Syców: Niejasny komunikat burmistrza. Przystanek nie tak prędko pojawi się na dworcu PKS

Beata Hadas
W tym miejscu miał powstać przystanek już we wrześniu 2018 roku. Nie powstał. Fot, Archiwum
Przy pl. Królowej Jadwigi, a więc w centrum Sycowa, powstanie przystanek autobusowy dla prywatnych przewoźników – informował urząd w lipcu 2018 roku. Do dzisiaj pomysłu nie zrealizowano. Natomiast burmistrz Sycowa Dariusz Maniak na swoim profilu na FB poinformował, że „odpowiadając na potrzeby mieszkańców Gmina Syców od 1 grudnia 2019 r. udostępnia do bezpłatnego korzystania z przystanku na dworcu PKS w ramach obsługi wsiadania i wysiadania pasażerów". Zdanie enigmatyczne, z którego można mylnie wywnioskować, że od 1 grudnia mieszkańcy otrzymali prezent na mikołaja - i mogą w tym miejscu korzystać z komunikacji autobusowej.

Jedna z internautek napisała na profilu burmistrza na FB wprost: „Pięknie dziękujemy za wszczęcie tej sprawy, wspaniały prezent na Mikołaja". Czy jednak rzeczywiście można mówić o „prezencie" na mikołaja? Raczej nie.

Po pierwsze, burmistrz jest od pracy na rzecz społeczności a nie rozdawania prezentów. Przypomnijmy, jakie są kompetencje burmistrza. Przede wszystkim wykonuje on uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Do zadań burmistrza należy w szczególności: przygotowywanie projektów uchwał rady gminy, określanie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowanie mieniem komunalnym, wykonywanie budżetu, zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. W realizacji zadań własnych gminy burmistrz podlega wyłącznie radzie gminy, kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

Po drugie, zanim możliwe będzie korzystanie z tego miejsca, może minąć kilka miesięcy, gdyż przewoźnicy muszą wystąpić do odpowiednich instytucji z wnioskami o zatwierdzenie nowej sieci przystanków, a całość musi poprzedzić uchwała Rady Miejskiej. Takie są przepisy.

W imieniu grupy 300 mieszkańców naszego miasta, głównie starszych osób, które podróżują autobusami do lekarza w Oleśnicy czy Wrocławiu, do burmistrza udała się jedna z pań z prośbą o ustanowienie przystanku autobusowego w pobliżu centrum Sycowa. – Zarówno rano, jak i wieczorem strach jest wracać do domu z przystanków bardzo oddalonych od domu – tłumaczą nam ludzie mieszkający w okolicach centrum miasta.

Dlatego pojawiła się petycja do burmistrza Sycowa, by Rada Miejska podjęła uchwałę o lokalizacji przystanku przy drodze gminnej. Mówiono, że taki miał pojawić się już we wrześniu ub. roku, jeszcze za kadencji burmistrza Sławomira Kapicy. Niestety, burmistrz nie dotrzymał obietnicy, a nowo wybranemu działania w kwestii uzgodnienia lokalizacji zajęły aż pół roku.

Podobno w sprawie lokalizacji przy Królowej Jadwigi kłody pod nogi rzucał konserwator. Dariusz Maniak poinformował, że ponad pół roku trwał proces negocjacji przejęcia w formie dzierżawy części peronu dawnego dworca PKS, którego właścicielem jest dziś firma Lech-Pol. Urząd jest też w kontakcie z przewoźnikami, którzy wyrazili chęć korzystania z nowego przystanku. – Jednak procedura zmiany rozkładu jazdy trwa nawet do 3 miesięcy – dodał burmistrz. – Odpowiadając na potrzeby mieszkańców gmina Syców od 1 grudnia 2019 r. udostępnia do bezpłatnego korzystania z przystanku na dworcu PKS w ramach obsługi wsiadania i wysiadania pasażerów – taki komunikat zamieścił na Facebooku burmistrz godzinę po tym, jak zadaliśmy mu drogą mailową pytanie o tę sprawę.

Z problemem pojawili się u niego głównie starsi ludzie, którzy nie mają dostępu do internetu. Od jednej z mieszkanek usłyszeliśmy, że burmistrz nie odpowiadał na jej wniosek o informację w tej sprawie i musiała nie jeden raz interweniować, przy okazji wyrażając swoje niezadowolenie z nieskuteczności jego rządów.

W tej sprawie nie ma jednak ani uchwały Rady Miasta, a co za tym idzie – przewoźnik nie posiada stosownych zezwoleń i uzgodnień z Urzędami Marszałkowskimi trzech województw. Zatem – jak to określił przewoźnik – są to ruchy pozorowane. Pojawiła się propozycja, by zamiast wydawania 5 tys. zł na rok na dzierżawę przystanku na PKS-ie – ustawić wiatę poliwęglanową, ławeczkę i kosze przy ul. Ks. Gorczycy. Projekt znajduje się w urzędzie od dekady - przewoźnik ponformował w komentarzu pod postem burmistrza.

Niejasności w komunikacie burmistrza

Niejasno sformułowany komunikat burmistrza spowodował, że internauci dopytywali o szczegóły informacji. Jeden z nich zadał ważne pytanie: „Czy może Pan Burmistrz wyjaśnić, co znaczy do „bezpłatnego korzystania"? Kto ma nie płacić? Przewoźnicy? No jak dzierżawa, to ile będzie to kosztowało miasto? Od kogo będzie dzierżawiona?". Burmistrz odpowiadał: „Bezpłatne korzystanie oznacza, że gmina nie będzie pobierać opłat od przewoźnika, tak jest na wszystkich gminnych przystankach. Naturalnym jest, że dzierżawa nieruchomości jest od jej właściciela. Koszt, to ok. 5 tys. zł rocznie". Dalej czytamy: „Czekamy na propozycje zmian w rozkładach jazdy. Wtedy będziemy mogli mówić o realnym zainteresowaniu. Myślę, że to po stronie przewoźnika będzie komunikacja z pasażerem". Panie dopytywały, czy przewoźnikami zatrzymującymi się na tym przystanku będą Beskid i Kangurek. Burmistrz odpowiadał: „Taki jest plan".

Pytamy burmistrza i oczywiście czekamy na odpowiedź

Po wizycie emerytowanej mieszkanki, która zgłosiła nam wątpliwości, prosząc o sprawdzenie, czy rzeczywiście od 1 grudnia będzie można wsiadać i wysiadać na przystanku PKS, 2 grudnia wystosowaliśmy drogą mailową pismo do urzędu z następującym zapytaniem: „Zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej proszę o niezwłoczne udzielenie informacji na temat przystanków autobusowych w mieście. Jeszcze za kadencji burmistrza Sławomira Kapicy pojawiła się informacja o umiejscowieniu przystanku autobusowego na placu Królowej Jadwigi - na jakim etapie jest realizacja tego pomysłu, jakie były jego założenia? Aktualnie pojawiła się prawdopodobnie kwestia przeniesienia przystanku autobusowego z ulicy Oleśnickiej koło ronda Niepodległości (czy ma być zlikwidowany?) na dworzec PKS. Na jakim to jest etapie (burmistrz podobno obiecał starszej mieszkance, iż 1 grudnia pojawi się taki przystanek - chodzi prawdopodobnie o przewoźnika Beskid)? Proszę o szczegółowe informacje - jakiej treści pismo urząd wysłał i do jakich przewoźników? Z jakimi propozycjami do nich wystąpił? Jakie podejmuje działania, by ułatwić starszym mieszkańcom naszego miasta wsiadanie i wysiadanie z autobusu w miejscu nieodległym od centrum miasta?".

Po tym, jak pojawił się krótko po wysłaniu naszego zapytania wyżej cytowany komunikat na profilu burmistrza, postanowiliśmy dopytać o inne kwestie: „Zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej proszę o udostępnienie opinii konserwatora zabytków, który miał podobno nie zgodzić się na lokalizację przystanku przy placu Królowej Jadwigi w Sycowie oraz czy są jakies uzgodnienia z konserwatorem w kwestii przystanku na dawnym pekaesie?".

Oraz: „W związku z informacją, jaką podał burmistrz na Facebooku, i Ustawą o dostępie do informacji publicznej, proszę o wyjaśnienie: co oznacza, że "gmina od 1 grudnia udostępnia do bezpłatnego korzystania z przystanku na dworcu PKS w ramach obsługi wsiadania i wysiadania pasażerów"? Koszt dzierżawy ma wynosić 5 tys. zł rocznie. Na podstawie jakich dokumentów burmistrz udzielił takiej informacji - proszę o skan stosownej umowy z dzierżawcą oraz uchwałę Rady Gminy w tej sprawie. Jeśli jest umowa z dzierżawcą od 1 grudnia - to czy już od tego dnia liczona jest dzierżawa, choć przewoźnik nie ma jeszcze stosownych uzgodnień? Co burmistrz na propozycję przewoźnika - Beskidu - na temat ustawienia przystanku przy ulicy Ks. Gorczycy - czy gmina wciąż dysponuje stosownym projektem?".

Na odpowiedzi prawdopodobnie poczekamy dłużej.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 grudnia, 23:52, mad:

Burmistrza osobiście nie znam i całej tej jego ekipy również, nie moja bajka. Nigdy nie napisałem, że jestem uczciwy, choć staram się być porządnym człowiekiem. Jestem jednak na tyle nieuczciwy, że potrafię milczeć, gdy skrytykować by należało. Pozdrawiam.

I rozumiem tak go bronisz z czystej sympatii? Wybacz ze szczerość może tak jak piszesz jesteś uczciwy, ale na pewno naiwny. No chyba to nie dobrze jak milczysz gdy trzeba skrytykować.

m
mad

Burmistrza osobiście nie znam i całej tej jego ekipy również, nie moja bajka. Nigdy nie napisałem, że jestem uczciwy, choć staram się być porządnym człowiekiem. Jestem jednak na tyle nieuczciwy, że potrafię milczeć, gdy skrytykować by należało. Pozdrawiam.

B
Beata Hadas
6 grudnia, 16:01, Gość:

Chyba ten burmistrz nie udal sie Sycowowi

6 grudnia, 23:54, mad:

Który to ten burmistrz nie udał się Sycowowi? ;)) Ja mam wrażenie, że gorszego nie mamy, tylko piszą o nim gorzej. Gazeta Sycowska zaczęła wreszcie krytykować władzę, jeśli słusznie, to dobrze, tego nie oceniam.

7 grudnia, 10:00, Gość:

Czy gorszego to naprawdę dowiemy się za kilka lat. Co do obecnego to już po roku mam pewne uwagi. Temat rozwiązania umowy na budowę świetlicy i podpisanie nowej za 300 tyś więcej. Temat prowadzenia strony fb za ok 3600 miesięcznie.

7 grudnia, 20:16, mad:

Biegły sądowy z zakresu zamówień publicznych, Radca prawny, Kierownicy działów w urzędzie, wszyscy doradzają Burmistrzowi zerwanie umowy. Podpowiadają Burmistrzowi, co w zaistniałej sytuacji powinien zrobić, zgodnie z umową i prawem zamówień publicznych. Burmistrz zrywa umowę i sprawnie organizuje kolejny przetarg. Pytam więc, do czego masz uwagi?

8 grudnia, 12:06, Gość:

Do czego mam uwagi?? Do wyższej kwoty za roboty. Poprzedniemu wykonawcy chyba też trzeba będzie zapłacić za to co wykonał. Burmistrz uzasadniał że rażąco niska kwota? Skąd ta pewność? Teraz różnica miedzy dwoma najniższymi ofertami powiększyła się o prawie 20 tyś. a miedzy najdroższą a najtańszą o 50 tyś

8 grudnia, 16:24, mad:

Masz uwagi do wyższej kwoty za roboty??? Burmistrz nie zerwał umowy z wykonawcą, żeby by było taniej, ale zgodnie z prawem. Nie wiem, czy Radca prawny w ogóle brał pod uwagę kwestię finansową tej inwestycji, jakie oferty pojawią się w kolejnym przetargu, ile Gmina Syców będzie musiała dopłacić, czy wykonawca był w stanie wybudować świetlicę. Radca prawny pilnuje, by decyzje podejmowane przez Burmistrza były zgodne z prawem, a Burmistrz powinien i na szczęście słucha ludzi, którym płaci za obsługę prawną Gminy. Podobna sytuacja była na ul. Szarych Szeregów. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, na wniosek właściciela posesji, wydało zgodę na wycinkę drzew zasadzonych niezgodnie z prawem. Burmistrz zgodnie z decyzją Starostwa drzewa wyciął, bo nie było żadnych podstaw prawnych, by kwestionować decyzję Starostwa.

8 grudnia, 18:15, Gość:

Mam uwagę co do kwoty bo za 300 tyś można dużo rzeczy zrobić. To dlaczego Burmistrz tego nie powiedział na spotkaniu w Stradom że powodem jest zaniżona kwota i tego co czytałem na jego stronie na fb twierdził do mieszkańców że drożej nie będzie. No a co do tego czy radca miał rację to może zdecydować sąd jak wykonawca założy sprawę. Co do drzew się nie wypowiadam bo nie znam sprawy

8 grudnia, 21:09, mad:

Na spotkaniu z mieszkańcami Stradomi Burmistrz powiedział: "Kiedy wykonawca mówi mi dzisiaj o karach, to tym bardziej utrzymujemy w mocy, że nie mogę pozwolić sobie na to, żebym jako burmistrz realizował zadanie w oparciu o to, jakie będą kary. Wydaje mi się, że nie byłbym na tyle nieodpowiedzialny, nie przyprowadzałbym tutaj osób, które są merytorycznie i kompetentnie odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji".

Trzeba się wczytać, żeby to zrozumieć ;)), więc tłumaczę, Burmistrz podjął decyzję na podstawie opinii osób kompetentnych. Teraz zobaczymy, czy opinia osób kompetentnych była słuszna i kto kogo powinien przepraszać ;))

Pod warunkiem, że te osoby były rzeczywiście kompetentne, bo coraz mniej wierzę w kompetencje osób otaczających burmistrza, nie mówiąc o nim samym. A jak się odnieszesz madzie do faktu, że potężne wynagrodzenie za FB i jakieś niesprecyzowane bliżej działania lub całkiem niepotrzebnie, kasuje z budżetu gminy kolega burmistrza? Skoroś taki uczciwy, nie widzisz w tym nic złego? A może sam jesteś bliskim kolegą burmistrza? Tyle się w tej gminie mówiło o układach i kolesiostwie, i to w tych kręgach, które teraz rządzą, a tak naprawdę - czy coś się zmieniło? Nie sądzę. Dalej mamy towarzystwa wzajemnej adoracji i ostracyzmu wobec tych, którzy mają czelność myśleć inaczej. Ale nigdy w ciągu 20 lat żaden burmistrz nie upadł tak nisko, by wypraszać z gabinetu dziennikarza, który przyszedł z problemem!

G
Gość

hmm jakie konsekwencje?? Przecież nawet dofinansowania nie było na tą świetlicę. Może mógł najpierw o swoich planach powiadomić mieszkańców. Że ma zamiar podjąć kroki prawne. Wezwać przedsiębiorce do ponowienia prac itd. Przecież na takie roboty przygotowuje się harmonogram wg którego są prowadzone prace. Wg niego po odbiorze prac jest fakturowanie. Ja coś czuję że ktoś w urzędzie przespał i to całe zerwanie umowy to jest próba wyjścia z sytuacji. No a wracając do Burmistrza po co jest podpisana umowa na prowadzenie strony na fb za starego tego nie było.

m
mad

Tak, bronię Burmistrza, wiele osób bronię, nikogo nie atakuję. Spróbuj postawić się na miejscu Burmistrza. Biegły sądowy doradza ci zerwanie umowy, przekonuje, że tak powinieneś postąpić, oczywiście do ciebie należy decyzja. Wylicza ci zagrożenia i ewentualne konsekwencje, które ci grożą, jeśli tego nie zrobisz. Burmistrz nie podjął tej decyzji z powodów finansowych, tylko formalnych, prawnych. Poczekaj na wyrok sądu, jeśli wygra wykonawca i Gmina będzie musiała zapłacić odszkodowanie, to będziesz mógł pluć na wszystkich w urzędzie, tylko kulturalnie jak teraz ;))

G
Gość

Zachowujesz się jak byś był jego rzecznikiem. Jak dobrze pamiętam to osoba o takim samym nicku broniła burmistrza na innym portalu. Wybacz ale ja o tej legendzie pierwszy raz słyszę. Dla mnie większą legenda jest biegacz z okolic Sycowa który mimo ciężkiej choroby dalej uprawiał sport. Co do pretensji no kieruję je do Burmistrza bo za te 300 tyś można bardzo dużo zrobić.

m
mad

Do kogo kierujesz te pretensje, że teraz budowa będzie kosztować 300 tys. zł więcej? Powtarzam, Burmistrz podjął decyzję na podstawie opinii osób kompetentnych, znających prawo zamówień publicznych. Ja nie jestem rzecznikiem Burmistrza, przy okazji wspomniałem o sportowych dokonaniach pana Wiesława Lendy, który jest chyba najlepszym maratończykiem w naszym powiecie, prawdziwa legenda ;))

G
Gość

No to pomyślmy co można było zrobić za te 300 tyś. Może zrobić drogi na osiedlach, może zrobić dach na budynkach gminy, może pomyśleć o remoncie kina. Mam rozumieć że teraz jednym z głównych kryteriów wyboru oferentów będzie czy jest biegaczem albo czy gra w siatkówkę. Mnie by bardziej interesowało jakie ten Pan ma referencje.

m
mad

Mieszkańcy Stradomi powinni teraz Burmistrzowi podziękować, że z budowy świetlicy nie zrezygnował, pomimo zwiększonych o 300 tys. zł kosztów. Wykonawcą będzie teraz Wiesław Lenda, trzykrotny zwycięzca warszawskiego maratonu !! Znakomity biegacz ;))

G
Gość

Na spotkaniu w na pytania mieszkańców Stradomi, że kolejny przetarg będzie droższy powątpiewał w taki scenariusz i nagle 300 tyś więcej. No może mógł odwołać przetarg przecież kwota przekroczyła środki jakie były przeznaczone. I taka ciekawostka w Sycowie nie dało się zwiększyć środków na remont dawnej kawiarni w kinie.

m
mad

Sorry, ale nie rozumiem cię, napisz wprost, czego Burmistrz na spotkaniu nie powiedział, a teraz mówi. O co ci chodzi? Jeśli Burmistrz podjął słuszną decyzję o zerwaniu umowy, to nie odpowiada za wydanie dodatkowych 300 tys. zł. Jaki miał wybór? Chyba jedynie czekać, aż koniunktura w budownictwie zacznie spadać.

G
Gość

To mam rozumieć że na spotkaniu nie mógł tego powiedzieć mieszkańcom a teraz nagle może??? No a może teraz tak mówi żeby jakoś wytłumaczyć ta o 300 tyś większą kwotę??

m
mad
6 grudnia, 16:01, Gość:

Chyba ten burmistrz nie udal sie Sycowowi

6 grudnia, 23:54, mad:

Który to ten burmistrz nie udał się Sycowowi? ;)) Ja mam wrażenie, że gorszego nie mamy, tylko piszą o nim gorzej. Gazeta Sycowska zaczęła wreszcie krytykować władzę, jeśli słusznie, to dobrze, tego nie oceniam.

7 grudnia, 10:00, Gość:

Czy gorszego to naprawdę dowiemy się za kilka lat. Co do obecnego to już po roku mam pewne uwagi. Temat rozwiązania umowy na budowę świetlicy i podpisanie nowej za 300 tyś więcej. Temat prowadzenia strony fb za ok 3600 miesięcznie.

7 grudnia, 20:16, mad:

Biegły sądowy z zakresu zamówień publicznych, Radca prawny, Kierownicy działów w urzędzie, wszyscy doradzają Burmistrzowi zerwanie umowy. Podpowiadają Burmistrzowi, co w zaistniałej sytuacji powinien zrobić, zgodnie z umową i prawem zamówień publicznych. Burmistrz zrywa umowę i sprawnie organizuje kolejny przetarg. Pytam więc, do czego masz uwagi?

8 grudnia, 12:06, Gość:

Do czego mam uwagi?? Do wyższej kwoty za roboty. Poprzedniemu wykonawcy chyba też trzeba będzie zapłacić za to co wykonał. Burmistrz uzasadniał że rażąco niska kwota? Skąd ta pewność? Teraz różnica miedzy dwoma najniższymi ofertami powiększyła się o prawie 20 tyś. a miedzy najdroższą a najtańszą o 50 tyś

8 grudnia, 16:24, mad:

Masz uwagi do wyższej kwoty za roboty??? Burmistrz nie zerwał umowy z wykonawcą, żeby by było taniej, ale zgodnie z prawem. Nie wiem, czy Radca prawny w ogóle brał pod uwagę kwestię finansową tej inwestycji, jakie oferty pojawią się w kolejnym przetargu, ile Gmina Syców będzie musiała dopłacić, czy wykonawca był w stanie wybudować świetlicę. Radca prawny pilnuje, by decyzje podejmowane przez Burmistrza były zgodne z prawem, a Burmistrz powinien i na szczęście słucha ludzi, którym płaci za obsługę prawną Gminy. Podobna sytuacja była na ul. Szarych Szeregów. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, na wniosek właściciela posesji, wydało zgodę na wycinkę drzew zasadzonych niezgodnie z prawem. Burmistrz zgodnie z decyzją Starostwa drzewa wyciął, bo nie było żadnych podstaw prawnych, by kwestionować decyzję Starostwa.

8 grudnia, 18:15, Gość:

Mam uwagę co do kwoty bo za 300 tyś można dużo rzeczy zrobić. To dlaczego Burmistrz tego nie powiedział na spotkaniu w Stradom że powodem jest zaniżona kwota i tego co czytałem na jego stronie na fb twierdził do mieszkańców że drożej nie będzie. No a co do tego czy radca miał rację to może zdecydować sąd jak wykonawca założy sprawę. Co do drzew się nie wypowiadam bo nie znam sprawy

8 grudnia, 21:09, mad:

Na spotkaniu z mieszkańcami Stradomi Burmistrz powiedział: "Kiedy wykonawca mówi mi dzisiaj o karach, to tym bardziej utrzymujemy w mocy, że nie mogę pozwolić sobie na to, żebym jako burmistrz realizował zadanie w oparciu o to, jakie będą kary. Wydaje mi się, że nie byłbym na tyle nieodpowiedzialny, nie przyprowadzałbym tutaj osób, które są merytorycznie i kompetentnie odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji".

Trzeba się wczytać, żeby to zrozumieć ;)), więc tłumaczę, Burmistrz podjął decyzję na podstawie opinii osób kompetentnych. Teraz zobaczymy, czy opinia osób kompetentnych była słuszna i kto kogo powinien przepraszać ;))

8 grudnia, 21:36, Gość:

To dlaczego Burmistrz wprost tego nie powiedział że zrywa umowę bo oferta jest nie do szacowana. Jakoś do tej pory to nikogo w urzędzie nie raziło że inwestycje szły po 70% kosztorysu inwestorskiego. Co do reszty po co dodatkowa umowa na prowadzenie fb. Jeżeli to prawda ze 3600 na miesiąc to jest ponad 40 tyś rocznie. I co się tam dowiadujemy że ile gęsi przeleciało że ściana została otynkowana. No a gdzie informacja że śmieci drożeją??

"To dlaczego Burmistrz wprost tego nie powiedział że zrywa umowę bo oferta jest nie do szacowana" - Pytasz, dlaczego Burmistrz nie powiedział, że zrywa umowę, bo oferta jest niedoszacowana? To chyba dobrze, że tego nie powiedział, skoro umowę zerwał z powodu niedotrzymania terminów przez wykonawcę.

G
Gość
6 grudnia, 16:01, Gość:

Chyba ten burmistrz nie udal sie Sycowowi

6 grudnia, 23:54, mad:

Który to ten burmistrz nie udał się Sycowowi? ;)) Ja mam wrażenie, że gorszego nie mamy, tylko piszą o nim gorzej. Gazeta Sycowska zaczęła wreszcie krytykować władzę, jeśli słusznie, to dobrze, tego nie oceniam.

7 grudnia, 10:00, Gość:

Czy gorszego to naprawdę dowiemy się za kilka lat. Co do obecnego to już po roku mam pewne uwagi. Temat rozwiązania umowy na budowę świetlicy i podpisanie nowej za 300 tyś więcej. Temat prowadzenia strony fb za ok 3600 miesięcznie.

7 grudnia, 20:16, mad:

Biegły sądowy z zakresu zamówień publicznych, Radca prawny, Kierownicy działów w urzędzie, wszyscy doradzają Burmistrzowi zerwanie umowy. Podpowiadają Burmistrzowi, co w zaistniałej sytuacji powinien zrobić, zgodnie z umową i prawem zamówień publicznych. Burmistrz zrywa umowę i sprawnie organizuje kolejny przetarg. Pytam więc, do czego masz uwagi?

8 grudnia, 12:06, Gość:

Do czego mam uwagi?? Do wyższej kwoty za roboty. Poprzedniemu wykonawcy chyba też trzeba będzie zapłacić za to co wykonał. Burmistrz uzasadniał że rażąco niska kwota? Skąd ta pewność? Teraz różnica miedzy dwoma najniższymi ofertami powiększyła się o prawie 20 tyś. a miedzy najdroższą a najtańszą o 50 tyś

8 grudnia, 16:24, mad:

Masz uwagi do wyższej kwoty za roboty??? Burmistrz nie zerwał umowy z wykonawcą, żeby by było taniej, ale zgodnie z prawem. Nie wiem, czy Radca prawny w ogóle brał pod uwagę kwestię finansową tej inwestycji, jakie oferty pojawią się w kolejnym przetargu, ile Gmina Syców będzie musiała dopłacić, czy wykonawca był w stanie wybudować świetlicę. Radca prawny pilnuje, by decyzje podejmowane przez Burmistrza były zgodne z prawem, a Burmistrz powinien i na szczęście słucha ludzi, którym płaci za obsługę prawną Gminy. Podobna sytuacja była na ul. Szarych Szeregów. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, na wniosek właściciela posesji, wydało zgodę na wycinkę drzew zasadzonych niezgodnie z prawem. Burmistrz zgodnie z decyzją Starostwa drzewa wyciął, bo nie było żadnych podstaw prawnych, by kwestionować decyzję Starostwa.

8 grudnia, 18:15, Gość:

Mam uwagę co do kwoty bo za 300 tyś można dużo rzeczy zrobić. To dlaczego Burmistrz tego nie powiedział na spotkaniu w Stradom że powodem jest zaniżona kwota i tego co czytałem na jego stronie na fb twierdził do mieszkańców że drożej nie będzie. No a co do tego czy radca miał rację to może zdecydować sąd jak wykonawca założy sprawę. Co do drzew się nie wypowiadam bo nie znam sprawy

8 grudnia, 21:09, mad:

Na spotkaniu z mieszkańcami Stradomi Burmistrz powiedział: "Kiedy wykonawca mówi mi dzisiaj o karach, to tym bardziej utrzymujemy w mocy, że nie mogę pozwolić sobie na to, żebym jako burmistrz realizował zadanie w oparciu o to, jakie będą kary. Wydaje mi się, że nie byłbym na tyle nieodpowiedzialny, nie przyprowadzałbym tutaj osób, które są merytorycznie i kompetentnie odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji".

Trzeba się wczytać, żeby to zrozumieć ;)), więc tłumaczę, Burmistrz podjął decyzję na podstawie opinii osób kompetentnych. Teraz zobaczymy, czy opinia osób kompetentnych była słuszna i kto kogo powinien przepraszać ;))

To dlaczego Burmistrz wprost tego nie powiedział że zrywa umowę bo oferta jest nie do szacowana. Jakoś do tej pory to nikogo w urzędzie nie raziło że inwestycje szły po 70% kosztorysu inwestorskiego. Co do reszty po co dodatkowa umowa na prowadzenie fb. Jeżeli to prawda ze 3600 na miesiąc to jest ponad 40 tyś rocznie. I co się tam dowiadujemy że ile gęsi przeleciało że ściana została otynkowana. No a gdzie informacja że śmieci drożeją??

m
mad
6 grudnia, 16:01, Gość:

Chyba ten burmistrz nie udal sie Sycowowi

6 grudnia, 23:54, mad:

Który to ten burmistrz nie udał się Sycowowi? ;)) Ja mam wrażenie, że gorszego nie mamy, tylko piszą o nim gorzej. Gazeta Sycowska zaczęła wreszcie krytykować władzę, jeśli słusznie, to dobrze, tego nie oceniam.

7 grudnia, 10:00, Gość:

Czy gorszego to naprawdę dowiemy się za kilka lat. Co do obecnego to już po roku mam pewne uwagi. Temat rozwiązania umowy na budowę świetlicy i podpisanie nowej za 300 tyś więcej. Temat prowadzenia strony fb za ok 3600 miesięcznie.

7 grudnia, 20:16, mad:

Biegły sądowy z zakresu zamówień publicznych, Radca prawny, Kierownicy działów w urzędzie, wszyscy doradzają Burmistrzowi zerwanie umowy. Podpowiadają Burmistrzowi, co w zaistniałej sytuacji powinien zrobić, zgodnie z umową i prawem zamówień publicznych. Burmistrz zrywa umowę i sprawnie organizuje kolejny przetarg. Pytam więc, do czego masz uwagi?

8 grudnia, 12:06, Gość:

Do czego mam uwagi?? Do wyższej kwoty za roboty. Poprzedniemu wykonawcy chyba też trzeba będzie zapłacić za to co wykonał. Burmistrz uzasadniał że rażąco niska kwota? Skąd ta pewność? Teraz różnica miedzy dwoma najniższymi ofertami powiększyła się o prawie 20 tyś. a miedzy najdroższą a najtańszą o 50 tyś

8 grudnia, 16:24, mad:

Masz uwagi do wyższej kwoty za roboty??? Burmistrz nie zerwał umowy z wykonawcą, żeby by było taniej, ale zgodnie z prawem. Nie wiem, czy Radca prawny w ogóle brał pod uwagę kwestię finansową tej inwestycji, jakie oferty pojawią się w kolejnym przetargu, ile Gmina Syców będzie musiała dopłacić, czy wykonawca był w stanie wybudować świetlicę. Radca prawny pilnuje, by decyzje podejmowane przez Burmistrza były zgodne z prawem, a Burmistrz powinien i na szczęście słucha ludzi, którym płaci za obsługę prawną Gminy. Podobna sytuacja była na ul. Szarych Szeregów. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, na wniosek właściciela posesji, wydało zgodę na wycinkę drzew zasadzonych niezgodnie z prawem. Burmistrz zgodnie z decyzją Starostwa drzewa wyciął, bo nie było żadnych podstaw prawnych, by kwestionować decyzję Starostwa.

8 grudnia, 18:15, Gość:

Mam uwagę co do kwoty bo za 300 tyś można dużo rzeczy zrobić. To dlaczego Burmistrz tego nie powiedział na spotkaniu w Stradom że powodem jest zaniżona kwota i tego co czytałem na jego stronie na fb twierdził do mieszkańców że drożej nie będzie. No a co do tego czy radca miał rację to może zdecydować sąd jak wykonawca założy sprawę. Co do drzew się nie wypowiadam bo nie znam sprawy

Na spotkaniu z mieszkańcami Stradomi Burmistrz powiedział: "Kiedy wykonawca mówi mi dzisiaj o karach, to tym bardziej utrzymujemy w mocy, że nie mogę pozwolić sobie na to, żebym jako burmistrz realizował zadanie w oparciu o to, jakie będą kary. Wydaje mi się, że nie byłbym na tyle nieodpowiedzialny, nie przyprowadzałbym tutaj osób, które są merytorycznie i kompetentnie odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji".

Trzeba się wczytać, żeby to zrozumieć ;)), więc tłumaczę, Burmistrz podjął decyzję na podstawie opinii osób kompetentnych. Teraz zobaczymy, czy opinia osób kompetentnych była słuszna i kto kogo powinien przepraszać ;))

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3