Sycowscy radni uchwalili program wspierania uzdolnionych uczniów. Jest więcej kasy na stypendia!

Beata Hadas
Beata Hadas
Projekty uchwał w sprawie stypendiów zaprezentowała dyrektor Centrum Usług Wspólnych w sycowskim magistracie Monika Zobek-Dubicka
Projekty uchwał w sprawie stypendiów zaprezentowała dyrektor Centrum Usług Wspólnych w sycowskim magistracie Monika Zobek-Dubicka Fot. Beata Hadas
Sycowscy radni podjęli 30 kwietnia dwie ważne uchwały, m.in. w sprawie określenia szczegółowych warunków, form i trybu przyznawania stypendiów dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych pobierających naukę na terenie Gminy Syców. Pula pieniędzy na stypendia znacząco wzrosła.

Druga uchwała jest w sprawie przyjęcia „Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych pobierających naukę na terenie Gminy Syców". Ma ona na celu wspieranie uczniów, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu uzyskują wysokie osiągnięcia, chcą się rozwijać i posiadają wizję celów, jakie chcą osiągnąć. Przyjęcie programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży przyczyni się w szczególności do wzrostu liczby laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych, zawodów sportowych lub konkursów artystycznych, a także do wzrostu motywacji uczniów do udziału w tych przedsięwzięciach - czytamy w uzasadnieniu.

Podniesiono kwotę przeznaczoną na ten cel z 6 tys. zł do 20 tys. zł, ponadto programem objęte będą wszystkie zdolne dzieci, a nie, jak dotychczas - tylko absolwenci.

Dalej w uzasadnieniu podjętej uchwały czytamy: – Rada Miejska pragnie motywować uczniów do rozwoju i wzrostu aspiracji m.in. poprzez przyznawanie stypendiów. Grono stypendystów będzie stanowić pozytywny wzorzec dla wszystkich uczniów oraz będzie wzmacniać poczucie własnej wartości w społeczności naszej gminy. Promowanie uczniów zdolnych w obecnym stanie prawnym możliwe jest poprzez przyjęcie lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.

Cele programu:

 • nagradzanie i promowanie uczniów szczególnie uzdolnionych;
 • motywowanie uczniów do ciągłego pogłębiania wiedzy, podejmowania działań mających na celu odkrycie własnych uzdolnień oraz do ciągłej pracy nad rozwijaniem talentów;
 • promowanie pozytywnych wzorców wśród społeczności uczniowskiej;
 • popularyzowanie w środowisku lokalnym uczniów uzdolnionych, ich szkół; nauczycieli –opiekunów;
 • zwiększenie aspiracji edukacyjnych i aktywności uczniów;
 • zachęcanie uczniów do brania udziału w konkursach i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim;
 • promocja Gminy Syców jako gminy przyjaznej uczniom rozwijającym swoje uzdolnienia.

Sposób realizacji programu:

Formą realizacji Programu jest przyznane stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Syców za:

 • bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu;
 • wybitne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, sportowych lub artystycznych.

Adresatami programu są:
Uczniowie szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Syców.

Finansowanie programu:
Realizacja lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych pobierających naukę na terenie Gminy Syców, odbywać się będzie w oparciu o środki finansowe pochodzące z budżetu Gminy Syców.

Spodziewane efekty:

 • wzrost aktywności edukacyjnej uczniów;
 • możliwość indywidualnego rozwoju ucznia;
 • wzrost liczby laureatów i finalistów konkursów, olimpiad przedmiotowych lub sportowych;
 • promocja Gminy Syców.

Uchwała w sprawie przyznawania stypendiów

Radni podjęli też uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków, form i trybu przyznawania stypendiów dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych pobierających naukę na terenie Gminy Syców.

Do ubiegania się o stypendium Burmistrza Sycowa dla uzdolnionych uczniów uprawnieni są, zgodnie z tą uchwałą, uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i pobierających naukę na terenie Gminy Syców.

Ustalono następujące rodzaje stypendiów:

Dla najlepszego ucznia danej szkoły podstawowej pobierającego naukę na terenie Gminy Syców w danym roku szkolnym, który spełnił łącznie następujące warunki:

 • uzyskał wzorową ocenę z zachowania,
 • uzyskał w szkole najwyższą średnia ocen na świadectwie.

Za szczególne osiągnięcia w nauce, które przysługuje uczniom spełniającym łącznie następujące warunki:

 • uzyskali tytuł laureata wojewódzkiego konkursu, olimpiady przedmiotowej lub zostali finalistami ogólnopolskich konkursów, olimpiad przedmiotowych organizowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r. Nr 13, poz. 125 ze zm.),
 • uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania,
 • uzyskali ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen nie niższą niż 4,5;

Za szczególne osiągnięcia w działalności artystycznej lub interdyscyplinarnej, które przysługuje uczniom spełniającym łącznie następujące warunki:

 • uzyskali tytuł laureata wojewódzkiego konkursu artystycznego lub interdyscyplinarnego, lub zostali finalistami ogólnopolskiego konkursu artystycznego lub interdyscyplinarnego organizowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r. Nr 13, poz. 125 ze zm.), lub uzyskali tytuł laureata innego wojewódzkiego lub ogólnopolskiego konkursu artystycznego lub interdyscyplinarnego, pod warunkiem, że był to konkurs co najmniej dwuetapowy (nie licząc etapu szkolnego),
 • uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania,
 • uzyskali ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych oceny pozytywne.

Za szczególne osiągnięcia w sporcie, które przysługuje uczniom spełniającym łącznie następujące warunki:

 • zdobyli I, II lub III miejsce w ogólnopolskich zawodach sportowych, wygrali eliminacje wojewódzkie lub zdobyli I, II lub III miejsce w finale strefy wrocławskiej w ramach zawodów sportowych organizowanych wyłącznie przez szkolne związki sportowe,
 • uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania,
 • uzyskali ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych oceny pozytywne.

Warunkiem ubiegania się o stypendium jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami potwierdzonymi za zgodność z oryginałem. Do złożenia wniosku o stypendium uprawnieni są: dyrektor szkoły podstawowej dla najlepszego absolwenta, rodzic ucznia, opiekun prawny ucznia a także wychowawca lub inny nauczyciel za zgodą rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia. Za osiągnięcia zdobyte zespołowo wniosek jest składany dla każdego uczestnika tego zespołu odrębnie.

Terminy składania wnisoku o stypendium
Dla uczniów kończących szkołę, nie później niż na siedem dni przed zakończeniem zajęć dydaktycznych w Biurze Podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie, a dla uczniów pozostałych klas do 30 czerwca każdego roku. Do wniosku należy załączyć: kserokopię świadectwa szkolnego, potwierdzonego za zgodność z oryginałem przez pracownika szkoły; kserokopię stosownego dokumentu potwierdzającego osiągnięcia (np. kopia dyplomu), potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracownika szkoły.

Wniosek o przyznanie stypendium pozostanie bez rozpatrzenia jeżeli: nie spełnia wymogów formalnych, tj. wniosek nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, został wypełniony nieprawidłowo, niekompletnie lub nie załączono niezbędnych dokumentów, potwierdzających spełnienie wymaganych kryteriów do uzyskania stypendium; brak jest merytorycznego uzasadnienia przyznania stypendium, tj. uczeń nie spełnia warunków określonych w niniejszej uchwale; został złożony po terminie.

Wnioski rozpatruje Burmistrz Miasta i Gminy Syców, ustalając liczbę stypendiów oraz ich wysokość na dany rok szkolny stosownie do środków zaplanowanych na ten cel w budżecie miasta. Informacje o przyznaniu stypendium przekazywane będą uczniom kończącym szkołę – w dniu zakończenia zajęć dydaktycznych; uczniom pozostałych klas – w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Stypendium jest przyznawane jednorazowo, posiada charakter motywacyjny i wypłacane jest na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

– Ustanowienie stypendiów dla uzdolnionych uczniów jest dostrzeżeniem sukcesów uczniów oraz zachęceniem do osiągania wysokich wyników w nauce i dalszego rozwoju osobistego - uzasadniają autorzy uchwały. – Uzdolnieni uczniowie, oprócz uzyskania wysokich wyników w nauce, rozwijają swoje umiejętności i poszerzają wiedzę poprzez udział w konkursach i olimpiadach promując jednocześnie w ten sposób gminę Syców.

Źródłem pokrycia wydatków związanych ze stypendiami jest budżet Centrum Usług Wspólnych w Sycowie.
Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3