Twardogóra pozyskała 9 milionów zł na rewitalizację pałacu w Goszczu!

Beata Hadas-Haustein
Fot. Archiwum Twardogóry
Udostępnij:
Burmistrz Twardogóry Paweł Czulińki poinformował dzisiaj, że Gmina Twardogóra otrzymała aż 9 milionów złotych na prace rewitalizacyjne pałacu w Goszczu!

– To przełom! Najwyższa dotacja w historii Gminy, jaką otrzymaliśmy kiedykolwiek na rzecz jakiegokolwiek obiektu zabytkowego – poinformował przed paroma minutami burmistrz na Facebooku.

– Był styczeń, kiedy zaczynaliśmy praktycznie od zera, bazując na dawnych koncepcjach. Mieliśmy tylko 45 dni na przygotowanie kompletnego projektu budowlanego dla zabytku tej rangi, wykonanie niezbędnych badań, kosztorysów i zredagowanie obszernego, wielowątkowego wniosku o dofinansowanie, planów wydarzeń i działań. Lekko ponad tysiąc stron dokumentacji – relacjonował prace przed złożeniem wniosku. – Wtedy niedorzecznym i wariackim pomysłem było podjąć się tego wyzwania! Dziś możemy powiedzieć - warto było - mamy to! Dziś cieszę się niesamowicie ze wszystkimi mieszkańcami, ale i osobami, które odwiedzały ruiny, i którym los kompleksu pałacowo-parkowego w Goszczu nie jest obojętny. Dziękuję wszystkim, którzy niejednokrotnie przez lata podnosili problem ruin, wnioskowali o działania, sami na co dzień aranżowali prace społeczne przy obiekcie. Dziękuję szczególnie tym osobom, które podczas procesu projektowego wzięły osobisty udział w konsultacjach.

Burmistrz informował: – Do konkursu złożono 224 wnioski, na łączną wartość ponad 2,88 miliardów zł. Decyzją Ministerstra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego dofinansowanie otrzymało 20 projektów w kraju, a wśród nich Gmina Twardogóra z goszczańskim projektem. Osób, które uwierzyły w ten projekt, i wspierały nas od samego początku, było wiele.

– Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do pracy na rzecz tego projektu, a w szczególności za ogromne wsparcie, zaangażowanie i determinację: Barbarze Nowak-Obelindzie – Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Danielowi Gibskiemu – Zastępcy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także wszystkim pozostałym współpracownikom z ramienia DWKZ włączonym do projektu – napisał Paweł Czuliński. – Dziękuję za duże zainteresowanie pałacem, właściwie od pierwszej wizyty w Goszczu, Agnieszce Soin – posłance na Sejm RP. Dziękuję radnym Rady Miejskiej, którzy poprali pomysł i podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej zdecydowali o podjęciu tego wyzwania poprzez zabezpieczenie środków na przygotowanie dokumentacji i wkład własny Gminy do tego projektu. Zabezpieczone zostało w budżecie w sumie około 1,5 miliona złotych na uzupełnienie dotacji, co ostatecznie umożliwiło aplikowanie o środki. Dziękuję moim współpracownikom z twardogórskiego magistratu, którzy z błyskiem w oku podjęli rękawice, a później pod ogromną presją czasu i problemów wykazali się niesamowitą pracą i profesjonalizmem.

W szczególności burmistrz dziękuje

  • Pani Annie Lorek – kierowniczce referatu funduszy, promocji i rozwoju
  • Panu Aleksandrowi Królowi – kierownikowi referatu infrastruktury technicznej
  • Pani Klaudii Rokickiej – inspektorowi ds. funduszy, promocji i rozwoju
  • Pani Luizie Marcak – inspektorowi ds. komunikacji społecznej i międzynarodowej
  • Panu Tomaszowi Myczkowskiemu i jego zespołowi projektantów – autorowi projektu budowlanego – za podjęcie się i skuteczne zrealizowanie tego projektu w niemal niewykonalnym terminie – napisał burmistrz
  • Firmie Progress Consulting sp. z o.o. za fachową pomoc i doradztwo przy pracach nad wnioskiem o dofinansowanie, intensywną, bieżącą współpracę, co przekuło się na sukces tego projektu

– Duży krok za nami! Dużo trudnej, ale inspirującej pracy przed nami! Będę informował o postępach. Pozdrawiam, miłej niedzieli! – zakończył tego optymistycznego posta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wolontariusze Kultury. Ukraińscy filmowcy pomagają ofiarom wojny

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie