Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szabatowy kugel z ziemniaków

Krzysztof Kucharski
Jeśli nic mi nie pokrzyżuje planów, będzie to moja siódma albo ósma szabatowa kolacja. Wiem, że to żaden rekord, bo szabatów jest każdego roku przeważnie pięćdziesiąt dwa. Uczestniczyłem w nich zawsze z okazji wrocławskich Festiwali Kultury Żydowskiej SIMCHA.

Jego trzynastą edycję otworzy jutro (niedziela) koncert wiedeńskiego kantora Samuela Barzila, organisty Piotra Rojka oraz chóru synagogi Pod Białym Bocianem pod batutą Stanisława Rybarczyka, inicjatora i dyrektora artystycznego festiwalu. Po programowe szczegóły odsyłam wszystkich na stronę: www. simcha.art.pl. Jedno jeszcze dodam, bo wiąże się z tym miejscem w gazecie - gwiazdą będzie Malka Kafka, gospodyni kulinarnego programu telewizyjnego "Koszer Macher".

Te moje wspomniane wyżej szabatowe kolacje "zbierałem" przez dwanaście lat. W tym roku mogę swój "dorobek" smakowy w owej wąskiej specjalizacji powiększyć na kolejnej kolacji, która odbędzie się 3 czerwca o godzinie 19.00. Razem z prawie dwustu osobami możemy się spotkać przy stole pod namiotem obok synagogi Pod Białym Bocianem. Jeśli ktoś miałby ochotę naprawdę na kulinarną ucztę, powinien jak najszybciej wykupić bilet (120 zł) w hotelu Orbis Wrocław albo w Centrum Informacji Żydowskiej.

Całego, bogatego jadłospisu Państwu nie przytoczę, ale daję słowo, że będą prawie wszystkie klasyki kuchni żydowskiej: poczynając od oryginalnej chałki, kawioru po żydowsku, czulentu, koszernego wina i wódki. Te specjały przygotują znawcy zawiłości koszernej kuchni żydowskiej oraz kucharze restauracji hotelu Orbis Wrocław pod wodzą znanego mistrza Tadeusza Hupy.

Znajdzie się też w menu potrawa prosta, ale łączące różne narodowe tradycje. Mam na myśli szabatowy kugel z ziemniaków.

Ziemniaczany kugel, którego będziemy mogli spróbować, jest daniem szalenie prostym. Zresztą sami się Państwo przekonacie!

Obieramy 1,5 kg ziemniaków i razem z czterema dużymi cebulami ścieramy na tarce o najmniejszych otworach. Odciskamy na sicie. Białka z trzech jajek ubijamy na sztywną pianę. Pięć płatków macy drobno kruszymy i mieszamy z trzema żółtkami, solą i pieprzem do smaku. Wszystko dodajemy do masy ziemniaczanej, dokładnie mieszamy i wylewamy do tortownicy wysmarowanej dobrym olejem. Przykrywamy folią i pieczemy przez godzinę. Kwadrans przed końcem zdejmujemy folię, by kugel się trochę zrumienił.

Może on być samodzielnym daniem, ale też znakomitym dodatkiem do mięs w różnych sosach.
W kuchni litewskiej bardzo popularna jest, podobnie serwowana jak żydowski kugel - babka ziemniaczana nazywana nomen omen - kugelis. Czym się różni od kugla? Litwini do ziemniaków dodają jeszcze pokrojony w kostkę boczek, zrumieniony razem z cebulą, i czosnek. Jako samodzielne danie serwują z sosem ze skwarek zmieszanym ze śmietaną.

Nasze Podlasie słynie z ziemniaczanych babek i ziemniaczanej kiszki. Do przepisu litewskiego gospodynie z Podlasia dodają jeszcze świeżo posiekany majeranek. Tak właśnie te kulinarne smaki łamią wszystkie granice…

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto