Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowy międzynarodowe w trosce o różnorodność biologiczną

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Zwierzęta i rośliny nie znają pojęcia granic państwowych. Dlatego też ochrona fauny na terenie tylko jednego państwa przynosi ograniczony efekt. W związku z tym społeczność międzynarodowa ustanowiła kilka regulacji prawnych pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa środowisku ponad granicami, najczęściej obejmując całe ekosystemy, na których występują zagrożone gatunki. Wśród najważniejszych przepisów należy wymienić:

Konwencja Ramsarska  - Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego - 2 lutego 1971 r.
Jeden z najważniejszych dokumentów chroniących wodne ptactwo, gdyż pozwala zachować ich naturalne ostoje w niezmienionym stanie. W Polsce obejmuje on 13 obszarów, m.in. rezerwaty przyrody Jezioro Drużno i Jezioro Siedmiu Wysp oraz Narwiański Park Narodowy.

Konwencja Waszyngtońska (CITES) - Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - 3 marca 1973 r.
Jej najważniejszym celem jest kontrola i ograniczenie (a nawet całkowity zakaz) handlu gatunkami, których przeżycie na danym obszarze jest zagrożone. Dokument dotyczy około 5 tys. odmian zwierząt i 29 tys. rodzajów roślin. W dużej mierze dzięki nemu udało się zmniejszyć sprzedaż rogów nosorożców i kłów słoni.

Konwencja Gdańska - Konwencja o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach - 13 września 1973 r.
Określa zasady współpracy pomiędzy państwami nadbałtyckimi w zakresie ochrony i zwiększania stanu żywych zasobów Morza Bałtyckiego i duńskich cieśnin.

Konwencja Bońska - Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt - 23 czerwca 1979 r.
Przepisy tej konwencji traktują o zwierzętach migrujących i przekraczających przy tym granice państwowe. Jej elementami są też: porozumienie o ochronie nietoperzy w Europie (EUROBATS) i małych waleni w Bałtyku i Morzu Północnym (ASCOBANS) oraz o ochronie wędrownych ptaków drapieżnych.

Konwencja Berneńska - Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk - 19 września 1979 r.
Strony Konwencji zobowiązują się do wprowadzenia środków ustawodawczych i administracyjnych oraz innych działań mających na celu zachowanie siedlisk dzikiej fauny i flory. Podkreśla się przy tym, że państwa powinny zwracać szczególną uwagę na obszary ważne dla gatunków wędrownych.   

Konwencja o różnorodności biologicznej - 5 czerwca 1992 r.
Podpisana przez większość państw na świecie podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro. Określa zasady ochrony, pomnażania oraz korzystania z zasobów różnorodności biologicznej.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto