Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Typy włosów i ich pielęgnacja

Materiał Partnera Zewnętrznego
Włosy są najlepszą ozdobą kobiety. Zadbane, lśniące i gęste wspaniale podkreślają urodę. Jeśli jednak nie dbamy o nie odpowiednio, zamiast zdobić, będą szpecić.

Nawet najdroższe kosmetyki nie pomogą nam w trosce o nasze włosy, jeśli nie będą dobrze dobrane. Aby wiedzieć, jakich produktów potrzebuje nasz włos, musimy najpierw poznać jego typ.

Nie jest to nic trudnego!
Rozróżnia się kilka typów włosa.

Jeśli masz to szczęście i Twoje włosy są lśniące, puszyste, nie sprawiają Ci większych problemów przy układaniu, a skóra jest zdrowa, to gratulujemy - jesteś szczęśliwą posiadaczką włosów normalnych! Ich pielęgnacja ogranicza się do zaspakajania potrzeb chwili. Produkty dla włosów normalnych mogą zwiększać optycznie ich objętość, mogą je wygładzać, utrwalać lub po prostu pielęgnować nałożony kolor. Wystarczy delikatny szampon, odżywka i od czasu do czasu maska.

Z każdym innym typem włosa wiąże się już bardziej specjalistyczna pielęgnacja.

Jeśli Twoje włosy są łamliwe, sztywne, nieprzyjemne w dotyku - to charakterystyka włosów suchych. Ich pielęgnacja będzie się opierać o możliwie największe nawilżenie. Zdecydowanie częściej, nawet po każdym myciu trzeba sięgać po treściwe maski i odżywki, zawierające m.in.glicerynę, aloes, mocznik, miód, D-panthenol, czy kwasy w stężeniu poniżej 5%. Składniki nawilżające absorbują i wiążą wodę pochodzącą z otoczenia. Przy takiej naturze włosów, warto zabezpieczać końcówki serum z silikonem i unikać stylizacji na ciepło.

Jeśli zbyt mocno męczymy włosy zabiegami chemicznymi, koloryzacją prostowaniem, czy wystawieniem na działanie promieni słonecznych - możemy zniszczyć ich naturalną barierę ochronną, czyli płaszcz lipidowy. Włos zniszczony będzie zachowywał się podobnie do włosów suchych. Będzie nieprzyjemny w dotyku i trudny w ujarzmieniu. Włosy zniszczone poznać można po rozdwojonych końcach. Tutaj nie wystarczy jednak samo nawilżanie. Trzeba regularnie podcinać końcówki, odbudować ubytki we włosach. Oczywiście pierwszym, podstawowym krokiem jest rezygnacja z tego, co szkodzi naszym włosom. Następnie wprowadzamy kosmetyki do codziennej pielęgnacji, których zadaniem jest odbudowa włosów. Szukamy więc protein: kreatyny, mleka, pszenica, popularnego jedwabiu, czy aminokwasów, czyli protein o najmniejszej budowie cząstkowej. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. L-cysteina, kwas glutaminowy, arginina, glicyna.
Włosom zniszczonym zrobi też dobrze używanie grzebienia o rzadko rozstawionych zębach - zapobiegniemy w ten sposób niepotrzebnemu szarpaniu i nie przyczynimy się do łamania - i tak już zmęczonego - włosa.

Z kolei jeśli nasze włosy już w kilka godzin po umyciu przestają być estetyczne - świecą się, są śliskie i mało puszyste - wtedy możemy być pewne, że mamy włosy przetłuszczające się. Uwaga, przetłuszczanie nie jest problemem samych włosów, tylko skóry głowy, która produkuje zbyt duże ilości sebum.

Tłuszcz gromadzi się na powierzchni włosa i nie pozwala na odparowanie wody. Równowaga wodno-lipidowa zostaje zachwiana. Rzadko kiedy jesteśmy posiadaczami takiego typu włosów od urodzenia. W większości przypadków to następstwo źle dobranych kosmetyków, które wysuszają i podrażniają skalp, stresu, czy zaburzeń hormonalnych.

Produkty, które pomogą nam w pielęgnacji włosa tłustego, powinny zawierać substancje przeciwłojotokowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne. Ich zadaniem jest łagodzić stany zapalne skóry głowy i przywracać jej równowagę. Coraz popularniejsze są też peelingi skóry głowy, które oczyszczają ją z martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń. Co możemy jeszcze robić? Odstawmy na bok energiczne szczotkowanie i mycie w gorącej wodzie. Noszenie ciasnych nakryć głowy też naszym włosom sprzyjać nie będzie, bo zaburza prawidłową cyrkulację powietrza.

Zupełnie odrębnym typem włosów są te z łupieżem. Łupież to dolegliwość, wynikającym z zaburzeń w naturalnym procesie odnowy naskórka. W tym wypadku warto używać specjalistycznych kosmetyków - będą zapobiegać grzybicom i nie pozwolą na rozwój bakterii. Jeśli schorzenie okaże się nie poddawać specjalistycznym kosmetykom, polecamy skontaktować się z dermatologiem, który fachowo oceni i zaplanuje proces leczniczy.

Wybrane produkty do pielęgnacji włosów:

Garnier Ultra Doux Sekrety Prowansji Oliwka i rozmaryn Odżywka do włosów 200 ml

Matrix Biolage Hydrasource Mgiełka do włosów 125 ml

Loreal Pro-Keratin Refill Keratynowa odżywka do włosów zniszczonych 150 ml

Bioderma Node K - Szampon Przeciwłupieżowy 150 Ml

Aubrey Lecznicza odżywka do włosów bez spłukiwania z ekstraktem z paproci Kalawalla 118 ml

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto