Syców: Segregacja odpadów to same korzyści. Również finansowe

Dawid SamulskiZaktualizowano 
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została znowelizowana. Zmiany, które weszły w życie 1.02.2015 r., wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i, co najważniejsze, doprecyzowują przepisy dotyczące selektywnego zbierania odpadów.

I tak na przykład, od maja 2015 r. zakres usług komunalnych poszerzony zostanie o odpady zielone, czyli trawę, drobne gałęzie i liście. Ich odbiór w gminie Syców odbywać się będzie w systemie workowym o kolorze brązowym.

Co się zmieniło
Zmiany znoszą też obowiązek składania deklaracji przez właściciela nieruchomości w przypadku zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określają minimalną częstotliwość odbierania odpadów komunalnych przez gminę, czy też wskazują maksymalną stawkę opłaty za odpady komunalne, która uzależniona będzie od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem, publikowanego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Inna ważna zmiana porusza również kwestię nadpłat. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Jeżeli z jakiegoś powodu złożysz korektę deklaracji za poprzednie miesiące (np. umniejszającą ilość osób z powodu śmierci, zmiany miejsca zamieszkiwania itp.), a usługa odbioru odpadów była wykonywana, choć Twoją nieruchomość zamieszkiwała mniejsza liczba osób, nadpłata na Twoim koncie nie zostanie stwierdzona. Opłatę w niższym wymiarze będziesz uiszczał dopiero od miesiąca, w którym zgłosisz zmianę w deklaracji. O tym, że usługa nie była wykonywana, może być mowa wyłącznie w sytuacji, gdy w nieruchomości nikt nie przebywał i nie były wystawiane pojemniki z odpadami komunalnymi.
Ponadto ustawa wprowadza wyższą, bo aż do dwukrotności opłaty podstawowej, opłatę za odpady, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Choćby z tego względu warto segregować. Dlaczego jeszcze?
Wszyscy wytwarzamy odpady, więc musimy pamiętać, że ich selekcja i zbiórka są naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia zaangażowania nasz wszystkich. Największe korzyści, jakie płyną z segregacji odpadów, to przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów, jakie trafiają na składowiska, to czyste miejsca, w których obracamy się i żyjemy.

Korzyści z segregacji

- Mniejsza ilość oraz szkodliwość odpadów trafiających na składowisko.
- Selektywna zbiórka jest źródłem surowców wtórnych, których ponowne przetworzenie wymaga najczęściej mniejszego nakładu materiałów i energii, niż w przypadku produkcji z surowców.
- W przyrodzie papierowa chusteczka rozkłada się przez 3 miesiące, zapałka przez 6 miesięcy, guma do żucia przez 5 lat, puszka przez 200 lat, a plastikowa butelka przez 100 do 1000 lat. Gdyby tak posegregowane butelki i puszki ponownie przetworzyć, wówczas z 27 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru, z 19 000 puszek po konserwach 1 samochód, a z 670 puszek po napojach gazowanych – 1 rower.
- Selektywna zbiórka makulatury ogranicza zużycie energii, wody i zanieczyszczenia powietrza, a tym samym chroni lasy. Wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje ścięcie 17 drzew. Ze 100 ton makulatury wyprodukować można 90 ton papieru.
- Odzyskując szkło tylko z 1 butelki można zaoszczędzić tyle energii, ile zużyłaby 100-watowa żarówka świecąca bez przerwy 4 godziny. Szkło nie ulega rozkładowi i może być wykorzystane nieograniczoną ilość razy.
Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Co to oznacza dla mieszkańca?

Co „rewolucja śmieciowa” oznacza dla statystycznego mieszkańca gminy Syców?
Po pierwsze - jest wolny od wszelkich umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina.
Po drugie - nie musi się już martwić, co zrobić ze starą pralką, zniszczoną szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami.
Po trzecie - każdy, kto selekcjonuje odpady, robi to nie tylko z korzyścią dla środowiska, ale również dla siebie. Za selektywną zbiórkę pobierane są niższe opłaty.
Nowe przepisy są gwarancją skuteczniejszej walki z dzikimi wysypiskami, ponieważ dzięki równej stawce za odbiór odpadów nikomu nie opłaca się już podrzucać śmieci do lasu czy przydrożnego rowu. Zniknął też powód, żeby śmieci pozbywać się poprzez spalanie w domowych piecach, co jednak nadal stanowi duży problem.
Należy także pamiętać, że opłata za gospodarowanie odpadami podlega przepisom ordynacji podatkowej, co oznacza, że wobec niepłacących będą wyciągane takie same konsekwencje - jak w przypadku niepłacenia podatku od nieruchomości.

OD MAJA ODPADY ZIELONE

Worki należy wystawić przed dom w dniu odbioru, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych (od maja do końca października każdego roku). Worki na odpady zielone otrzymasz od firmy odbierającej odpady komunalne. Za każdy odebrany worek z nagromadzonymi odpadami zielonymi, dostaniesz nowy. Dodatkowe worki odbierzesz w siedzibie firmy odbierającej odpady. Poza terminami ustalonymi w harmonogramie, mieszkańcy gminy Syców mogą oddawać worki z odpadami zielonymi do Punktu Zbiórki Odpadów Zielonych (bez dodatkowych opłat). Rozszerzenie zakresu usług o odbiór odpadów zielonych nie zmienia dotychczasowej opłaty miesięcznej za wywóz odpadów.

CO, GDZIE WRZUCAMY

Worek żółty:Zgniecione plastikowe opakowania po napojach i olejach spożywczych, butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki i i reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, zgniecione plastikowe opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku i sokach, puszki po konserwach, zgniecione puszki aluminiowe i z blachy stalowej, garnki, metalowe narzędzia, druty i rury, folie aluminiowe, pokrywki ze słoików, kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe nakrętki, drobny złom żelazny i metale kolorowe (spinacze, zszywki).
Nie wrzucamy: pampersów, zużytych artykułów higienicznych, butelek po olejach silnikowych i płynach chłodniczych, opakowań po farbach, sprzętu TV i AGD.

Worek niebieski: Gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, koperty i książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka papierowe i tekturowe, tekturę.
Nie wrzucamy: tłustego i zabrudzonego papieru, pojemników styropianowych.

Worek zielony: Bezbarwne i kolorowe butelki, słoiki po napojach i żywności, bezbarwne i kolorowe butelki i słoiki po napojach alkoholowych, bezbarwne i kolorowe szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy: szklanych talerzy, porcelany, ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych, reflektorów, szkła ognioodpornego, doniczek, ekranów i lamp telewizyjnych.

Worek brązowy: Trawa, liście, rozdrobnione gałęzie.
Nie wrzucamy: resztek żywności, odpadków kuchennych, popiołu drzewnego, kwiatów, niedopałków, ziemi.

A GDZIE ZMIESZANE?
Resztki pożywienia, tłusty i zabrudzony papier, pampersy i zużyte artykuły higieniczne, ceramika i porcelana, szkło kryształowe, zimny popiół i żużel – to niedające się posegregować zmieszane odpady komunalne, które wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

Przeterminowane leki należy oddawać do specjalnych pojemników,
które znajdują się w aptekach oraz w Urzędzie Miasta i Gminy Syców

CO W PSZOK-u?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje nieodpłatnie: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, chemikalia i opakowania po nich, odpady zielone (trawa, iście), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i opakowania szklane po lekach, opakowania z drewna, zużyte opony, zużyte oleje silnikowe i przekładniowe, filtry olejowe i paliwowe z samochodów osobowych, odpady budowlane i rozbiórkowe do 1 m sześc. z nieruchomości lub lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym rocznie, papier i tekturę, szkło bezbarwne i kolorowe, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, opakowania z metali lub drobnych części metalowych, inne niebezpieczne odpady komunalne, żużel i popiół, odpady biodegradowalne, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

PSZOK znajduje się na terenie Sycowskiej Gospodarki Komunalnej (Syców, ul. Wrocławska 8). Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, czwartek, piątek - od godz. 9 do 15, wtorek - od godz.12 do 18, sobota - od godz. 9 do 14.

PRZYJDŹ, ZADAJ PYTANIE

Nowelizacja ustawy wprowadza jeszcze szereg innych zmian. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w Referacie Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, pok. 1A, pod tel. 62 785 51 27, lub adresem mailowym: gospodarkaodpadami@sycow.pl

Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Sycowie:
– prowadzi komunikację w postaci usługi wiadomości SMS, polegającą na wysyłaniu informacji o terminach płatności oraz innych powiadomień w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Osoby zainteresowane korzystaniem z powyższej formy komunikacji wszelkie formalności załatwią w pokoju 1A tutejszego magistratu (Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska), gdzie dokonają aktualizacji numeru telefonu komórkowego.
– drukuje blankiety wpłat opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na kolejne miesiące.
– przyjmuje korekty deklaracji w przypadku zmiany ilości osób zamieszkałych na nieruchomości (należy je zgłaszać w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany).

polecane: 60 Sekund Biznesu: Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3