Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczaniec. Po raz 18. w kościele pw. św. Anny w Szczańcu na Koncercie Kolęd i Pastorałek rozbrzmiewały piękne i zapomniane polskie pieśni

Redakcja
W Szczańcu tradycja nie zanika
W Szczańcu tradycja nie zanika archiwum prywatne
Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu przy współudziale proboszcza parafii pw. św. Anny, wójta gminy oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Szczanieckiej „Osoria” jest organizatorem corocznych Koncertów Kolęd i Pastorałek. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz 18. Spotkało się 12 zespołów, by kolędując oddać cześć nowo narodzonemu Jezusowi.

Aż 12 zespołów i 220 osób wystąpiło na kolędnicy w Szczańcu

Koncert służy popularyzacji pięknych, zapomnianych polskich kolęd i pastorałek, stwarza też okazję do zaprezentowania słuchaczom nowych utworów, których nie usłyszymy w domu lub podczas liturgii w kościele.

19 stycznia w kościele pw. św. Anny w Szczańcu odbył się kolejny już XVIII Koncert Kolęd i Pastorałek. Spotkało się 12 zespołów , by kolędując oddać cześć nowo narodzonemu Jezusowi. Gospodarz parafii ksiądz Krzysztof Oleszkiewicz rozpoczął uroczystość modlitwą oraz wspólnym wykonaniem kolęd. Następnie Marta Napierała, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu przywitała przybyłe na koncert zespoły, zaproszonych gości i wszystkich obecnych. Koncert prowadziła Aldona Pokrywczyńska.

Jako pierwsi wystąpili młodzi lokalni artyści: zespół instrumentalny z Ogniska Muzycznego działającego przy CKiB, podopieczni Zdzisława Dziekana Schola parafii pw. św. Anny w Szczańcu, którą prowadzi Aldona Pokrywczyńska

Następnie zaprezentowały się zespoły: Chór STEFANIA z Radoszyna, Chór CANTARE z Gorzowa Wlkp., Zespół DĄBROWSZCZANKA z Dąbrówki Wlkp., KARGOWIACY z Kargowej, WESOŁA FERAJNA ze Zbąszynia, RETRO ze Świebodzina, BŁĘKIT z Ołoboku, PODRZEWIANKA z Podrzewia k/Szamotuł, ALE BABKI z Piesek k/Międzyrzecza oraz gospodarz koncertu zespół OSORIA ze Szczańca.

Repertuar prezentowany przez poszczególne zespoły był bardzo bardzo bogaty i różnorodny. - Usłyszeliśmy kilka popularnych kolęd w nowych aranżacjach, ale przede wszystkim prezentowane były kolędy bardzo stare, a także kolędy regionalne jak np. kolędy prezentowane przez Zespół PODRZEWIANKA z Podrzewia(gmina Duszniki, powiat szamotulski), który po raz pierwszy wystąpił podczas szczanieckiej kolędnicy - relacjonuje Teresa Starzyńska, prezes Stowarzyszenia Miłosników Ziemi Szczanieckiej Osoria.

Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez wszystkie zespoły kolędy pt. „Życzenia dla Polski - Szczęść Boże Polsko droga..”, kolędy współczesnej, która powstała wśród Polonii w Chicago.

Ogółem w koncercie wystąpiło ponad 220 osób. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane i utrwalone, będzie tez prezentowane na antenie Radia Zachód.

Druga część karnawałowego spotkania zespołów śpiewaczych odbyła się w auli szkoły podstawowej, gdzie przy ciepłym posiłku oraz znakomitych ciastach przygotowanych przez panie z zespołu śpiewaczego „Osoria” podsumowano udany wieczór.

W podziękowaniu za udział w kolędnicy wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe upominki oraz dyplomy ufundowane przez organizatorów.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnej organizacji XVIII Koncertu Kolęd i Pastorałek w Szczańcu. - Tylko dzięki zaangażowaniu tak wielu życzliwych osób całe wydarzenie można uznać za wyjątkowo udane - podsumowała T. Starzyńska.

Trwa głosowanie...

Czy znasz kolędy i pastorałki?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Podhalańczycy brawurowo zagrali kolędy i pastorałki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto