Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Książki świetnie czują się na Dworcu Głównym PKP (ZOBACZ)

Małgorzata Matuszewska
Targi książki – Wrocławskie Targi Dobrych Książek mają się świetnie
Targi książki – Wrocławskie Targi Dobrych Książek mają się świetnie Targi Książki/Wrocławskie Targi Dobrych Książek/Andrzej Solnica
Targi Książki, czyli 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, skończyły się w niedzielne (7 grudnia) popołudnie na Dworcu Głównym PKP.

W miarę zbliżania się sobotnich odwiedzin św. Mikołaja, tłum czytelników na Dworcu Głównym PKP gęstniał. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, na pierwszym piętrze dworca, zostały zorganizowane drugi raz. Miejsce sprawdza się znakomicie, przez cztery dni Targi odwiedziło 35 tysięcy ludzi, o 5 tysięcy więcej, niż w zeszłym roku.

Targi książki jak magnes

W sobotnie (6 grudnia) popołudnie jedną z sal spotkań zajęli czytelnicy w różnym wieku (od nastolatków, po dojrzałe osoby). To wielbiciele prozy Olgi Tokarczuk, której Księgi Jakubowe niedawno opublikowało Wydawnictwo Literackie. Monumentalne dzieło (aż 912 stron), wyróżnione przez jurorów w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry, niektórzy z siedzących na krzesłach i podłodze (miejsc na siedziskach zabrakło już przed spotkaniem), zdążyli przeczytać do końca. Wybitna pisarka w Księgach Jakubowych zajęła się XVIII-wieczną historią Żyda Jakuba Franka i stworzoną przez niego sektą. Praca nad książką zajęła jej ponad sześć lat, a wysiłek pisarki nie poszedł na marne – powstała fascynująca opowieść o ówczesnych ludziach. – To była trudna historia – opowiadała Olga Tokarczuk. – Dla Żydów Jakub Frank był zdrajcą, przechrzcił się i oddawał dziwnym rytuałom. Niewiele osób pamięta, że – choć przeszedł na katolicyzm – przez 13 lat był internowany na Jasnej Górze, w samym sercu polskiego katolicyzmu, a ojcowie paulini czerpali korzyści z jego obecności – opowiadała. Olga Tokarczuk zgłębiła mnóstwo historycznych wątków, podała je w formie powieściowej, a nie dokumentalnej. Na spotkaniu opowiedziała m.in. o zapisanych w pamiętnikach magnata „zabawach” Hieronima Floriana Radziwiłła, który – by urozmaicić polowania – do dzików przywiązywał koty, po czym ruszał ze świtą na polowanie.
– Pierwsi translatorzy pracują już nad tłumaczeniami książki – powiedziała Olga Tokarczuk. A zapytana o źródła i przypisy, powiedziała, że powieść nie potrzebuje przypisów, a ogromna bibliografia to kilkaset pozycji. Na targach gościło ok. stu autorów. Do Wrocławia przyjechał – choć tylko podpisywał książkę, a szkoda, bo zapewne wielu wrocławian posłuchałoby z ciekawością powojennych historii – Piotr Adamczyk, autor Domu tęsknot, powieści osadzonej m.in. na wrocławskich, powojennych Krzykach, gdzie także mieszkał autor.
Janusz Majewski, znakomity reżyser (m.in. Sprawy Gorgonowej, Zaklętych rewirów, Zazdrości i medycyny, Małej matury 1947), wydał ostatnio znakomitą książkę Glacier Express 9.15, podpisywał nie tylko najnowszą publikację, ale też starsze: Małą maturę, Exhibicjonistę, Siedlisko, Zima w Siedlisku. Przyjechała też Mariola Pryzwan, autorka znakomitego tomu Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach, a także Anna German. Tańcząca Eurydyka i Anna Jantar we wspomnieniach. Targi to świetna impreza nie tylko dla czytelników – Mariola Pryzwan powiedziała nam, że w wolnej chwili wybierze się na spacer po Wrocławiu, śladami Anny German. Nie zabrakło zabaw dla najmłodszych czytelników – to dla nich zorganizowano przeróżne warsztaty (m.in. Jak powstaje książka?).
Dworcową przestrzeń chwaliła Anna Maria Kowalska, prawniczka z Kostrzyna nad Odrą, która na targi przyjechała drugi raz, a na dworzec pierwszy. – Nie było ścisku, książki kupowało się wygodnie. Na stoiskach znalazłam mnóstwo świetnych książek historycznych, publikacji o powstaniu warszawskim i wierszy. Kupiłam m.in. Antologię poetów najbliższych w opracowaniu Krzysztofa Boczkowskiego – powiedziała nam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto