Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia na odległość - to możliwe!

Paweł Gołębiowski
Wolisz uczyć się w domu? Teraz masz szansę, dzięki możliwości Kształcenia na Odległość
Wolisz uczyć się w domu? Teraz masz szansę, dzięki możliwości Kształcenia na Odległość Fot. Archiwum
Rozmowa z doktorem Wojciechem Zającem, dziekanem Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Katowicach

WSP TWP proponuje studentom kilka ciekawych możliwości. Są to np. studia na odległość. Na czym polega ta forma kształcenia i do kogo jest adresowana?
To prawda. Wciąż pracujemy nad urozmaiceniem i ubogaceniem naszej oferty edukacyjnej. Jedną z nowych inicjatyw jest Kształcenie na Odległość (KnO). W wielkim skrócie to forma studiowania skierowana do osób, które z różnych powodów nie mogą zrealizować swojego marzenia o studiach - stacjonarnych czy zaocznych. Powody mogą być różne. Zbyt duża odległość od uczelni - konieczność dojeżdżania na zajęcia wiązałaby się z dodatkowymi kosztami; wiek (osoby, które ukończyły 40. rok życia); płeć (kobiety wychowujące małe dzieci); brak czasu związany z koniecznością zarabiania na utrzymanie własne czy rodziny; niepełnosprawność ograniczająca podjęcie studiów głównie ze względów architektonicznych oraz braku mobilności; czy wreszcie to, że ktoś po prostu woli uczyć się w zaciszu własnego domu. To wszystko rozumiemy, szanujemy i korzystając z możliwości, jakie niosą przepisy MSWiN w tym względzie - dajemy taką możliwość, nie ponosząc przy tym uszczerbku na jakości kształcenia. I jeszcze jeden ważny element. Misją WSP TWP w Warszawie od początku jej istnienia, tj. od roku 1993 roku, jest umożliwienie zdobycia rzetelnego wykształcenia jak największej liczbie osób z różnych środowisk, za w miarę niskie i przystępne czesne. Kształcenie na Odległość jest po prostu tańsze z tej racji, że większość godzin realizowanych jest z wykorzystaniem platformy e-learningowej i systemu wideokonferencyjnego.

Na jakich kierunkach można studiować w ramach Kształcenia na Odległość ?
Oferta studiów w systemie KnO jest sukcesywnie poszerzana, zaś posiadany system kształcenia na odległość stale udoskonalany. Od roku akademickiego 2009/2010 - odpowiadając na potrzeby naszych studentów - wprowadziliśmy wiele dodatkowych rozwiązań. Znaczącym wsparciem dla studentów jest platforma e-learningowa, współfinansowana ze środków europejskich. Zrezygnowaliśmy z nadawania wykładów w satelitarnej telewizji otwartej na rzecz nieograniczonego dostępu do wykładów filmowych, umieszczonych w internetowej bibliotece multimediów. Udostępniamy również dodatkowe materiały przygotowywane przez nauczycieli akademickich. Prowadzimy kształcenie na pięciu kierunkach: pedagogice, politologii, filologii, socjologii oraz pracy socjalnej. Pełna oferta znajduje się na stronie www.wsptwp.eu.

Czy egzamin magisterski i dyplom ukończenia studiów metodą kształcenia na odległość jest taki sam jak w przypadku studiów stacjonarnych?
Nie może być inaczej. Dokładnie taki sam. Egzamin dyplomowy zarówno licencjacki i magisterski rządzą się swoimi, bardzo rygorystycznymi prawami, wyraźnie określonymi w Regulaminie Studiów - i to od samego momentu określenia tematu pracy, zatwierdzanego przez Radę Wydziału. Sam egzamin ma formę tradycyjną i odbywa się przed specjalnie powołaną komisją.

Czy oprócz studiów na odległość uczelnia wprowadziła ostatnio inne nowości?
Jest ich wiele. Trudno wymienić wszystkie. Zapraszam na stronę internetową uczelni. Warto wspomnieć jednak o jednej kwestii. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne. Aktualnie realizowanych jest ponad 20 projektów edukacyjnych i badawczych finansowanych ze środków EFS w ramach POKL. Oznacza to m.in., że nasi studenci, absolwenci mają możliwość podjęcia w bezpłatnych studiów podyplomowych na wielu atrakcyjnych rynkowo specjalizacjach oraz realizacji różnorodnych kursów, podnoszących kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo mają szansę na staż lub praktyki, a także mogą liczyć na pomoc w ramach Akademickiego Biura Karier. Naszą ofertę edukacyjną w ramach realizowanych projektów adresujemy do środowisk mniej zamożnych, osób pochodzących z terenów wiejskich i małych miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto