakie obciążenia są na twoim stanowisku, wie pracodawca.

Jeżeli pracodawca nie może przygotować i wydać jedzenia na miejscu, powinien zapewnić ci dostęp do punktów gastronomicznych (stołówki) lub możliwość przyrządzania posiłków samemu z otrzymanych od niego produktów.

W czasie największych upałów, gdy trudno normalnie pracować (np. w piekarni lub przy remoncie drogi), możesz poprosić swojego przełożonego o przeniesienie do chłodnego pomieszczenia, na inne stanowisko (w miejscu zacienionym) lub zmianę godzin pracy. Niestety, decyzja w tym przypadku należy do niego.
Jeśli szef się nie zgadza i twierdzi, że wcale nie jest tak gorąco, niestety, nie możesz pójść do domu. Chyba że postanowisz wziąć dzień urlopu.

Jak sobie radzić W biurze
- Ustaw w pokoju wentylator albo po prostu zrób przeciąg.
- Jeśli masz klimatyzację, nie ustawiaj jej na bardzo niską temperaturę. Nagła zmiana temperatury z 30 stopni na 15 to szok dla organizmu.

Na wolnym powietrzu
- Osłaniaj głowę i ciało przed działaniem promieni słonecznych.
- Dużo pij – najlepiej niegazowaną wodę i sok pomidorowy. Unikaj kawy i słodkich napojów z dużą zawartością kofeiny. Nie pij alkoholu.
Za kierownicą
- Jeśli masz w aucie klimatyzację, nastaw ją na rozsądną temperaturę. Jeśli jej nie masz, uchyl okna – uważaj, żeby cię nie przewiało.

PODSTAWA PRAWNA
- Kodeks pracy (art. 232)
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60 poz. 279 z 1996 r.)
- Rozporządzenie ministra pracy o najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 217 poz. 1833 z 2002 r.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto