Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto plonu gminy Syców w sołectwie Biskupice (GALERIA i ARTYKUŁ)

Beata Hadas
Dożynki odbyły się 24 sierpnia w Biskupicach. Otworzył je korowód dożynkowy, składanie wieńców pod sceną i polowa msza dożynkowa dziękczynna w intencji rolników celebrowana przez księdza Piotra Wesołowskiego, proboszcza z Drołtowic. Najładniejszym wieńcem dożynkowym został wieniec gospodarzy. Tak zadecydowała komisja konkursowa.

W skład komisji konkursowej weszli: Marcin Marciniak (ustalony na dożynkach jako przewodniczący komisji), Kazimierz Mieszała, Zenon Staniewicz, Mieczysław Troska. Oceniano: wrażenia ogólne, staranność wykonania, naturalność użytych materiałów, pracochłonność. Na podsumowaniu konkursu Kazimierz Mieszała poinformował, że w przyszłym roku wieńce nie będą podpisane nazwą miejscowości, by wybór nie był sugestywny. Jednak w tym roku rzeczywiście wieniec Biskupic był imponujący. Pozostałe również robiły ogromne wrażenie, a uczestnicy zabawy chętnie fotografowali się przy tych małych dziełach. Warto dodać, że spośród wieńców jeden wyróżniał się szczególnie, a mianowicie wykonany przez sołectwo Wielowieś. Tutaj wzrok przyciągała ukryta pośród kłosow zboża gęś owsiana z gospodarstwa pana Jana Kubiaka - przyrządzona według przepisu pana Piotra Ślusarka. Gęś oczywiście trafiła na biesiadny stół i smakowała wyśmienicie!

Jak wspomnieliśmy, konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrało sołectwo Biskupice, a sołtys Dariusz Kosmala odebrał z rąk burmistrza Dariusz Maniaka w nagrodę bon o wartości 1000 zł.

Dożynki otworzył korowód, w którym z wieńcami szli przedstawiciele poszczególnych sołectw: Biskupice reprezentował sołtys Dariusz Kosmala, Drołtowice sołtys Włodzimierz Nawrot, Działoszę Barbara Jańska, Gaszowice Lidia Jędrasiak, Komorów Karol Zgadzaj, Nowy Dwór Bogusława Kornatko, Stradomię Wierzchnią Marian Lempert, Szczodrów Elżbieta Markowicz, Ślizów Andrzej Rzepa, Wielowieś Julita Kubiak, Wioskę Izabela Podgórniak, Zawadę Wioleta Sobolewska, byli też przedstawiciele Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zgoda” w Sycowie.

Imprezę poprowadził Paweł Adamczyk z Centrum Kultury w Sycowie, witając na początku wszystkich zebranych. – Dożynki to wyjątkowe święto dla ludzi mieszkających na wsiach, wyjątkowe święto dla wszystkich, którzy przez cały rok ciężko pracują, aby w piekarniach był zawsze świeży chleb, w warzywniakach świeże warzywa i owoce, święto dla tych, którzy starają się, aby na naszych stołach w domu nie zabrakło mięsa, miodu i innych dobrodziejstw ziemi - powiedział.

Potem zaprosił na scenę gospodarzy tego wydarzenia, burmistrza Miasta i Gminy Syców Dariusza Maniaka w towarzystwie dyrektor Centrum Kultury Pauliny Syposz–Ciemny i sołtysa sołectwa Biskupice Dariusza Kosmali.
Następnie przedstawił starostów dożynek, którymi w tym roku byli Maria Ratajczak i Sławomir Miedziński. Pani Maria od 39 lat mieszka i pracuje w Biskupicach. Posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 11,66 ha. Początki działalności ukierunkowane były na gospodarstwo wielobranżowe, od zawsze w gospodarstwie pani Marii było bydło mleczne. Od dwóch lat jest to bydło opasowe, uprawa kukurydzy na ziarno i zboża. Sławomir Miedziński wraz z małżonką Bogumiłą od 37 lat pracuje w gospodarstwie rolnym w Biskupicach. W skład gospodarstwa wchodzą ziemie o powierzchni 11,24 ha i dzierżawione łąki i pola. Gospodarstwo ukierunkowane jest na bydło opasowe, uprawę kukurydzy na ziarno i zboże. Małżeństwo ma dwie dorosłe córki. Zarówno gospodarzom, jak i starostom dożynek wręczono tradycyjne bochny chleba.

Potem Paweł Adamczyk zaprosił wszystkich do biesiadowania i częstowania się tym, co oferowały stoiska przygotowane przez sołectwa. A na scenie zaprezentowali się: Zawadiacy, Sycowiacy, grupa ASSOL: Agnieszka Perużyńska, Milena Dyla, Galina Ganiszewska. Zorganizowano również animacje dla sołtysów, a wśród konkurencji były: skok w workach (wygrały Biskupice), rzut gumowcem do wiadra (wygrała Wielowieś), wyścig krówek, lina limbo, taniec z hula hop. Wieczorem wszystkich zabawiał niezwykle popularny zespół Daj To Gośniej z Sycowa.

Organizatorami imprezy byli: sołectwo Biskupice, Urząd Miasta i Gminy Syców oraz Centrum Kultury w Sycowie.
Sponsorami imprezy byli: Agro – Efekt, Marcello - Cukiernia, Piekarnia, Sycowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Sycowska Gospodarka Komunalna, Ochotnicza Straż Pożarna, Rosiek & Rosiek, Kierunek Toyota.

Kilka słów o zespołach
Zawadiacy – to zespół obrzędowy, działający przy Centrum Kultury w Sycowie pod opieką artystyczną pana Krzysztofa Rospondka (od maja 2017 r.). Zespół powstał i działa od 2 grudnia 2003 r. we wsi Zawada pod patronatem Centrum Kultury w Sycowie. W skład grupy wchodzą mieszkańcy wsi Zawada. Zespół występował zarówno w kraju, jak i za granicą, przedstawiając widowiska satyryczne, folklorystyczne i obrzędowe. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Występował m.in. w Berlinie, Warszawie (Sejm), Poznaniu, Wrocławiu, Oleśnicy, Bełchatowie, Kluczborku, Lublińcu, Kędzierzynie Koźlu, Miliczu, Świdnicy, Chojnowie, Lewinie Brzeskim, Głubczycach, Polanicy Zdrój, Kępnie, Kwidzynie, Kłobucku, Sycowie, Międzyborzu i wielu innych mniejszych miejscowościach.
Zawadiacy w swoim bogatym repertuarze wykorzystują elementy ludowości, zwyczajów i tradycji ziemi dolnośląskiej. Główną inspiracją są dzieła Oskara Kolberga. Zespół nagrał płytę z dolnośląskimi pieśniami ludowymi pt. „A w Sycowie nowy króm”. Uchwałą Rady Miejskiej w Sycowie z dn. 24 kwietnia 2014 r. zespołowi Zawadiacy nadano tytuł „Zasłużony dla gminy Syców”. Ojcem Zawadiaków jest mieszkający aktualnie w Szkocji sycowski bard Roman Ćwiękała.

Sycowiacy to zespół ludowy, który przez swoją długoletnią i konsekwentną działalność przyczynia się do rozbudzania tożsamości mieszkańców naszej małej Ojczyzny oraz zrozumienia i poszanowania wartości kultury ludowej, twórców ludowych i tradycji. Zespół Sycowiacy powstał w 1995 r. Jego założycielami byli Roman Ćwiękała i Kazimierz Cichoń, który od 2005 r. do chwili obecnej jest jego kierownikiem muzycznym i artystycznym. Zespół działa przy Centrum Kultury w Sycowie. Sycowiacy w swoim repertuarze posiadają pieśni i piosenki nie tylko z Dolnego Śląska, ale też z innych regionów, są to piosenki popularne, biesiadne. Zespół posiada również własne kompozycje o charakterze ludowym, których autorem jest kierownik zespołu Kazimierz Cichoń. Dużym atutem tego zespołu, oprócz bogactwa muzycznego, są oryginalne stroje.

Zespół Daj To Głośniej powstał na początku 2019 roku w Sycowie. Repertuar to połączenie kilku gatunków muzyki tanecznej i rozrywkowej. Zespół tworzy własne utwory, ale nie brakuje w jego repertuarze także dobrze znanych hitów. Szerszej publiczności dał się poznać z jednego z programów telewizyjnych, w którym zajął 2 miejsce. Dzisiaj Daj To Głośniej znane jest w całej Polsce, a ich utwór „Mama ostrzegała” ma ponad 30 mln. wyświetleń na youtube i stał się numerem jeden, hitem tego lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto